Diskusija dėl Lietuvos piliečių pavardžių rašybos: A.Smetona prieš G.Songailą (video) (21)

smetona-songaila-alkas.lt-koliazas

Antanas Smetona ir Gintaras Songaila | Alkas.lt koliažas

Lapkričio 9 d.  „Žinių radijo“ laidoje „Politikų ložė“ dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos Respublikos oficialiuose dokumentuose diskutavo visuomeninės Lietuvos piliečių iniciatyvinės grupės „TALKA: už Lietuvos valstybinę kalbą“ narys Gintaras Songaila ir šios iniciatyvos priešininkas Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanas Antanas Smetona.

Iniciatyvinė grupė  „TALKA: už Lietuvos valstybinę kalbą“ siūlo įtvirtinti, kad pagrindiniame asmens dokumentų puslapyje įrašus būtų galima rašyti tik lietuvių abėcėlės raidėmis, įrašai nevalstybine kalba galėtų būti daromi tik papildomų įrašų puslapyje arba asmens tapatybės kortelės antroje pusėje.

Dabar jau aišku, kad iniciatyvinė grupės surinko beveik 70 000 parašų ir Seimas privalės svarstyti visuomenininkų siūlymą.

Įstatymas numato, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) per 15 dienų turi padaryti išvadą, ar yra surinktas reikiamas skaičius piliečių parašų. Tad tokia išvada šiuo atveju VRK turėtų paskelbti ne vėliau kaip iki lapkričio 19 d.

Žiūrėkite laidos „Svetimvardžių rašymas nielietuviškomis raidėmis – prisitaikymas prie kintančios realybės ar valstybinės kalbos niokojimas?“ vaizdo įrašą čia:

Kategorijos: Garsai, Kalba, Kultūra, Lietuvos kelias, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

21 komentaras

 1. bendraminčiai:

  Išklausiau visą diskusiją. Kažkas kraupaus… Linkiu Jums gerb. Gintarai sveikatos ir stiprybės.

 2. Apgailėtinai atrodė A. Smetonos pastangos žūt būt, nepaisant nei filologinės nei teisinės logikos, ginti Kirkilo ir Anajevos-Šiaulienės projekta. Po kiek parduodate valstybinę lietuvių kalbą, pone Smetona? Lietuvos patriarcho, Prezidento A. Smetonos o ir lietuvių kalbotyros mokslo vyrų palaikai vartosi karstuose – tokiam bendrapavardžiui pasišovus atstovauti Valstybinės lietuvių kalbos reikalus.

  • Kemblys:

   Neseniai klausiau A. Smetoną per radiją, netikėjau savo ausim. Kalbą jau laikas saugoti ‘kalbininkų’!

  • dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

   Gerb. Jonai Vaiskunai, ponas A.Smetona aiskiai atskleide, kad tai ne “Kirkilo ir Anajevos-Šiaulienės”, Kirkilo – Kubiliaus na ir t.t. variantas. Na tai kokie cia politiniai motyvai uzmirsti pona Kubiliu? Gal taip sakykime tiesiai…. lenku -slektu tarnu projektas. Kaip matau tik paciame pokalbio gale buvo panaudotas Lenkijos vardas, o pries buvo kalbama apie okupacija….. kokia, rusiskaja, ar lenkiskaja? Taigi politkai tiesa pakavojo!
   O juk visiskai akivaizdu, kad cia yra slektu spaudimo pasekoje atsirado si taip vadinamoji problema.
   Beje pokalbio dalyviai gal nelabai uzakcentavo, gal nesuprato, kas yra specialus tekstas…. tai tarkim algebros knyga, kurio be jokiu problemu per amzius naudojama x, q ir dar kas tik norima! Ir cia nieko bendro su lietuviu kalba nera. Taigi gal algebros nereiketu perkelti i pasus, kad ir bet kokiame ju puslapyje?
   Taigi gal pasidarykime sau isvada….. ta problema ne Lietuvos valstybes, ne lietuviu kalbos, o nedraugiskos okupantes Lenkijos sukelta problema, kuri banditiskai uzgrobe lietuviskas etnines zemes ir per daugiau nei 90 metu jas aneksavo siekdami sunaikinti! Taigi bendravimas su okupantu, o Lenkija yra okupantas Europos viduryje, klausymasis okupanto nurodymu yra KOLOBORAVIMAS! Taigi si tema turi buti ATMESTA, net bandymo svarstyti Seime neturi buti!

 3. Ar čia lietuvių kalbą dėstantis docentas? Koją ant kojos užsimetęs puspadį žiūrovui rodo.
  Vidinės kultūros stoka, taigi ir kalbos reikalų išmanymo stoka atsiskleidė diskusijoje su G. Songaila.

 4. Pikc:

  Vaidyba, chamizmas, arogancija, faktų iškraipymas – taip maždaug glaustai galima apibūdinti to Lietuvos prezidento pavardę teršiančio frukto postringavimus. Kai matai kažkokį docentą, atsainiu tonu šmeižantį akademiką, pradedi stebėtis, kokiais būdais jis apskritai į aukštąją mokyklą pateko – jau nekalbant apie užimamą postą. Išties, šlykštu ir matyti, ir klausytis.

 5. Docentas pasipūtęs, koją ant kojos sumetęs, žiūrovui puspadį ir skystą savo poziciją parodė.
  Gintaras Songaila, paprastai šnekant, docentą gabiai suraitė.

  • Visa žmogaus povyza rodo situaciją a la:

   aš žinau, kad tu žinai, jog aš ir pats žinau, kad tai, ką sakau, netarnauja tiesai nei gėriui…
   Belieka tik spėlioti, KODĖL, už ką žmogus PATS SAU TAIP DARO…

  • dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

   Ponas Algimantai, kaip man atrode, jie vienas kita labai sekmingai raite suraite ir kaip manau abu buvo neteisus tai prasme, kad vienas uz kirkilini-kubilini (2K prisiminkime), o kitas uz 150-tuko inteligentu varianta. Bet abu variantai is esmes NEREIKALINGI! ir cia tokia isvada padariau, kai perskaiciau A.Smetonos straipsni, apie kuri jie cia ir diskutavo. Taigi G.Songaila irgi is principo yra neteisus, nes pasisako kitokiu svelnesniu budu visgi uz slektu siekius! Pirmas puslapis, antras puslapis, ar tai svarbu, lyg jie nebutu to pacio valstybinio dokumento puslapiai?!
   Na del to sukinejimosi ant kedes su iskelta koja gal ir visai nieko, jeigu tai darytu aluti gerdamas namie. O viesoji kultura nelabai jau kaip atrodo.

   • Kemblys:

    Eilinį kartą Lietuvos piliečiams pakišamos dvi blogybes – kurią rinktis? AIŠKU, švelnesnę…

   • JUOZAS:

    problema, gal ir dirbtinai, bet jau gerokai užaštrinta , todėl ją spręsti būtina. Jei nepriversim valdžiažmogius rinktis mums palankesnį variantą , tai jie greičiausiai rinksis kuo blogesnį .
    O išsprendę klausimą atimsim vieną kozirį ir lenkų ekstremistų, kurie kenkia ir pačiai Lenkijai. Priminsiu Lenkijos diplomato Vidacki žodžius : taip elgtis, kaip elgiasi V.Tomaševičius ir Sikorskis gali tik Kremliaus agentai.

 6. Eimis:

  KO is jo noreti – pasiputes tuscias storulis. Gerai, kad nebuvo dekanas, kai as mokiausi filologijoj, nes neisvengiamai butu buves ilgas konfliktas. Bet kur tokiam detis? Juk faktiskai jis nieko nemoka, tik sneketi.

 7. Leonas M.:

  Gaila ir skaudu, kad lietuvių kalbą tenka ginti nuo kalbininkų. Matyt, širdimi jie nėra iš lietuvių tautos. Pasitvirtina ir dar vienas posakis: Visu barščiai vienu vardu, bet nevisi gardu. Štai kaip pasirodo du žmonės tuo pačiu vardu ir ta pačia pavarde, Prezidentas Antanas Smetona ir šis “kalbininkas”. Graudi Maironio eilėraščio eilutė, virtusi dainos eilute, bet teisinga: “Tau dar liko sūnų; kas tėvynę praras, antros neišmels apgailėjęs”.

 8. Prusas:

  kitatauciai pazeidzia mano teises nes jie kalba kitokiomis kalbomis nei as kalbu, o be to ir raso ne ta kalba kuria as rasau 😀 isvis reik atimti pilietybes is tokiu krwu, o ne kalba ir rasyba keisti pagal ju pageidavimus…taciau as manau kad protinga butu q ir x ivesti vietoj dvigarsiu kv ir ks ten kur jie nera zodzio daliu sudurimo rezultatas, o w galima ivesti vietoj u su bruksniu kaip kad y yra vietoj i ilgosios nenosines…taciau tai nereiks kad w bus galima rasyti vietoj garso v ir nesvarbu ar pavardese ar varduose ar dar kur nors

  • Prusas:

   taip bus issprestas konfliktas del uzsieniniu vardu ir pavardziu rasymo ir ne tik pasuose, nes rasymas bus pagal skambesi, o mes jau naudosime sias raides kitam skambesiui 🙂 bet tokie tolerastai sukils pries tai 😀 nes jiems reik isdarkyti Lietuviu kalba, o galiausia isvis panaikinti

 9. Prusas:

  taciau negalima uzdrausti zmogui laisvai reiksti savas mintis ir ginti sava pozicija, tad dziugu kad Smetona isdrista tai daryti, taciau reik surinkti savus argumentus ir laimeti musi, tad viskas cia gerai

  • Pikc:

   “dziugu kad Smetona isdrista tai daryti” – išties, neeilinės drąsos reikia atstovauti poziciją, kurią plaiko pora nelabai draugiškų užsienio valstybių, jų penktosios kolonos Lietuvoje, parsidavėliai politikai, išgamos “istorikai”, “politikos apžvalgininkai”, bei visos didžiosios masinės dezinformacijos priemonės, o priešinasi jai grėsminga sauja visais būdais į užribį stumiamų visuomenininkų, kuriems nenusispjauti į savo valstybę. 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė