Ketvirtadienį vyks kultūros istorijos vakaras „Paplauja – senasis priemiestis palei Vilnią“ (1)

Paplauja, 1870–1880 m.madeinvilnius.com

Paplauja, 1870–1880 m. | madeinvilnius.com nuotr.

Lietuvos nacionalinis muziejus tęsia ketvirtadienio kultūros istorijos vakarų ciklą. Gruodžio 3 d. 17 val. (Arsenalo g. 3.) vyks menotyrininkės Jūratės Markevičienės paskaita „Paplauja – senasis priemiestis palei Vilnią“.

Pasak Vlado Drėmos, Paplauja (Paplavos) – vienas iš žaviausių ir tapybiškiausių Vilniaus kampelių, toli nutįsęs nuo senamiesčio į rytus palei Vilnios vagą, tarp Belmonto šilo stačių šlaitų ir Markučių ąžuolyno. Šio Vilniaus priemiesčio grožį dar XIX a. viduryje aprašė Adomas Kirkoras, piešė Pranciškus Smuglevičius, Tadas Bičkauskas, Karolis Račinskis, Kanutas Ruseckas, fotografavo Juozapas Čechavičius, Jonas Bulhakas ir daugelis kitų.

Čia raizgėsi nepakartojamas gamtos ir žmogaus sukurtas Vilnios vandenų, kanalų, užtvankų ir salų tinklas su jau nuo viduramžių statytais vandens malūnais. Nuo XIX a. pabaigos Paplaujoje ėmė telktis daugiau gamybos, kilo nauji fabrikai, tačiau žemas Vilnios senvagės užstatymas nestelbė virš jo kylančių išlakių senamiesčio bažnyčių ir žaliosios Vilnios kalvyno karūnos.

Sovietiniais laikais pramonės įmonių dar padaugėjo. Dabar jos nebeveikia ir yra griaunamos. Šioje beveik 50 ha teritorijoje pradeda kilti nauji gyvenamieji kompleksai. Paskaitoje bus kalbama apie visą šią Paplaujos priemiesčio kraštovaizdžio raidą.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė