Mirė Lietuvos draugas, rusų politikas, istorikas Jurijus Afanasjevas (video) (0)

jurijus-afanasjevas

Jurijus Afanasjevas | youtube.com stopkadras

Rugsėjo 14 d. po sunkios ligos Maskvoje mirė politikas, istorikas, Rusijos valstybinio humanitarinio universiteto įkūrėjas Jurijus Afanasjevas (Юрий Афанасьев).

Jis praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje buvo vienas iš Rusijos demokratų lyderių. Būtent jo pastangomis garsiąją Sausio 13-osios naktį Vytautui Landsbergiui pavyko susisiekti su Rusijos Aukščiausios Tarybos pirmininku Borisu Jelcinu ir pranešti apie kruvinus įvykius Lietuvoje. J. Afanasjevas apdovanotas Sausio 13-osios  medaliu ir LDK Gedimino ordino Komandoro kryžiumi.

2011 m. Sausio 13-osios minėjime J. Afanasjevas pasakė kalbą Lietuvos Seime. Jis sveikino Lietuvą daug pasiekusią nepriklausomybės kelyje ir apgailestavo, kad Rusija šiuo keliu nenuėjo. Prisimindamas to meto įvykius jis sakė: „Bet Landsbergis ir daug jo šalininkų visgi ne visai be reikalo bandė nerimaudami pranešti Maskvai apie savo laisvę. Ir jeigu oficialioji Maskva jų negalėjo išgirsti, nes ji pati ir buvo tos laisvės slopintoja, tai laisvės gynėjų balsas iš Lietuvos vis tik pasiekė spontaniškąją Maskvą, gatvių ir aikščių Maskvą. Vienas iš gausiausių mitingų to meto Maskvoje – į jį susirinko apie 400 tūkstančių žmonių, jie užėmė Maniežo aikštę ir dalį Gorkio bei Ochotnyj riad gatvių. Ir šis daugiatūkstantinis, galbūt masiškiausias mitingas, dabar tai netgi sunku įsivaizduoti, vyko su šūkiais „Laisvę Lietuvai“ ir „Šalin rankas nuo Lietuvos“. Tuo metu aš buvau vienu iš judėjimo „Demokratinė Rusija“ pirmininkų bei Tarpregioninės deputatų grupės vienu iš pirmininkų. Ir vykdydamas šias pareigas aš buvau vienu iš šio mitingo organizatorių bei jį vedžiau. Aš mačiau ir žinau, tai buvo nuoširdus siekis, didžiadvasiškas į jį susirinkusių žmonių siekis, kuriuos vienijo viltis būti kartu „už mūsų ir jūsų laisvę“.

Dėl Jurijaus Afanasjevo mirties užuojautą pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pasak Prezidentės, Lietuva visada prisimins šios iškilios, garbingos asmenybės indėlį, mūsų šaliai siekiant nepriklausomybės. J. Afanasjevas, kaip politikas ir istorikas, pirmasis Rusijos pertvarkos pradžioje pripažino faktą, kad Baltijos valstybės buvo okupuotos.

„J. Afanasjevas visada nuoširdžiai džiaugėsi ir didžiavosi Lietuvos laimėjimais ir skaudžiai išgyveno dėl pokyčių Rusijoje, suvaržiusių demokratines jėgas ir laisvės siekius“, – rašoma šalies vadovės užuojautoje.

Dėl šios skaudžios netekties Prezidentė pareiškė nuoširdžią užuojautą J. Afanasjevo artimiesiems, bendražygiams ir visiems Rusijos žmonėms, kuriems yra brangios demokratijos idėjos.

Velionis bus palaidotas Ostaškovsko kapinėse Mitiščiuose.

Kategorijos: Naujienos, Užsienyje, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė