13 milijonų žmonių priklausomi nuo kanapių rūkymo (6)

freedomoutpost.com nuotr.

freedomoutpost.com nuotr.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) 2015 m. duomenimis, Lietuvoje 10.5 proc. 15–64 metų gyventojų yra rūkę kanapes. Šiandien Kaune vyksta pirmoji tarptautinė konferencija „Kanapės – iššūkis moderniai visuomenei“, skirta kanapių vartojimo prevencijai bei jų sukeltų psichikos sveikatos sutrikimų gydymui. Konferencija organizuojama augant poreikiui suteikti daugiau informacijos Lietuvoje dirbantiems specialistams, kurie dirba su nuo kanapių vartojimo priklausomais pacientais.

Kanapės viena dažniausiai Europoje naudojamų narkotinių medžiagų. Lietuvoje kanapes bent kartą gyvenime vartojo 25 proc. jaunimo. 14 proc. Lietuvos jaunimo atsakė, kad kanapes vartojo bent kartą per paskutiniuosius metus.

Vis dėlto, 96 proc. Lietuvos jaunimo mano, kad kanapes reikėtų drausti arba reguliuoti jų vartojimą.

Visuomenėje sparčiai augant kanapių vartojimo apimčiai, didėja ir su tuo susijusių problemų skaičius. Tuo pat metu psichikos sveikatos specialistai susiduria su vis didesniu nuo kanapių priklausomų pacientų skaičiumi, su specifiniais šiai priklausomybei motyvacinio intelekto bei pažintinių funkcijų pažeidimais.

Nustatyta, kad Europoje 2010 m. 13.1 mln. žmonių buvo priklausomi nuo kanapių. Tyrimai rodo, kad apytiksliai 9 proc. (1 iš 11) kanapes vartojančių asmenų išsivysto priklausomybė. Ši tikimybė padidėja iki 16 proc. (1 iš 6), jei vartoti pradedama paauglystėje, ir išauga iki 25–50 proc., jei kanapės vartojamos kasdien.

„Kanapės – milžiniškas iššūkis šiuolaikinei visuomenei. Įvairiose šalyse keičiantis įstatymams, reglamentuojantiems kanapių legalizavimą medicininiais ar linksminimosi tikslais, leidžia manyti, jog netolimoje ateityje šis augalas bus vartojami vis dažniau. Dabar pats metas apie tai kalbėti.“- teigia vienas konferencijos organizatorių prof. Aurelijus Veryga. – „Karas su narkotikais nepralaimėtas. Kodėl? Nes mes jo paprasčiausiai niekada nekariavom. Mes visuomet tik kovojom su pasekmėm, o ne stengėmės užkirsti kelią narkotikų vartojimo problemai.“

Ilgalaikės kanapių vartojimo pasekmės: sutrikusi lytinių hormonų veikla, kvėpavimo ir imuninės sistemos sutrikimai, padidėjęs svoris, atminties problemos, paūmėjusi psichozė, padidėjusi šizofrenijos rizika, priklausomybė, žema motyvacija, pažintiniai ir mokymosi sutrikimai, sprendimų priėmimo problemos.

Konferenciją organizuoja Pasaulinė federacija prieš narkotikus, Šiaurės alkoholio ir narkotikų politikos tinklas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Sveikatos tyrimų institutas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Psichiatrijos klinika, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, Lietuvos nacionalinė tabako ir alkoholio koalicija, Lietuvos medicinos studentų asociacija, Lietuvos psichiatrų asociacijos Kauno krašto skyrius, Psichikos sveikatos institutas, Romuvos klinika, Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija.

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos informacija

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė