Tyrėjų naktį galimybė sužinoti apie pavojus naudojamuose gaminiuose (0)

rengėjų nuotr.

rengėjų nuotr.

Rusėjo 25 d. 19 val. Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos posėdžių salėje (Konstitucijos pr. 3, II a.) kampanijos „Pagalvok, kai perki“ komanda drauge su Vilniaus miesto savivaldybe Tyrėjų naktį kviečia į interaktyvią paskaitą „Nematoma… Pavojinga? Išvengiama!“. Jos metu  cheminių medžiagų ekspertės papasakos apie pavojingas medžiagas kasdieniuose gaminiuose, suteiks naudingų patarimų renkantis saugesnius gaminius. Lankytojai bus kviečiami įveikti „Ekoženklų labirintą“, dalyvauti etikečių šifravimo detektyve.

Praėjusiais metais kampanijos „Pagalvok, kai perki“ inicijuotų tyrimų rezultatai atskleidė, kad pavojingų medžiagų yra tiek mūsų kraujyje, tiek namų dulkėse. Jie ten patenka iš naudojamų gaminių.

„Dažnai nesusmąstome, kad gaminiai, kuriuos naudojame, sudaryti iš cheminių medžiagų. Vienos jų – natūralios, kitos – dirbtinės, sukurtos žmogaus. Pastarosios gali būti rimtų susirgimų priežastimi. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į naudojamų produktų sudėtį ir rinktis produktus be pavojingų medžiagų, – teigia cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė.

Europos Sąjunga šiai dienai turi vieną pažangiausių cheminių medžiagų valdymo teisės aktų, kuriuo remiantis chemines medžiagas naudoti galima tik įrodžius, kad jos nėra žalingos sveikatai ir aplinkai. Paradoksalu, tačiau iki 2007 m. galiojo atvirkštinis principas – buvo galima naudoti viską, kol nesurinkta pakankamai įrodymų, jog tai kenksminga. Laura Stančė atkreipia dėmėsį, kad susirūpinimą kelia Europos Sąjungos numatytas pereinamasis laikotarpis įgyvendinti pažangųjį teisės aktą. Numatyta tai padaryti iki 2020 metų. „Toks laikotarpis visai logiškas gamintojams – reikia pakeisti gamybos linijas, susirasti naujus žaliavų tiekėjus arba įrodyti, kad medžiaga nekelia grėsmės vartotojui. Visgi, vartotojui tai suteikia didesnę atsakomybę – pačiam domėtis ir atidžiai rinktis produktus“ – teigia ekspertė.

Labiausiai patariama vengti medžiagų, kad yra patvarios, linkusios kauptis organizmuose ir siejamos su įvairiomis lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, vėžiu, autoimuninėmis ligomis, vaisingumo problemomis. Tokių pavojingų medžiagų šiandien skaičiuojama iki 3000. Kasmet atliekami moksliniai tyrimai atskleidžia vis naujų įrodymų dėl pavojingų cheminių medžiagų poveikio sveikatai bei paplitimo. Visgi, pakankamai sudėtinga įrodyti vienos ar kitos medžiagos tiesioginį poveikį sveikatai, o ką jau kalbėti apie visą kokteilį, kurį gauname naudodami įvairius produktus.

„Šiuo metu rinkoje yra tikrai platus spektras alternatyvių produktų, kuriuose pavojingų cheminių medžiagų kiekis yra gerokai mažesnis arba jos iš vis nenaudojamos. Informacija apie tokius gaminius taip pat prieinama. Reikia tik pasidomėti,” – dėsto Laura Stančė.

Rengėjai ragina atsinešti savo naudojamus produktus etikečių šifravimui. Išankstinė registracija nėra būtina.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė