Vienoje scenoje susitiks dvi egzotiškos muzikos grupės iš Afrikos ir Sibiro (video) (0)

EtranFinatawa_psl-800

„Etran Finatawa“ | rengėjų nuotr.

Lapkričio 12 d. 19 val. Keistuolių teatre, Vilniuje ir Lapkričio 13d. 19 val. VDU Didžioji salė, Kaune pirmą kartą vienoje „GM Gyvai“ scenoje susitiks dvi iš priešingų pasaulio pusių atklydusios muzikos grupės – „Etran Finatawa“ iš Nigerio ir „Huun-Huur-Tu“ iš Tuvos Respublikos.

Šių dviejų grupių susijungimas yra ypatingas ir netikėtas reiškinys, susiejantis dviejų Vakarų Afrikos klajoklių tautų (tuaregų ir vodabių) iš karštų Sacharos dykumų muziką su atšiaurių Tuvos stepių užgrūdintų klajoklių kūryba ir gerkliniu dainavimu.

„Huun-Huur-Tu“ – žymiausia gerklinį dainavimą ir Sibiro genčių folklorinę muziką atliekanti grupė pasaulyje. Dėl specifinės Tuvos geografinės padėties šalis buvo ilgą laiką izoliuota ir išsaugojo tūkstanmetes kultūras ir šamanizmą. Vienas iš palikimo – tradicinis gerklinis dainavimas (xöömei), kurio dėka vienu metu varijuojama keliais skirtingais garsais, kas gali skambėti kaip fleita, švilpukas ar paukščio giesmė.

„Huun-Huur-Tu“ išskiria ir ne mažiau ypatingais tradiciniais tuvių bei mongolų liaudies instrumentais: dviejų stygų igil, dambreliu khomus, liutnia doshpuluur, šamanų bugnu dünggür.  Nepaisant to, kad grupė groja tuvių liaudies muziką, ji sėkmingai eksperimentuoja į savo kūrybą įtraukdama naujoves – vakarietiškus instrumentus, elektroninę muziką bei dirbdama su šiuolaikiniais kompozitoriais.

HuunHuurTu nespalvota-800

„Huun-Huur-Tu“ | rengėjų nuotr.

„Huun-Huur-Tu“ yra išleidusi per dešimtį solinių albumų bei antra tiek remiksų ir bendrų įrašų su skirtingomis grupėmis bei atlikėjais. Ji bendradarbiavo su tokiais žymiais  muzikantais kaip Frank Zappa, Johnny „Guitar“ Watson, „Kodo Drummers“, „Moscow Art Trio“, „Kronos Quartet“, „Hazmat Modine“, „The Chieftains“, „The Bulgarian Voices – Angelite“. Grupės albumas „Eternal“ buvo įrašytas kartu su alternatyvios elektronikos prodiuseriu bei muzikantu Carmen Rizzo, o kūrinio „Eki Attar” remiksas 2002 m. vasarą buvo išrinktas geriausiu hitu Graikijoje.

Grupės pavadinimas „Huun-Huur-Tu“ reiškia saulės spindulius, matomus tik prieš saulėlydį ar saulėtekį – jie visuomet yra įkvepiantys bei išskirtiniai kaip ir grupės kuriama muzika, atspindinti natūralų gamtos pasaulį, stepių klajoklių gyvenimą bei kultūrą, kurioje budizmas persipina su šamanizmu.

2004 m. susibūrusi „Etran Finatawa“ yra pirmoji grupė, panaudojusi Vakarų Afrikos klajoklių  tuaregų ir vodabių muziką bei dainas moderniame kontekste. Nepaprastai turtinga, Afrikos karščiu ir laisve dvelkianti kolektyvo kūryba yra vadinama dykumų klajoklių bliuzu. Pažodžiui grupės pavadinimas reiškia „tradicijos žvaigždės“ – ir ne veltui, nes „Etran Finatawa“ atskleidžia didžiulį Nigerio tautų kultūrinį paveldą ir kviečia atkreipti dėmesį į jo išsaugojimą.

Šiuo metu grupės pagrindą sudaro penki muzikantai, iš kurių du yra tuaregai ir trys vodabiųfulanių genties atstovai. „Etran Finatawa“ muzika – tai gyvenimo šventimas ir tuo pat metu gilus skausmas dėl nykstančių Nigerio tradicijų. Nigeryje „Etran Finatawa“ muzika tapo kultu, o jų dainos dainuojamos mokyklose.

„Etran Finatawa“ yra išleidusi penkis albumus, o naujausias jos darbas „Sahara Sessions“ buvo įrašytas dykumų gilumoje, prisidengus vien gyvūnų odos palapine ir vidurnakčio žvaigždžių vainiku. 2006 m. pasirodžius „WOMAD“ festivalyje, grupei atsivėrė galimybės iškeliauti į plačiuosius muzikos vandenis – dabar jie jau yra koncertavę net penkiuose žemynuose ir daugybėje šalių. 2007 m. debiutinis albumas „Introducing Etran Finatawa“ buvo nominuotas BBC radijo world muzikos apdovanojimuose.

Vien klausoma atskirai „Etran Finatawa“ ir „Huun-Huur-Tu“ muzika sukuria galingą, hipnotizuojantį skambesį, žavi savo gilumu bei paslaptingumu, todėl jų abiejų jėga žada būti nepaprasta. Tai – skirtingos kultūros, tačiau su bendromis klajokliškomis patirtimis, meile gamtai bei tradicijoms. Šių grupių bendras pasirodymas leis mums nukeliauti į bekraštes stepes, susipažinti su šamanizmu ir budizmu, išgirsti šoliuojančius žirgus ir netikėtai persikelti į karščiu alsuojančią Saharos dykumą, išgirsti nykstančias kalbas ir egzotiškus instrumentus.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Vaizdai ir garsai, Vaizdai sielai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė