Šiandien sukanka 100 metų „Pirmąjai lietuvių gimnazijai“ (0)

pirmoji-lietuviska-gimnazija1915 metų rugsėjo 28 dieną  „Lietuvių draugija nuketėjusiems dėl karo šelpti draugija“, 16.00 valandą po pietų, įsteigė Vilniaus Lietuvių gimnazijos kurso pamokas ir paskyrė steigėjus – daktarą Joną Basanavičių, teisininką, valstybės tarnautoją, pedagogą Mykolą Biržišką, valstybės tarnautoją, lietuvių kalbos mokytoją Povilą Gaidelionį. Apie tai informuoja draugijos centro komitetą.  Svarbu pažymėti, kad kurso pamokos egzistavo  tik kelis mėnesius ir jau netrukus buvo pervadintos gimnazija.

Pirmasis gimnazijos direktorius Mykolas Biržiška yra pažymėjęs, kad  gimnazijos sukaktuvės bus minimos pagal pirmąją pedagogų tarybos posėdžio datą, spalio (spalių) 9 dieną. Tad ir  pagrindinis Pirmosios Lietuvių gimnazijos renginys vyks 2015 spalio 9 dieną Vilniuje, „Siemens“ arenoje, 17.00 val. Registracija į renginį internete.

Pirmoji lietuvių gimnazija yra tautiškumo, dvasinių vertybių pamatas. Drąsiai galime teigti, kad nuo tada  prasideda valstybės kūrimas, kadangi dauguma lietuvių gimnazijos mokytojų buvo „Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo šelpti“ nariai. Kaip tik minėta draugija ir   susirenka į Vilniaus konferenciją 1917 m. rugsėjo 18- rugsėjo 22 dienomis. Buvo   iškelti tokie tikslai: sukurti  Nepriklausomą Lietuvos valstybę, sušaukti Steigiamąjį  Seimą ir įkurti  Lietuvos Tarybą. Net šeši gimnazijos mokytojai buvo išrinkti į Lietuvos tarybą ir tapo Nepriklausomybės akto signatarais. Vėliau du gimnazijos mokytojai Aleksandras Stulginskis ir Antanas Smetona tapo Lietuvos prezidentais.

Spalio 5 dieną, 9.00 val., prasidės iškilmingos Šv. Mišios Teresės bažnyčioje. Po jų –  iškilminga eisena, kurioje dalyvaus  per 100 metų nuo  gimnazijos ištakų atsiskyrusios keturios ugdymo įstaigos: Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazija, Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazija, Vilniaus Antano Vienuolio progimnazija ir Vilniaus Vytės Nemunėlio pradinė mokykla. Maršruto tikslas –  dr. Jono Basanavičiaus g. 16, Vilniuje,  kur  bus atidengta atminimo lenta. Čia prasidėjo gimnazijos gyvavimo kelias. Lentos  atidengimo iškilmėse dalyvaus Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. Po šių iškilmių vyks  koncertas Vilniaus Rotušės aikštėje.

Pasak Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos direktorės Danutės Puchovičienės, mes  laimingi, kad esame šimtametės gimnazijos istorijos metraštininkai ir liudytojai.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Šventės, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė