Lietuvoje studijuojantys užsienio lietuviai domėjosi Vilniaus stiklo gamybos istorija (0)

P1110557-K100

Studentai lankėsi manufaktūros gotikiniuose požemiuose | ULSK nuotr.

Spalio 17 d. Užsienio lietuvių studentų klubo nariai (ULSK) lankėsi Vilniaus senamiestyje, siekdami susipažinti su viduramžio miesto amatų istorija, stiklo gamybos technologijomis ir vitražo manufaktūra Stiklių gatvėje.

Vilniaus senamiestyje įsikūrusi „Vitražo Manufaktūra“ yra specializuota vitražo ir stiklo dizaino galerija, reprezentuojanti ryškiausių Lietuvos menininkų kūrybą. Tuo pačiu tai yra ir edukacinis stiklo meno centras, kuriame organizuojamos įvairios mokymų programos vaikams ir suaugusiems, kuriami bei realizuojami vienetiniai vitražai.

Paslaptinguose galerijoje rūsiuose studentai apžiūrėjo garsių Lietuvos vitražo meistrų projektinius darbus-eskizus bei stiklo dirbinius. Šie ir kiti gausūs rūsiai po Vilniumi yra atviri lankytojams ir sukuria bendrą miesto viduramžišką dvasią – itin kontrastingą grakščiam gatvių barokui. ULSK nariams Vilniaus požemiai dar nebuvo žinomi, nes dauguma studentų buvo pirmakursiai dar tik pradedantys savo pažintį su Vilniumi ir Lietuva. Todėl tokia reta proga ir kelių temų suderinimas juos, žinoma, sudomino.

P1110563-K100

Praktinė pamoka | ULSK nuotr.

Apie stiklo atsiradimą, sudėtį, apdirbimą bei panaudojimą, stiklo vaidmenį meno rūšių raidos perspektyvoje pasakojo edukacinės programos vadovė. Vėliau ULSK pabandė ir patys sukurti stiklo dirbinį, gana naujovišku fiuzingo (ang. fuse – sulydyti, sujungti) būdu. Tai toks būdas, kai stiklo mozaikos keliais sluoksniais sudedamos viena ant kitos, bet būtinai tos pačios cheminės sudėties, kad nesuskiltų auštant. Vėliau jos sulydomos įkaitintoje krosnyje. Piešinys išgaunamas, derinant įvairiaspalvio stiklo duženas – lygiai kaip mozaikose. Žinoma, šis būdas turi labai plačias galimybes, tačiau mes, pirmą kartą liesdamiesi prie darbo su stiklu, turėjome galimybę pabandyti paprasčiausias priemones.

P1110571-K100

Daiva Kuleša II kurso užsienio lietuvių kilmės studentė iš Lenkijos | ULSK nuotr.

Ne atsitiktinumas, kad „Vitražo manufaktūra“ įsikūrusi būtent Stiklių gatvėje. Prie vieno šioje gatvėje esančio pastato pritvirtinta memorialinė lenta. Joje rašoma apie tai, kad prieš kelis šimtus metų čia jau veikė panašios stiklo dirbtuvės, viduramžiškas cechas. O dabar čia vykdomi seminarai, kultūriniai renginiai, įgyvendinami įvairūs meno ir kultūrinės sklaidos projektai. „Vitražo manufaktūroje“ sukurti ULSK narių darbai papuoš nors ir studentišką, tačiau pirmąjį būstą čia, Lietuvoje.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Švietimas, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė