N. Goštautaitė Midtun. Perku įstatymo pataisą (1)

Buteliai_technologijos.lt

technologijos.lt nuotr.

Dalyvaujant vos pusei Seimo narių prieš kelias savaites politikai išstenėjo palaikymą ketverių metų senumo  įstatymo pataisai – degalinėse neprekiauti alkoholiu. Ilgas pereinamas  laikotarpis turėjo padėti lepioms alkoholio ir naftos verslo įmonėms prisitaikyti  prie kontrolės klimato kaitos. Gyventojai atsparesni, juos liečiantys pakeitimai dažniau įsigalioja „nuo priėmimo“. Su verslinykais, kurių lūkesčiai dideli ir teisėti,elgtasi švelniau. Tačiau to negana, ir likus vos keturioms savaitėms iki įstatymo įsigaliojimo, plėšrios šiltnamių gėlės reikalauja naujų pataisų.

Šiandien 2015 m. gruodžio 1 d. Seimas plenariniame posėdyje dar kartą spręs ar alkoholiui vieta degalinėse: balsavo prieš  ketverius metus, dar kartą prieš 20 dienų, ir vėl… Kartojasi  2011 m. gruodžio mėn. istorija, kai pramonės užsakymu ypatingos skubos tvarka atšauktas alkoholio reklamos draudimas.

Šįkart prekybą alkoholiu į degalines gražinti siekia Seimo Sveikatos komitetas (SRK) bei parašų po šia žalinga įstatymo pataisa neatsiėmę Seimo nariai. Du pataisos autoriai A. Dumčius ir K. Kuzminskas pavėluotai, bet parašus atšaukė, kaip buvo prašoma viešame 29 nevyriausybinių organizacijų laiške 2015 lapkričio 16 d. O kitiems gal partijos arba rėmėjai neleido? Artėjančių rinkimų finansavimo miražas pernelyg svaigino?

Kaip gali būti, kad prieš 3 savaites SRK pateikė išvadą, palaikančią prekybos alkoholiu degalinėse draudimą, o prieš kelias dienas pasiūlė sugrąžinti alkoholį į degalines? Vos spėjus palaidoti Kražių žudynių aukas…  Čia tas komitetas, kuris užmaršiems politikams turėtų priminti, kokia svarbi visuomenės sveikata visose politikos srityse. Bet posėdyje Seimo nariai kalbėjo apie rinką, konkurenciją, teisėtus verslininkų lūkesčius, verslo sąlygas. Apie stabilią teisinę aplinką, sveikus ir darbingus piliečius nešnekėjo.  Jie kantriai klausėsi verslo atstovų verkšlenimo, kad bankrutuos, nes be alkoholio, vairuotojai nebepirks ir traškučių. Išklausė ir nusprendė – skubiai gelbėti degalines ir siūlyti Seimui vėl leisti prekybą alkoholiu.

Estijoje šiek tiek kitaip. Yra degalinių tinklų, paskelbusių, kad pasitiki valstybės siekiu mažinti žuvusių keliuose skaičių, gerinti visuomenės sveikatą, todėl priėmus sprendimą, alkoholiu nebeprekiaus.

Vargu ar  LR Seimo narių sprendimai spontaniški. Susipažinkite su ntakk.lt paskelbta šio įstatymo chronologija, ir pamatysite, kad tai kruopščiai surežisuota operacija su saugikliais: tikslingai pateikiamos kelios „uždelsto veikimo“ skirtingo griežtumo pataisos, nepraėjus reikiamai pataisai, aktyvuojamos kitos, palaipsniui keičiant jų turinį, įtraukiant naujus autorius, keičiant pataisų įsigaliojimo laiką, tol, kol lieka vienintelis dalykas ir buvęs šios operacijos tikslu – alkoholis turi likti degalinėse.

Kartu su kolegomis ir bendraminčiais (o gal ir daugiau piliečių prisijungtų?) norėčiau Lietuvai  nupirkti įstatymų pataisų, kurias pirkti rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija. Tos  veiksmingos, nebrangios ir lengvai įgyvendinamos priemonės: visiškai uždrausti alkoholio reklamą, padaryti alkoholį mažiau įperkamą ir prieinamą. Todėl labai laukčiau paskelbiant skaidrius viešuosius įstatymų pirkimus. Dalyvautume, nes  turime ką pasiūlyti: išgelbėtas gyvybes, sveikesnę visuomenę, mažiau skurdo ir nusikaltimų, laimingesnius vaikus. Ar įstatymai parduodami tik uždaruose aukcionuose?

Raginame visus LR Seimo narius išlaikyti prekybos alkoholiu degalinėse draudimą. O piliečius saugoti savo sveikatą ir rinktis politikus, kurių neįperka alkoholio pramonė.  Prieš balsuodami 2016 m. rinkimuose įsitikinkite kokiu pažymiu įvertintas jūsų mėgstamas politikas alkoholio ir tabako kontrolės politikos reitinge, arba Lietuvos budelių galerijoje.

Autorė yra Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos narė

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė