Atidaroma Eglės Čėjauskaitės-Gintalės paroda „Balsai ir daiktai“ (0)

Paroda "Balsai ir daiktai" | Rengėjų nuotr.

Paroda “Balsai ir daiktai” | Rengėjų nuotr.

Spalio 13 d., 18 val., (AV17) galerijoje atidaroma juvelyrės Eglės Čėjauskaitės-Gintalės personalinės paroda „Balsai ir daiktai“ (Balsā i daiktā). Paroda veiks iki lapkričio 7 d.

Galerijoje juvelyrė pristatys specialiai šiai parodai sukurtus darbus, įkvėptus poetės, literatūrologės prof. Viktorijos Daujotytės eiliuotų tekstų ir knygų, parašytų žemaičių tarme: „Balsai ūkuose“ (Balsā ūkūs), „Gyvenu viena“ (Gīvenu vīna) bei „Tai parėjau“ (Tata parėjau).

Pasiremdama V. Daujotytės poezija, parodos autorė savo kurtuose juvelyriniuose objektuose siekia ne iliustruoti tekstų turinį, bet materializuoti juose perteiktą autentišką žemaitišką pasaulėjautą, šiai kultūrai būdingą nuotaiką ir estetiką. Semtis idėjų kūrybai žemaitiškoje literatūroje juvelyrę paskatino tiek asmeninis santykis su Žemaitijos kraštu, iš kurio pati yra kilusi, tiek noras priminti vis dar gyvą ir autentišką jo kalbą. Menininkės teigimu, parodoje suartinus mažąją plastiką ir poeziją – du senas tradicijas turinčius menus – praplėčiamos ir vieno, ir kito suvokimo ribos. Šios kūrybinių jėgų sintezės pagalba, gimsta vienas bendras išgyvenimas, kurio centre – moters portretas.

Parodoje bus eksponuojami E. Čėjauskaitės-Gintalės kurti kaklo papuošalai, škaplieriai, segės, medaliai, plaukų puošmenos, objektai, kurių provaizdžiais tapo V. Daujotytės tekstuose minimi religiniai, tautiniai bei folkloriniai daiktai. Kūriniuose savo idėjas autorė išreiškia derindama įvairias medžiagas: skirtingus metalus (sidabrą, plieną, auksą, bronzą) su stiklu, tekstile, akmenimis, kitomis organinės kilmės medžiagomis (gintaru, medžiu, suakmenėjusiu medžiu, mamuto kaulu, šilku).

Paroda "Balsai ir daiktai" | Rengėjų nuotr.

Paroda “Balsai ir daiktai” | Rengėjų nuotr.

Eglė Čėjauskaitė-Gintalė – Lietuvos juvelyrė, konceptuali menininkė, kurianti netradicinius, išskirtinius juvelyrikos objektus bei papuošalus iš metalo, tekstilės ir įvairių netradicinių medžiagų. Menininkė yra baigusi metalo meno ir dizaino specialybes Vilniaus dailės akademijoje, yra nuolatinė parodų užsienyje ir Lietuvoje dalyvė, tarptautinių ir regioninių juvelyrikos konkursų laimėtoja, Lietuvos dailininkų sąjungos bei Tarptautinės medalininkų asociacijos „Fidem“ narė. Tai 8-oji personalinė autorės paroda bei antrasis pasirodymas (AV17) galerijoje.

„Ši paroda – tarsi atkurto žemaitiško universumo fragmentas. Buvusios (galbūt) harmoningos būties, gamtos ir kasdienybės šventumo vieta. Ten, kur laikas lėtas, kalba – žemaičių, žodžiai – žemiški, taupūs, neskubrūs, kur pilna neatpažintos poezijos, sunkios, kartais rūsčios, kuri įsižeistų, pavadinta poezija. Gal tokios vietos iš tiesų niekuomet nebuvo, gal tie daiktai – iš ilgesio, iš įsivaizduojamos atminties? Bet kokiu atveju, viskas labai atvira ir tikra. Nėra atstumo, atsitraukimo, savistabos ir saviironijos. Viskas kalba savo balsais.“ – sako menotyrininkė Jurgita Ludavičienė.

Parodą remia: Lietuvos kultūros taryba ir „Porta Artis“.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė