Kviečia kasmetinė istorinė rekonstrukcija Medininkų pilyje (0)

Didžioji kova Medininkų pilyje

Didžioji kova Medininkų pilyje

Ne vienas iš mūsų esame matę filmą „Gladiatorius“ su Raselu Krou (Russel Crowe). Viena įspūdingiausių kovos scenų jame – filmo herojus Maksimas kartu su kitais gladiatoriais turi kautis dėl savo gyvybės koliziejuje, kuriame yra suvaidinamas Zamos mūšis. Istoriškai šiame mūšyje Romos galybė palaužė legendinio karvedžio Hanibalo mūšyje vadovaujamą Kartaginos kariuomenę. Filme buvo atvirkščiai – laimėjo gladiatoriai-kartaginiečiai, „mūšio“ baigtis buvo neistoriška.

Romėnai mėgo prisiminti, suvaidinti ir iš naujo patirti praeities pergales. Tai buvo dabartinės istorinės rekonstrukcijos priešistorė. Ši tradicija buvo plėtojama viduramžiais ir naujausiais laikais – mus pasiekia žinios apie vykusius riterių turnyrus. Labiausiai tokie, praeitį primenantys turnyrai išpopuliarėjo XIX amžiuje, romantizmo amžiuje. Įvairūs didikai, grafai, lordai, kunigaikščiai ir kiti kilmingieji Anglijoje bei likusiame Vakarų pasaulyje rengė turnyrus, kuriuose naudodavo senovinę ginkluotę ir šarvuotę.

LDK kariai Medininkų pilyje

LDK kariai Medininkų pilyje

Vienas įspūdingiausių tokių turnyrų buvo 1839 m. Eglintono turnyras. Jame siekta padaryti didelę viduramžių šventę. Turnyre dalyvavo 40 „riterių“ su savo palydomis. Buvo išsiųsti kvietimai įvairiems kilmingiesiems Didžiojoje Britanijoje, įėjimas neturtingiesiems – nemokamas. Iš pradžių planuota sulaukti 4 tūkstančių žiūrovų, bet atvyko 100 tūkstančių žmonių – nuo prasčiokų iki būsimojo Prncūzijos imperatoriaus Napoleono III-ojo. Nors šventę sugadino prastas oras, tačiau apie ją rašė spauda. Netikėtas lankytojų skaičius renginį padarė neišdildomu rekonstrukcijos istorijos įvykiu.

Tokių istorijos rekonstrukcijos festivalių tradicija XIX–XX a. išplito po visą pasaulį. Imperinėje Rusijoje organizuotos 1812 m. Borodino ir 1854–1855 m. Sevastopolio apgulties rekonstrukcijos, JAV – Pilietinio karo Getysburgo mūšio minėjimai.

Kryžiuočių kariai Medininkų pilyje

Kryžiuočių kariai Medininkų pilyje

Lietuvoje šios tradicijos taip pat stiprios. Vyksta įvairiausių laikmečių istorinė rekonstrukcija. Veikia įvairios brolijos ir klubai rekonstruojantys V–XIV a. baltų gyvenseną ir karybą, XV a. LDK kariuomenę. Kiti klubai pažindina visuomenę su 1812 m. Napoleono kariuomene žygiavusią per Lietuvą. Treti prisimena nesenas 1918–1920 m. Nepriklausomybės kovas, 1944–1945 m. Lietuvos Vietinės Rinktinės ar 1944–1953 m. partizaninio judėjimo kovotojus.

Medininkų pilis taip pat yra istorinės rekonstrukcijos vieta. Joje vyksta kasmetinis viduramžių karybos festivalis „Medininkų pilies apgultis. 1402-ieji“. Šiais metais lankytojai yra laukiami rugsėjo 19–20 dienomis.

Festivalio metu į tvirtovę, esančią Lietuvos rytuose, 2 kilometrai nuo Baltarusijos sienos, atvyks istorijos rekonstrukcijos klubai iš Lietuvos (Vilkatlakiai, Hospitalierių ordinas, KIK, Varingis, Kovas, LDK Varčiai), Latvijos (Vendes Komturia, Komturia Ryga, Šv. Maurikijaus kuopa, Lubeck, Cheshire Archers) ir Baltarusijos (Belyj Tur, Belyj Lis, Velikoje Kniažestvo). Šv. Maurikijaus kuopa pristatys 5 viduramžiškus pabūklus iš kurių šaudys. Dalyvaus viduramžių muzikos grupė ,,Lity taler“, šokių grupė „Mysteria mundi“.

Didžioji kova Medininkų pilyje

Didžioji kova Medininkų pilyje

Festivalio metu lankytojai galės nukeliauti į X–XV a. Lietuvos gyvenimą, pamatys ir pačiupinės žvangančius ginklus, sunkius šarvus, pasiklausys ir pašoks su viduramžių muzika, sudalyvaus įvairiose rungtyse (šaudymas iš lanko, ieties svaidymas). Bus proga pasižiūrėti kaip dirba amatininkai: dailidė, kalvis, virėjas, vyks viduramžių stalo žaidimai. Veiks ir smuklė.

Taigi, visi laukiami 2015 m. rugsėjo 19–20 dienomis Medininkų pilyje.

 

 

 

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė