Vištyčio regioniniame parke pristatoma kalvotoji Suvalkija (0)

Suvalkijos rastai_vstt.lt nuotr.

vstt.lt nuotr.

Ar žinote, kad Suvalkijos lygumose yra vietovė, kurioje didžiulės kalvos dangų remia? Vištyčio apylinkėse, netoli garsiosios Romintos girios prigludęs Vištyčio regioninis parkas, kuriame saugomos aukštos stačiašlaitės kalvos, tarpgūbriuose telkšantys ežerai. Tai vertingiausia Sūduvos kalvyno kraštovaizdžio dalis. Šios ir kitos Vištyčio regioninio parko vertybės bei lankomos vietos pristatomos naujame lankytojų centre ir ekspozicijoje „Kalvotoji Suvalkija”.

Vištyčio regioninis parkas – kalvotasis Suvalkijos lygumų kampelis. Lietuvos pakraštyje, tarp Lenkijos ir Rusijos įsispraudusio Vištyčio regioninio parko kraštovaizdį formavo labai aktyvūs ledo liežuviai paskutiniajame ledynmetyje. Ramiai praslinkę per visą Suvalkiją, suformavę beribes Suvalkijos lygumas, ties Vištyčiu jie taip įsisiautėjo, kad sustūmė pačią aukščiausią Lietuvoje Suvalkų moreninės aukštumos dalį – Pavištyčio–Dunojaus keterą.

Absoliučiai aukščiausios kalvos susispietusios pietinėje parko dalyje:  Dunojaus kalnas (285 m), Janauka (282,9 m), Pavištyčio kalnas (282,4 m)… Reljefo peraukštėjimas siekia net 130 metrų. Vištyčio regioninio parko teritorijoje praeina takoskyra tarp Nemuno ir Priegliaus baseinų.

Tad nuo šiol Suvalkijos kalvas galima bus pamatyti ne tik už lango, bet ir lankytojų centro ekspozicijoje. Visur jus lydės ir cypsės vištytis, nes suvalkiečių tarme bet koks paukščiukas vadinamas vištyčiu…

Kalvos prasivers ir atskleis savo paslaptis ir įdomybes; suprasite, iš kur atsirado Vištyčio vardas, sutiksite vienaragį, pažarstysite grūdus, suskaičiuosite kalvas, išgirsite akmenų istorijas.

Juk esate girdėję apie didįjį Vištyčio akmenį ir skaidrųjį Vištyčio ežerą, kuris dėl savo dydžio ir ypatingai švaraus vandens kartais lyginamas  su Baikalo ežeru. Vištyčio ežere tebegyvena sykai ir kitos retos žuvys.

Lankytojų centre, susipažinę – ką įdomaus galima pamatyti Vištyčio regioniname parke, galėsite savarankiškai arba su gamtos gidu keliauti po šią saugomą teritoriją.

Dviračių ir pėsčiųjų takai vingiuoja per Suvalkijos kalvas, pro mažus ir didesnius ežerėlius, pelkes, akmenų grupes, Didįjį Vištyčio akmenį, Šventąjį šaltinėlį, piliakalnius, kalvas su regyklomis. Nuo „Trijų ežerų regyklos“ galima išvysti ne tik tris ežerus, bet pasigrožėti anapus Vištyčio ežero ošiančia Romintos giria.

Nederlingi, akmenuoti, dauboti Vištyčio apylinkių laukai nedžiugino dideliais derliais, todėl daugiatautis Vištytis nuo seno garsėjo kaip savotiškas amatų cechas. Iki šiol išlikę du unikalūs neįkainojami technikos paminklai – Vištyčio vėjo malūnas ir Vištyčio aliejinė.

Vištyčio regioninio parko lankytojų centro (Vytauto g. 8, Vištytis) atidarymas vyko lapkričio 6 d.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Kelionės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė