Lietuviai ir latviai minės Baltų vienybės dieną (0)

Baltu_vienybes_diena_2010

Baltų vienybės diena 2010m. | rengėjų nuotr.

Šiais metais Baltų vienybės diena bus pažymėta pirmą kartą rengiamu bendru Lietuvos ir Latvijos Vyriausybių posėdžiu, šventiniais renginiais Rokiškyje bei paminklo Karaliui Mindaugui ir Karalienei Mortai atidengimu Agluonoje, Latvijoje.

Pirmą kartą organizuojamas Lietuvos ir Latvijos Vyriausybių bendras posėdis vyks Rokiškyje rugsėjo 18 dieną. Jam pirmininkaus abiejų šalių premjerai Algirdas Butkevičius ir Laimdota Straujuma, posėdyje dalyvaus ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Rugsėjo 19 dieną Rokiškyje vyks tradiciniai šventiniai Baltų vienybės dienos renginiai – paroda, skirta Lietuvos ir Latvijos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui, jaunimo protų mūšis, tautodailės amatų mugė, dvišalių bendradarbiavimo per sieną projektų pristatymas, ginklų paroda ir šaudymas į taikinius, folkloro kolektyvų koncertas, baltų genčių istorinių kostiumų demonstravimas ir kiti renginiai.

Šventinėje programoje dalyvaus Lietuvos Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė ir Latvijos Saeimos Pirmininkė Inra Mūrniece, abiejų šalių tarpparlamentinių grupių nariai, Lietuvos ir Latvijos ambasadoriai, kiti svečiai. Renginio organizatoriai – Lietuvos ir Latvijos užsienio reikalų ministerijos, abiejų šalių ambasados, Rokiškio rajono savivaldybė, Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos Jungtinis techninis sekretoriatas.

Rugsėjo 20 dieną 12 val. Agluonoje, Latvijoje, bus atidengtas paminklas Karaliui Mindaugui ir Karalienei Mortai. Iškilmėse dalyvaus Lietuvos ir Latvijos kultūros ministrai, abiejų šalių katalikų bažnyčios dvasininkai.

Istorinė legenda byloja, kad Mindaugo žmona Morta (latviškai vadinama Marta) buvusi kilmingo Latgalijos Medelonų pilies valdytojo duktė, o pats Mindaugas buvo palaidotas Agluonoje.

Grupė Lietuvos ir Latvijos visuomenės veikėjų idėją Agluonoje pastatyti bendrą paminklą vieninteliam baltų karaliui, siekusiam suvienyti baltų gentis, iškėlė 2010 metais. 2011 m. surengtame konkurse atrinktas skulptoriaus Vidmanto Gylikio projektas. 2012 m. buvo sukurta bendra iniciatyvinė grupė paminklo projektui įgyvendinti. Iš Lietuvos pusės jai vadovavo kunigas Rimantas Gudelis, iš Latvijos – Rezeknės latgaliečių kultūros draugijos vadovas Peteris Keišs.

Karaliaus Mindaugo ir Karalienės Mortos paminklas Agluonoje – tai siekis įamžinti Lietuvos valstybės istorinį palikimą, o istorinės legendos apie lietuvį Karalių ir latvę Karalienę atminimas pabrėžia dviejų išlikusių baltų tautų – lietuvių ir latvių – bendras šaknis ir vienybę.

Šiemet sukanka 15 metų, kai Lietuvos ir Latvijos parlamentai rugsėjo 22-ąją – Saulės mūšio dieną – paskelbė Baltų vienybės diena.

URM informacija

Kategorijos: Baltų žemėse, Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Politika ir ekonomika, Šventės, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė