Ypatingoje kultūros paveldo vietovėje klajos „dūšelės“ (1)

„2 RATU: DŪŠELĖS“ | Rengėjų nuotr.

„2 RATU: DŪŠELĖS“ | Rengėjų nuotr.

Spalio 10 d., šeštadienį, vyksiantis renginys „2 RATU: DŪŠELĖS“ pakvies į prie Vilniaus esantį Karmazinų pilkapyną. Lietuvoje kasmet vis labiau augant susidomėjimui savo šalies kultūros paveldu, aplink mus vis dar galima rasti daugybę dažnam nepažintų praeities kultūrų pėdsakų. Turbūt vienas iš tokių – pilkapynai, senosios baltų genčių laidojimo vietos.

Neries regioniniame parke vyksiančiame išskirtiniame renginyje susipins skirtingos meninės veiklos. Jų metu bus pasakojama vietovės istorija, supažindinama su senovės lietuvių laidojimo papročiais bei senaisiais pomirtinio gyvenimo tikėjimais.

Vedliais šioje kelionėje taps Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“. 18.30 val. renginyje įvyks jų naujos muzikinės-mitologinės dramos „Dūšelės“ premjera. Kaip teigia grupės “Skylė” vedlys Rokas Radzevičius, tai – „mistiškas poetinis kūrinys apie pomirtinę sielų kelionę tarp šiapus ir anapus“. „Dūšelių“ programa buvo sukurta remiantis senoviniais apeiginiais mirusiojo palydėjimo tekstais, mitologija ir archeologiniais tyrimais apie pilkapių pylimo tradiciją.

Aistė Smilgevičiūtė ir grupė "Skylė" | Rengėjų nuotr.

Aistė Smilgevičiūtė ir grupė “Skylė” | Rengėjų nuotr.

Renginyje atgims ir ugnies, šviesos motyvas, itin reikšmingas senojoje baltų genčių laidosenoje. 20 val. šią kultūros paveldo vietovę nušvies 35 objektų šviesos instaliacija „Gyvata“, sukurta šviesos menininko Lino Kutavičiaus. Prasidėjusi nuo Karmazinų pilkapyno vartų ir pasibaigusi Neries upės tėkmėje, šviesos instaliacija ne tik nuteiks meditaciniam paveldosauginės erdvės apmąstymui, bet ir netiesiogiai komentuos Neries upės ir Rytų Lietuvos pilkapynų sąsają.

Instaliacija „Gyvata“ dalyvius atves į specifinę šešėlių ir upės almėjimo suformuotą erdvę. Joje aktorius ir skaitovas Petras Venslovas skaitys rinktines Justino Marcinkevičiaus (1930–2011) eiles. Poetinė kelionė į mirties ir gyvenimo sankirtą leis pajusti šios vietos ypatingumą bei permąstyti asmens, tautos ir kultūros tęstinumą ir kaitą.

Renginys „2RATU – DŪŠELĖS“ skirtas metų rato lėtam užvėrimui ir beprasidedančio ypatingo vėlių laiko įprasminimui. Pusiau juokais, pusiau rimtai rengėjai tikina, kad nežinantiems „pilkapio“ žodžio reikšmės ar jį painiojantiems su piliakalniu – dalyvauti renginyje „2RATU: DŪŠELĖS“ tiesiog būtina! Juk šio renginio tikslas – supažindinti su Rytų Lietuvos pilkapių kultūra ir padėti „pajusti“ šios kultūros paveldo vietos dvasią.

Karmazinų pilkapis | Rengėjų nuotr.

Karmazinų pilkapis | Rengėjų nuotr.

„Savimi išgyventi kultūros dinamiškumą bei cikliškumą ir pabandyti bent trumpam ištrinti mentalinę ribą tarp „dabarties“ ir „paveldo“, „mūsų“ ir jų, „protėvių“, – tokia šio renginio siekiamybė,“ – teigia rengėjai.

Visos renginio veiklos – nemokamos! Įėjimas turintiems ar įsigijusiems Saugomos teritorijos lankytojo bilietą, kainuojantį vos 1€.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Religija, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Perkūno Paukštis:

    Dvasingos dūšelės tap pat ir renginio pačių rengėjų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė