UNESCO eksperto viešnagė Dzūkijos nacionaliniame parke (0)

Zervynu kaimas_vstt.lt

Zervynų kaimas | vstt.lt nuotr.

Dzūkijos nacionaliniame parke viešėjo UNESCO ekspertas, Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvencijos sekretorius Rieks Smytas (Rieks Smeet). Ekspertui pristatytas Šilų dzūkų nematerialusis kultūros paveldas.

Zervynų gatviniame – kupetiniame kaime svečių delegaciją pasitiko Zervynų kaimo bendruomenės atstovas Algis Svirnelis. Svečias nuoširdžiai domėjosi tradicine architektūra, vietinių žmonių gyvenimo būdų, tradicijomis.

Musteikos kaime Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos amatų meistras Romas Norkūnas papasakojo apie drevinę bitininkystę, parodė kaip senieji bartininkai geinių kopė iki drevės.

Margionių kaimo klojimo teatro dainorėlės ir Marcinkonių kultūros centro direktorė Rimutė Avižinienė svečius pasitiko dainomis ir vaišėmis – karšta arbata bei „grybų ausiukėmis“. Papasakojo apie kaimo bendruomenės gyvenimą, klojimo teatro veiklas. Svečiai apsilankė ir Skroblaus upės ištakose, prie legendomis apipinto „Bobos daržo“ šaltinio.

Šilų dzūkų gyvenimas neatsiejamas nuo raisto. Čepkelių valstybiniame gamtiniame rezervate, lydimi Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vyr. specialisto Gintauto Kibirkščio pasivaikščiojo gamtiniu mokomuoju taku. Ekspertą nuoširdžiai domino vietinių gyventojų santykis su juos supančia unikalia gamtinę aplinka.

Marcinkonių etnografinė sodyboje-muziejuje vyko susitikimas su Marcinkonių kaimo bendruomenės atstovais. Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vyresnysis specialistas (etnografas) Jonas Bajoriūnas supažindino su edukacinėmis sodybos-muziejaus veiklomis, renginiais, papasakojo apie muziejuje saugomus eksponatus ir jų paskirti. Ekspertas bandė rankinėmis girnomis malti grikius.

Tautodailininkės Rūtos Sakalienės etnografinėje sodyboje surengtame susitikime dalyvavo Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktorius Eimutis Gudelevičius, Lietuvos liaudies kultūros centro direktoriaus pavaduotoja, Etninės kultūros skyriaus vedėja Vida Šatkauskienė, Varėnos rajono savivaldybės Varėnos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto vedėjo pavaduotoja (kultūrai) Regina Svirskienė.

Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvencijos sekretorius Rieks Smeet dėkojo už puoselėjamas vertybes, begalinę meilę gimtam kraštui, tradicijoms, papročiams, nuoširdų sutikimą ir linkėjo, kad jaunimas iš naujo atrastų gimtus namus ir grįžtų čia sparnuoti idėjomis prasmingai dirbti ir laimingai gyventi. Tikino, kad intensyvi visos dienos kelionė sužavėjo ir padėjo pamilti Šilų dzūkų kraštą.

UNESCO – Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija, įkurta Jungtinėse Tautose 1945 metais, siekiant skatinti bendradarbiavimą tarp skirtingų tautų švietimo, mokslo, kultūros ir komunikacijų srityse.

UNESCO priklauso daugiau nei 200 valstybių. Būstinė įsikūrusi Paryžiuje (Prancūzija), o mokslines, mokymo, kultūros programas bei mainus vykdo 60 vietinių biurų visame pasaulyje. Tarp UNESCO remiamų projektų yra tarptautinės mokslinės programos; raštingumo didinimo, techninės pagalbos ir mokytojų tobulinimo programos; regioninės ir kultūros istorijos projektai; tarptautiniai bendradarbiavimo susitarimai siekiant išsaugoti pasaulio kultūrinį ir gamtinį palikimą ir saugoti žmogaus teises.

Svarbi UNESCO misija – palaikyti pasaulio paveldo sąrašą. Šiame sąraše įtrauktos svarbios istorinės ar gamtinės vietos, kurių išsaugojimas yra svarbus visam pasauliui. Į šį sąrašą įtraukti ir Lietuvos objektai: Kernavės archeologinė vietovė, Kuršių Nerija, Vilniaus senamiestis, Struvės geodezinis lankas, Sutartinės, Dainų šventės tradicija, Kryždirbystė ir kryžių simbolika.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė