Devyni mėnesiai KGB tardymo izoliatoriuje – už antikvarinių monetų rinkinį (video) (1)

 „Aš už tave pakalbėsiu“ | rengėjų nuotr.

„Aš už tave pakalbėsiu“ | rengėjų nuotr.

Kitų metų sausio 8 d. Lietuvos kino teatruose pasirodys kino filmas „Aš už tave pakalbėsiu“ neseniai uždaręs dokumentinių filmų festivalį „Nepatogus kinas“. Šiuo metu kūrybinė grupė labai ruošiasi sausio mėnesyje įvyksiančiam filmo pasirodymui Lietuvos kino teatruose.

„Aš už tave pakalbėsiu“ pasakoja septynias jaudinančias nuo KGB nukentėjusių žmonių istorijas, tarp jų kunigo Juliaus Sasnausko, 15 metų psichiatrinėse kalinto rezistento Algido Statkevičiaus, buvusio operatyvinio KGB darbuotojo Dano Arlausko, buvusio KGB tardytojo Vytauto Urbono bei kitų.

Savąja istorija filme dalinasi ir garsus Lietuvos kolekcininkas Zigfridas Jankauskas, dėl monetų rinkinio KGB tardymo izoliatoriuje praleidęs devynis mėnesius.

Z. Jankausko sukauptas monetų rinkinys buvo unikalus ir itin vertingas. Kolekcininkas su itin kruopščiai rinko, katalogavo ir saugojo kiekvieną rinkinio vienetą. Kuomet 1982 m. sovietų valdžia priėmė įstatymą, draudžiantį rinkti iš sidabro, aukso ar kitų tauriųjų metalų nukaltas monetas, Zigfridas Jankauskas nusprendė kolekciją padovanoti Lietuvos nacionaliniam muziejui, už tai prašydamas sudaryti ir išleisti rinkinio katalogą.

Z. Jankausko nuomone 1982 metais išleistas įstatymas buvo pagrįstas ideologiškai. Juo siekta neleisti žmonėms domėtis ir rinkti monetų, ant kurių pavaizduotos Lietuvos didžiąją kunigaikštystę ir nepriklausomą Lietuvą valdžiusios asmenybės – karaliai, kunigaikščiai, prezidentai. Tokiu būdu buvo bandoma užkirsti kelią Lietuvos istorijos ir tautos šaknų pažinimui. Ideologiškai neįtikusios, bet itin vertingos Z. Jankausko surinktos monetos tą kartą muziejaus nesudomino, tačiau pritraukė teisinių institucijų dėmesį. Tarp jų ir KGB.

 Zigfridas Jankauskas | rengėjų nuotr.

Zigfridas Jankauskas | rengėjų nuotr.

Z. Jankauskas buvo akivaizdžiai sekamas, o namuose vis atsirasdavo ženklų, bylojančių apie nekviestų svečių kratas. Galiausiai, įviliotas į dviejų numizmatikos profesionalais apsimetusių, veikiausiai KGB darbuotojų, organizuotą pasalą Z. Jankauskas buvo suimtas Vilniaus centre esančiame viešbutyje. Z. Jankausko suėmimas buvo panašus į detektyvo ar trilerio sceną, deja tai nebuvo kinas. Po suėmimo sekė ilga tardymų naktis net keliose įkalinimo vietose. KGB tardymo izoliatoriuje Zigfridą buvo bandoma palaužti tiek fiziškai, tiek morališkai. Devynis mėnesius trukusi drama baigėsi kolekcininko išteisinimu. Z. Jankauskas atgavo laisvę, tačiau negavo jokių atsakymų apie tai, kodėl prieš jį buvo sukurta net septynių tomų byla. Paslaptinga nerimo, baimės ir pažeminimų pilna patirtis tapo skausmingu Z. Jankausko gyvenimo tarpsniu, kurį šiandien jis norėtų tiesiog užmiršti.

Dokumentinio filmo „Aš už tave pakalbėsiu“ autoriai atkūrė dramatišką suėmimo istoriją sujungdami aktorių vaidybą ir betarpišką Z. Jankausko pasakojimą.

Šiandien skaitytojų dėmesiui siūlome video interviu su Z. Jankausku:

bei trumpą filmo pristatymą:

Dokumentinis filmas „Aš už tave pakalbėsiu“ iš arti žvelgia į jokiuose istorijos vadovėliuose neaprašytas žmogiškąsias istorijas. Tai jautrios septynių žmonių gyvenimų istorijos, kurios iki šiol ne savo noru slepiasi sovietinių nusikaltimų gedulo ir laisvės kovų euforijos šešėliuose. Šių žmonių liudijimuose kiekvienas žodis, atodūsis ir kiekviena minutė tylos vienodai svarbūs. Ne mažiau svarbus ir klausimas – ar dar galime sąmoningai priimti ir išgyventi šių žmonių patirtis kaip bendrą mūsų istoriją?

Kategorijos: Kultūra, Menas, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė