LMA Vrublevskių bibliotekos rinkiniai parodoje „Kolekcininko kabinetas“ (0)

Nuotrauka padovanota Karalienei | V. Buivydes nuotr.

Nuotrauka padovanota Karalienei | V. Buivydes nuotr.

Lapkričio 12 d. 17 val. Bažnytinio paveldo muziejuje atidaroma paroda „Kolekcininko kabinetas“, kurioje pristatoma kunigo Pranciškaus Tičkovskio kolekcija iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rinkinių ir Akmenynės bažnyčios. Paroda „Kolekcininko kabinetas“ veiks iki 2016 m. vasario 27 d.

Pranciškus Tičkovskis (1891–1982) gimė Meridene, Jungtinėse Amerikos Valstijose. XX a. pradžioje išvyko į tėvų gimtinę Suvalkų apskrityje, studijavo Seinų kunigų seminarijoje, Varšuvos universitete ir Romos Biblijos institute, buvo paskirtas Vilniaus Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios rektoriumi, rūpinosi Akmenynės Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčios statyba. Studijuodamas Varšuvoje (1918–1925) Tičkovskis pradėjo kolekcionuoti ir šis pomėgis truko visą jo gyvenimą. XX a. ketvirtajame dešimtmetyje didžiąją kolekcijos dalį Pranciškus Tičkovskis atidavė Vrublevskių bibliotekai. Joje yra saugomi kunigo surinkti XVII a.–XX a. I p. rankraščiai, spaudiniai, grafikos kūriniai, įvairūs dokumentai. Rankraščių rinkiniuose išsaugoti dokumentai 1981 m. buvo įtraukti į Pranciškaus Tičkovskio fondą, tačiau grafikos kūriniai šiai kolekcijai buvo priskirti tik pastaraisiais dešimtmečiais.

Bažnytinio paveldo muziejaus ir LMA Vrublevskių bibliotekos surengta paroda – tai ne tradicinės vitrinos su eksponatais, bet sukurtas tikras „Kolekcininko kabinetas“, kuriame įsitaisęs muziejaus lankytojas galės tyrinėti, sklaidyti, apžiūrinėti svarbiausius kun. Pranciškaus Tičkovskio kolekcijos XVII a.–XX a. I p. rankraščių ir grafikos rinkinius: dantiraščio lenteles, atvirukus, Vilniaus bernardinių rankraštines knygas, Akmenynės bažnyčios archyvus, grafikos estampus, maldyno paveikslėlius, ekslibrisus. Parodoje taip pat eksponuojami relikvijorius, taurės ir žvakidės, kun. Pranciškaus įgyti Akmenynės Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčiai. 1932 m. juos fotografavo Edmundas Zdanovskis, o kunigas leido atvirukus ir dovanojo naujai statomos bažnyčios rėmėjams. Lankytojas galės ne tik apžiūrėti atkurtus, senose fotografijose matomus liturginių reikmenų „natiurmortus“, bet ir pasigėrėti dailia kun. Pranciškaus Tičkovskio dėvėta kapa.

Kun. P. Tičkovskio sukaupti rinkiniai liudija apie Vilniaus Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios atvaizdų gerbimo sklaidą, Vilniaus bernardinių ir basųjų karmelitų pamaldumo tradicijas, pristato Akmenynės bažnyčios, dvaro ir to meto žmonių istoriją.

Parodos kuratorė – dr. Neringa Markauskaitė.

Architektė ir dailininkė – Ieva Cicėnaitė.

Organizatoriai: Bažnytinio paveldo muziejus ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka.

Parodos rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus arkivyskupija.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė