Atkurta labai reta S. Batoro auksinių monetų replika (0)

Lietuvos monetų kalyklos nuotr.

Lietuvos monetų kalyklos nuotr.

Lietuvos monetų kalykla spalio 12 dieną išleidžia itin retų Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro valdymo laikotarpiu (1576–1586) kaldintų auksinių monetų – dukatų – replikas. Kalyklos atstovų teigimu, pasaulyje saugomi vos keli šių monetų originalai, tačiau nė vieno nėra Lietuvos muziejuose. Minėti auksiniai pinigai pratęs praėjusiais metais pradėtą unikalų projektą, kurio tikslas – iš užmaršties prikelti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) auksines monetas.

Po savaitės išleidžiamos dvi auksinių monetų – 1 dukato ir 10 dukatų (dar kitaip vadinamų portugalais) – replikos.

Auksinės replikos nukaldintos iš gryno 999 prabos aukso ir yra beveik identiškos XVI a. naudotiems originalams. Itin riboto tiražo vieno Stepono Batoro auksinio dukato replikos kaina siekia 230 eurų, 10 dukatų – net 1700 eurų, abiejų monetų replikų komplektas – 1920 eurų.

„Auksinės monetos, kurios Lietuvoje pradėtos kaldinti XVI a., yra įdomi, bet daliai visuomenės dar mažai žinoma mūsų istorijos dalis. Būtent šios išskirtinėmis progomis naudotos monetos reiškė valdovo galią ir simbolizavo visos šalies galybę. Žygimanto Augusto valdymo laikais kaldintų monetų replikų kolekciją papildome Stepono Batoro auksiniais dukatais. Tikime, kad šiandien jie sudomins ne tik retas monetas kolekcionuojančius žmones, bet ir tuos, kurie domisi Lietuvos istorija, jos pinigais“, – teigia Lietuvos monetų kalyklos direktorius Saulius Vaitiekūnas.

Po Žygimanto Augusto Steponas Batoras buvo antrasis LDK kunigaikštis, kaldinęs auksines monetas. Istorikai mano, kad 1580 metais pagaminta 10 dukatų auksinė moneta (portugalas) buvo skirta pažymėti Polocko, prarasto Livonijos karo metu, atsiėmimą iš Maskvos 1579 metais.

Manoma, kad auksinės monetos buvo dalinamos ir svečiams per Stepono Batoro dukterėčios Grizeldos Batoraitės (1569–1590) ir Lenkijos didžiojo etmono, kanclerio bei karaliaus sekretoriaus Jono Zamojskio (1545–1605) vestuves 1583 metais.

Capture

Tiek 1 dukato, tiek 10 dukatų replikos tiksliai atkartoja originalių monetų vaizdą. Vienoje pusėje galima matyti valdovo Stepono Batoro portretą, o kitoje – karališka karūna papuoštą Abiejų Tautų Respublikos (ATR) keturių laukų herbinį skydą. Jame pavaizduotas Lenkijos erelis ir Lietuvos raitelis, o skydo centre – Batorų giminės herbas – trys vilko iltys.

Pasak Modesto Katkevičiaus, Lietuvos monetų kalyklos Rinkodaros ir komercijos skyriaus vadovo, bus išleista 500 Stepono Batoro auksinių monetų replikų – 200 vienetų 10 dukatų ir 300 vienetų 1 dukato.

„Monetoms atkurti buvo naudojami itin reti originalai, kurie šiandien išsibarstę po skirtingas pasaulio vietas. 10 dukatų repliką atkūrėme pagal originalą, esantį Valstybiniame Ermitaže Sankt Peterburge. Tokių monetų dar yra tik dviejuose muziejuose – Varšuvoje ir Vienoje. 1 dukato monetos saugomos tuose pačiuose muziejuose, taip pat ir viename Vokietijos muziejuje. Numizmatų skaičiavimais, ne mažiau keturių dukatų yra privačiose kolekcijose. Manoma, kad šiandien originalaus dukato vertė galėtų siekti iki 100 tūkst. eurų“, – teigia M. Katkevičius.

Iš viso planuojama nukaldinti 11 LDK auksinių monetų replikų. Be trijų Žygimanto Augusto ir dviejų Stepono Batoro auksinių monetų replikų unikalią seriją dar sudarys trys Zigmanto III Vazos, viena Vladislovo IV Vazos ir dvi Jono Kazimiero auksinių monetų replikos.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė