Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje – griežti nesąžiningųjų vertinimai (1)

Korupcija | cnnexpansion.com nuotr.

Korupcija | cnnexpansion.com nuotr.

Rugsėjo 23 d. vyks Seimo Antikorupcijos komisijos posėdis, kuriame dalyvaus Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

„Atsakomybės bus pareikalauta ne tik iš dariusiųjų valstybei žalą, bet ir iš tų, kurie apie tai žinojo, bet nieko nesiėmė. Bus išaiškinto ir paviešintos nusikalstamosschemos bei aptarta, kokie įstatymų pakeitimai yra būtini norint pasiekti, kad rinkos dalyviai ne tik nedarytų neteisėtos veikos, bet apie tai net nepagalvotų“, – apie pastaruoju metu ortopedijos įmones krėtusius skandalus sakė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.

Reikia vieno – gauni kitą

Sensacingi faktai paaiškėjo Valstybinei ligonių kasai (VLK) atliekant ortopedijos priemones gaminančių įmonių patikrinimus. Nustatyta, kad kai kurios bendrovės, prisistatančios kaip individualių ortopedinių gaminių gamintojos, iš tiesų specialių poreikių turintiems pacientams suteikia ne jam specialiai pagamintus, o masiškai sukurtus įtvarus, batus ar kitas sveikatos būklei būtinas pagerinti prekes.

„PSDF biudžetas patiria žalą, nes individualiai gaminami gaminiai yra gerokai brangesni už tuos, kuriuos tiesiog galima nusipirkti parduotuvėje. Didžiulis kainų skirtumas – pelnas įmonei, o žala valstybei“, – sakė Seimo Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė, pridurdama, jog daug nepatogumų kyla ir pacientams, negalintiems laiku gauti jiems būtinų bei tinkamų priemonių.

Dar vienas piktnaudžiavimo būdas – skirti ortopedinį gaminį asmeniui, kurio jam visai nereikia. Arba dokumentuose įrašyti, jog pacientui reikia brangesnio, o realiai suteikti pigesnį ar net visai ne tam skirtą ortopedinį gaminį. Už visa tai sumokėti prašoma iš PSDF lėšų.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) Ortopedijos technikos kompensavimo skyriaus vedėjas Giedrius Baranauskas teigė, jog nuo kitų metų gegužės 1 d. įsigalios patobulinta pacientų aprūpinimo ortopedijos technikos priemonėmis tvarka.

„Gydytojai turės pagrįsti, jog pacientui nepakanka įprastos judėjimą gerinančios priemonės“, – patikino pašnekovas.

Anot jo, kai kurie tvarkos pasikeitimai jau įvyko nelaukiant kitų metų. Pavyzdžiui, nuo rugpjūčio 1 d. didžioji dalis specialių kelio įtvarų, kurie skiriami dėl raiščių plyšimo diagnozės, pacientui suteikiami tik atlikus radiologinius tyrimus – gavus medicininį patvirtinimą, kad tikrai toks gaminys reikalingas.

„Radiologiniais tyrimais turės būti patvirtintas ir specialios sudėtingos ortopedinės avalynės, kuri skiriama, kai į išorinę pusę iškrypęs kojos nykštys, yra kitos įgytos galūnių deformacijos, deformuota čiurna ir pėda, suteikimas. Šių gaminių iki tol taip pat būdavo išduodama labai daug“, – sakė G. Baranauskas.

Gydytojų sąrašas – prokuratūroje

Kitąmet įsigaliojančioje tvarkoje nebelieka reikalavimo, kad ortopedijos įmonėse būtinai dirbtų gydytojas-traumatologas. Jo atsisakyta įvertinus šiuo metu vykstančią praktiką – specialistai įprastai dirba ne tik ortopedijos gaminius gaminančioje bendrovėje, bet ir kurioje nors poliklinikoje. Tad, jis gali nustatyti pacientui diagnozę bei skirti jam ortopedinį gaminį, kurio galbūt visai net nereikia arba reikia paprastesnio. Užsakymas, anot G. Baranausko, būdavo įvykdomas būtent to gamintojo, kuriam ir dirba dvigubas pareigas turintis specialistas.

„Taip specialistas lyg pats sau ir įmonei, kuriai atstovauja, suteikia darbo. Nors to, už ką moka valstybė, pacientui net nereikia“, – sakė pašnekovas.

Apie pažeidimus, kuriuos padaro gydytojai, jau pranešama gydymo įstaigoms ir jų vadovams. Taip pat patariama įvertinti šiuos faktus atliekant auditus įstaigų viduje.

„Pranešama ir kitoms institucijoms, galinčioms padėti kovoti su tokiais atvejais, kuomet medikai „darbštuoliai“ skiria labai daug gaminių – turime net tokių atvejų, kai vienas medikas skiria net 5000 vienetų per metus, kai tuo tarpu vieno gydytojo skiriamų gaminių vidurkis vos keliolika“, – tvirtino G. Baranauskas.

Jo teigimu, Seimo Antikorupcijos komisijai perduotas dvidešimties uoliusių Lietuvos medikų sąrašas.

Jis, pasak V. Gailiaus, su kitais svarbiais dokumentais jau perduotas Generalinei prokuratūrai.

„Tikrinamos ne tik ortopedijos įmonės, išaiškinami nesąžiningi gydytojai, bet bus nustatyti ir valstybės tarnautojai, kurie arba žinojo, arba patys dalyvavo įgyvendinant nusikalstamas schemas. Iš visų bus pareikalauta atsakomybės“, – sakė V. Gailius.

Apie situaciją ortopedijos srityje pranešama ne tik visoms minėtoms institucijoms, bet ir Akreditavimo tarnybai, FNTT.

Apribojama trijų įmonių veikla

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) pranešė, kad dalinai apribota dar vienos ortopedijos įmonės veikla – tai Kauno bendrovės „Pirmas žingsnis“. Pacientai, kuriems reikalinga speciali nemokama ortopedinė avalynė, gaminama valstybės lėšomis, į šią gamintoją turėtų nebesikreipti.

Pasak VLK atstovės spaudai Linos Bušinskaitės-Šriubėnės, sprendimas apriboti įmonės veiklą ir sustabdyti mokėjimus priimtas įvertinus vykdytų patikrinimų su Kauno technologijos universiteto ekspertais rezultatus. Jų išvadose teigiama, kad visa patikrinta suaugusiems gaminama ortopedinė avalynė pagaminta serijiniu būdu: lietinis pado tvirtinimas netaikomas individualios avalynės gamyboje, įdėklai nepritaikyti individualiai pėdai, visa avalynė ant vidpadžio turi jos dydį nurodantį ženklinimą, nebūdingą individualiai ortopedinei avalynei.

VLK primena, kad prieš tai apribota dar dviejų ortopedijos įmonių veikla – tai bendrovė „Ortopedijos paslaugų klinika“, kurios padaryta žala PSDF biudžetui siekė 14 tūkst. eurų ir jai skirta 8 tūkst. eurų bauda, ir„Nacionalinis ortopedijos centras“, kurios padaryta žala PSDF biudžetui siekia 3300 eurų.

Situacija kenkia

Vienos didžiausių Lietuvoje ortopedijos priemonių gamintojos AB „Ortopedijos technika“ generalinė direktorė Rūta Vilemienė teigė, jog šiuo metu itin laukiama VLK ir kitų institucijų vykdomų tyrimų rezultatų.

„Po pastarųjų įvykių kenčia mūsų įmonės įvaizdis, nes žmonės straipsniuose minimą bendrinį srities pavadinimą tapatina su mūsų vardu „Ortopedijos technika“. Jie sunerimę skambina į mūsų įmonę teiraudamiesi, ar mes ir toliau dirbame, nes yra patenkinti mūsų gaminių kokybe“, – sakė R. Vilemienė.

Jos teigimu, šiuo metu netgi svarstoma keisti 70 metų Lietuvos rinkoje veikiančios ir klientų vertinamos įmonės pavadinimą.

Per metus ortopedijos gaminiams VLK išleidžia per 10 mln. eurų. Kas trisdešimtas Lietuvos gyventojas turi ortopedinę priemonę.

 

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė