Iranas pasirengęs aktyvinti ryšius su Lietuva (1)

Lietuvos zemes ukio viceministras ir Irano Islamo ambasadorius_zum.lrv.lt

Lietuvos žemės ūkio viceministras ir Irano Islamo ambasadorius Lenkijoje | zum.lrv.lt nuotr.

Žemės ūkio viceministras Vilius Martusevičius susitiko su Irano Islamo Respublikos ambasadoriumi Lietuvai (reziduojančiu Varšuvoje) Raminu Mehmanparastu (Ramin Mehmanparast) aptarti glaudesnio dvišalio bendradarbiavimo galimybių. Ambasadorius R. Mehmanparastas Žemės ūkio ministerijoje šiais metais vieši jau antrąjį kartą. Tai liudija apie Irano pasirengimą aktyvinti ryšius su Lietuva.

Ambasadorius R. Mehmanparastas papasakojo apie Irano ir Lenkijos aktyvų bendradarbiavimą, pabrėždamas, kad tą patirtį jie pasirengę panaudoti  ir santykiuose su Lietuva. Iranas – beveik 80 milijonų vartotojų turinti rinka, antra didžiausia Vidurio Rytų regione, 17-ta pagal dydį pasaulyje. Aptarti potencialias verslo galimybes į Iraną vyksta vis daugiau Vakarų valstybių verslininkų ir valdžios atstovų. Irano ekonomika sudaro 415 mlrd. USD (27 vieta pasaulyje) ir siekia didinti energetikos, technologijų, prekių ir paslaugų ir kitų sektorių plėtrą. Ambasadorius atkreipė dėmesį, jog bendradarbiaujant su Iranu yra galimybė užmegzti ryšius su visu Vidurio Rytų regionu. Jo nuomone, labai svarbu bendradarbiaujant kuo daugiau bendrauti, keistis delegacijomis, kad verslininkai gautų kuo daugiau jiems reikalingos informacijos, kad gerai žinotų, kaip elgtis vienos ir kitos šalies rinkose. „Mes esame nusiteikę plėtoti ilgalaikius ryšius, kurti bendras įmones, importuoti ir eksportuoti prekes, įtraukti į šią bendrą veiklą transporto įmones, keistis technologijomis“, – akcentavo Irano ambasadorius.

Šiuo metu yra rengiamas abiejų šalių Žemės ūkio ministerijų susitarimo projektas,  kuriame numatytas bendradarbiavimas keičiantis ekspertais ir trumpalaikiais moksliniais vizitais pieno, mėsos, vaisių ir daržovių, ekologiškų žemės ūkio ir maisto produktų gamybos ir kontrolės bei kitose žemės ūkio srityse bei organizuojant konferencijas ir mokymų kursus su taip pat su žemės ūkių susijusiose srityse. Susitarimas bus detaliai aptartas, kai žemės ūkio viceministro vadovaujama delegacija spalio 30 – lapkričio 3 d. lankysis Irane, kur vyks 14-oji tarptautinė paukštininkystės, gyvulininkystės, pienininkystės ir susijusių pramonės šakų paroda „Iran Plex 2015“. Ši paroda yra puiki vieta gamintojams ir prekiautojams pristatyti savo produktus ir paslaugas bei skatinti savo verslą Irane ir kaimyninėse šalyse. Šioje parodoje dalyvaus 4 didžiausios Lietuvos maisto produktų perdirbimo įmonės.

Viceministras V. Martusevičius pabrėžė, kad pirmasis oficialus Lietuvos vizitas į Iraną ir dalyvavimas parodoje bus labai svarbi dviejų šalių aktyvių santykių pradžia, kuri galbūt paskatins Irano verslininkus investuoti Lietuvoje, o Lietuvos – Irane.

Kitą savaitę numatytas Irano ambasadoriaus ir Lietuvos verslininkų susitikimas, kuriame bus keičiamasi dalykine informacija. „Lietuvos verslininkų susidomėjimas Irano rinka yra didelis. Lietuvos mėsos įmonės nori eksportuoti šaldytą ir atšaldytą jautieną ir jautienos gaminius į Iraną. Savo produkcijos eksportu į Iraną yra suinteresuotos ir kitos Lietuvos maisto perdirbimo įmonės, kurios nori eksportuoti pieno produktus, žuvies, konditerijos, duonos ir kitus gaminius.  Lietuvos rinką domintų kokybiškos Irano datulės, pistacijos“, – pabrėžė V. Martusevičius.

Prekyba su Iranu

Prekyba su Iranu užima žymią Lietuvos užsienio prekybos žemės ūkio ir maisto produktais dalį. 2014 m. žemės ūkio ir maisto prekių eksportas į Iraną sudarė 237,7 mln. eurų, eksporto struktūroje pagal šalis Iranas buvo 5 vietoje iš 122 šalių. Importas iš Irano siekė 3,0 mln. eurų, importo struktūroje pagal šalis Iranas buvo 49 vietoje iš 109 šalių. 2014 metais 99,9 proc. eksportuotų į Iraną produktų buvo lietuviškos kilmės. 2014 m. į Iraną  eksportuota lietuviškos kilmės kviečių (87 proc.) ir miežių. 2014 m. iš Irano daugiausia importuota pistacijų (80 proc.), datulių, vynuogių.

2015 m. 01-06 mėn. eksportas sumažėjo 6,3 karto, Iranas pagal eksporto apimtį užėmė 24 vietą iš 119 eksporto partnerių. Eksportuota lietuviškos kilmės kviečių (78 proc., 41 tūkst. t) ir nugriebto pieno miltelių (1,0 tūkst. t). 2015 m. 01-06 mėn. daugiausia iš Irano importuota pistacijų (82 proc.), džiovintų vynuogių, datulių. Pagal importo apimtį Iranas užėmė 49 vietą iš 103 importo partnerių.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė