2016-uosius siūloma paskelbti Saulės mūšio metais (5)

Saulės mūšis. Voldemaro Vimbos paveikslas

Saulės mūšis. Voldemaro Vimbos paveikslas

Spalio 13 d. Seimas plenariniame posėdyje svarstė Seimo narės Almos Monkauskaitės pristatytą Seimo nutarimo projektą (Nr. XIIP-3602), kuriuo siūloma 2016-uosius paskelbti Saulės mūšio metais.

Šį sprendimą Seimui siūloma priimti atsižvelgiant į tai, kad Saulės mūšyje (1236 m.) buvo pasiekta pasaulinės istorinės reikšmės pergalė, įrašiusi Lietuvą ir visus baltus į Europos istoriją, atvėrusi kelius Lietuvos valstybės įtvirtinimui, o 2016 m. šiam mūšiui sukanka 780 metų.

Pateiktame dokumente taip pat atkreipiamas dėmesys, kad 2000 m. Latvijos ir Lietuvos parlamentai, įvertindami Saulės mūšio reikšmę, rugsėjo 22 dieną – Saulės mūšio pergalės dieną – paskelbė Baltų vienybės diena.

Kaip pabrėžiama Seimo nutarimo projekte, jau pradėti Saulės mūšio įamžinimo darbai: atlikti Saulės mūšio vietovės Jauniūnuose, Joniškio r., archeologiniai tyrinėjimai, parengtas Saulės mūšio įamžinimo projektas, Saulės mūšio įamžinimas buvo įtrauktas į valstybinę Lietuvos vardo paminėjimo Tūkstantmečio programą.

Vyriausybei projektu siūloma sudaryti Saulės mūšio metų komisiją, kuri iki 2015 m. gruodžio 1 d. parengtų Saulės mūšio 780-ųjų metinių programą, ir 2016 metų valstybės biudžete numatyti lėšų šiai programai įgyvendinti.

Po pristatymo už projektą balsavo 58 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Švietimo, mokslo ir kultūros komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama sugrįžti lapkričio 10 d.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės | Žymos: , , , , , , , , , .

5 komentarai

  1. Graži iniciatyva, bet… Neaišku, kas Seimo narių galvose – ar nuo šiol kas dešimti metai bus skelbiami Saulės mūšio metais, ar po 20 metų, kai bus šio mūšio 800 metų jubiliejus, Saulės mūšio metų nebebus?
    Eilinis sistemingos istorinės atminties politikos nebuvimo pavyzdėlis…

  2. Perkūno Paukštis:

    Pasaulis įtemtas. Dabar kapitalistinėje santvarkoje kiekviena eilinė diena panaši į mūšį. Net atsiradęs terminas “karas keliuose”…

  3. Vadinamo Saulės mūšio vietos nustatymas yra vienas iš pagrindinių lietuviškos Lietuvos istorijos koncepcinių atramos taškų. Tad nestatykime, kaip yra daroma iki šiol, savo istorijos ant svetimųjų pametėtos vištos kojos… Todėl Seimui tikslinga 2016 metus skelbti Saulės mūšio vietos nustatymo metais ir skirti atitinkamas lėšas visapusiškesniems – istoriniams, archeologiniams, kalbiniams ir t.t. to klausimo tyrinėjimams. Tai be abejonės susiję ir su Mindaugo valdymo gilesniu tyrinėjimu. Neabejotina, kad 1236 metų Livonijos karine ekspedicija buvo siekta atplėšti Mindaugo Lietuvos valdytos baltų teritorijos dalį. Be abejonės čia yra galimas ir varžymasis tarp pačių Ordinų kas bus pirmesnis užkariaujant tą dar Mindaugo valdytą Lietuvos dalį, be to, tokio masto žygiai paprastai grindžiami išdavystėmis, taigi visai gali būti, kad Ordino žygiuota turint kunigaikščių išdavikų iš Mindaugui tarnavusios aplinkos ir t.t. ir pan. Taigi pradžioje tyrinėjimais nustatykime kiek galima moksliškai pagrįstesnį tų istorinių įvykių aiškinimą, faktų įtikinamumą ir to laikykimės, – pagal tai įamžinkime jų istorinį atminimą.

  4. Reimundas:

    Į Šiaulių[Saulės] mūšio vietą nuvažiavus darosi gėda-telkšo bala ir nieko daugiau,kodėl randama lėšų visokiausiems projektams,o šiam niekaip,kodėl?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė