Valstybės kontrolė perspėja dėl grėsmės, kad išnyks lietuviškos bitės, skalikai ir kiti gyvūnai (3)

efoto.lt | G.Narkevičiaus nuotr.

efoto.lt | G.Narkevičiaus nuotr.

Nors veislinė gyvulininkystė Lietuvoje yra prioritetinė žemės ūkio šaka, tačiau valstybės auditoriams atlikus ūkinių gyvūnų veislininkystės plėtros auditą paaiškėjo, kad ji planuojama nepakankamai, nėra sudarytos tinkamos sąlygos išsaugoti nykstančias Lietuvos ūkinių gyvūnų veisles, o gyvulių produktyvumo kontrolė ir valstybinė veislininkystės priežiūra yra neefektyvi.

Pavyzdžiui, matoma, kad mažėja netgi senojo genotipo žalųjų karvių ir pieninių ožkų. O dėl skalikų ir bičių paaiškėjo, kad nežinomas tikslus jų populiacijos skaičius.

Praradus visus kurios nors veislės gyvūnus ar vabzdžius, vėliau būtų sudėtinga atkurti populiaciją. Pavyzdžiui, norint atkuri lietuviškųjų bičių populiaciją, reiktų visame pasaulyje ieškoti genetiškai panašių bičių.

Valstybės auditoriai įspėja, kad nesudarytos tinkamos sąlygos išsaugoti visas nykstančias ūkinių gyvūnų veisles, nes nėra nustatyti veislės įtraukimo į saugomų lietuviškų ūkinių gyvūnų veislių sąrašą kriterijai, o vykdomos priemonės šioms veislėms išsaugoti yra nepakankamos, todėl išlieka didelė grėsmė kai kurioms iš jų išnykti.

Siekiant užtikrinti Lietuvos ūkinių gyvūnų veislių gerinimą ir nacionalinių genetinių išteklių išsaugojimą, Žemės ūkio ministerijai rekomenduota tobulinti ūkinių gyvūnų veislininkystės plėtros ir selekcinių programų rengimą, numatyti ir įgyvendinti priemones, skatinančias ūkinių gyvūnų produktyvumo kontrolės vykdymą bei Lietuvos nacionalinių genetinių išteklių išsaugojimą.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .

3 komentarai

  1. Kiemsargis:

    Pamanyk – bitės! Užtat pabėgelių kiek rūšių -visokių atsiras !

  2. Prašalaitis:

    Mes juk europiečiai, kam mums lietuviškos bitės, skalikai ir kiti gyvūnai. Kokie čia dar tautiniai skirstymai šaunaus globalizmo laikais? Lietuvos ateities vizija – IT, o ne kažkoks žemės ūkis su jo veisline gyvulininkyste. Jaunieji konservatoriai taip mano…Elitas…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė