Krepšinio treneris Antanas Sireika: Sporte reikia pradėti nuo kultūros (0)

Treneris Antanas Sireika | Asmeninė nuotr.

Treneris Antanas Sireika | Asmeninė nuotr.

2003 m. pripažinto stratego ir trenerio Antano Sireikos vadovaujama Lietuvos krepšinio rinktinė iškovojo aukso medalį Europos čempionate Švedijoje. A. Sireikos treniruojama Lietuvos rinktinė tapo rezultatyviausia pirmenybių komanda. 2003 m. A.  Sireikai suteiktas Šiaulių garbės piliečio titulas.

Vykstant Europos krepšinio 2015 m. čempionatui trenerisdalijasi mintimis apie sportą ir kultūrą. „Matau krepšinį, jaunąją kartą, kurioje akivaizdžiai jaučiama pagarbos vyresniems žmonėms, elgesio kultūros stoka.Eidamas šaligatviu sutinki būrelį moksleivių, jie keikiasi prie suaugusio žmogaus, atrodo grubūs, lyg nesuprastų, kur esantys. Manau, ir sporte yra panašių dalykų, tad dažnai susimąstau, kodėl taip yra? Krepšinio varžybose, tenka pripažinti, taip pat stinga kultūros, mažai pagarbos vienas kitam ir varžovui. Norėdami paraginti sportininkus dažnai ir mes nerandame kitų žodžių, tik keiksmažodžiai, šūksniai, reikalavimai… Negalima vaikų auklėti kaip robotų, ugdant tik sportinius gebėjimus, pamiršus, kad jis yra jautrus, išskirtinis žmogus. Sporte galima daugiau pasiekti gerbiant priešininką: sportininkas visada labiau susikoncentruos, jei vertins ir gerbs savo varžovą kaip stiprų, o ne menkins jį. Ši taisyklė galioja ir prieš, ir po varžybų – reikia mokėti ir pralaimėti: „Žmogau, būk mielas ir jausk pagarbą, pripažink stipresnį, mokykis įveikti kitą, bet mokėk gyventi ir nugalėtas“. Norėtųsi, kad ir sportininkai, ir sirgaliai būtų pagarbesni, ne tokie „super“ siautulingi, be pagarbos vienas kitam. Ne tik sporte, tačiau ir gyvenime vyrauja pavydas, savanaudiškumas, o ne noras jausti pasitenkinimą gerai atliktu darbu“, – pastebi treneris A. Sireika.

– Kokią reikšmę Jūsų gyvenime turi kultūra? Kas buvo didžiausias pavyzdys?

– Manau, pats gyvenimas – didžiausia mano mokykla. Mane mokė nelengvi potyriai, nuo 5 metų užaugau be tėvo. Mama buvo  pavyzdys, kad negalima „lipti per galvas“, kad reikia gerbti kitus, daug dirbti ir siekti užsibrėžto tikslo, – taip ji mane auklėjo nuo pat mažens.

– Kaip pasukote sporto keliu?

– Vaikystėje nedrįsau pasakyti, kad būsiu krepšininkas, tik rinkdavau kiekvieną naujieną ar nuotrauką apie legendinį Modestą Paulauską, bet, kad sportuosiu ir dirbsiu sporto srityje, – žinojau visada ir užtikrintai. Mokiausi gerai, mokytojai numatė studijas Vilniaus universitete, tačiau paskutiniais mokyklos metais pasakiau, jog mano gyvenimas bus susietas su sportu: „Noriu daryti tai, kas man mieliausia, o mieliausias man – sportas.“ Baigęs KKI (dabar – Lietuvos sporto universitetas) kitokio darbo ir nedirbau, tik krepšinio treneriu.

– Kokios patirties įgijote būdamas Japonijoje?

– Išvyka į Japoniją dvejiems metams buvo savanoriška. Iš pradžių buvo nelengva. Ten žmonės kitokios kultūros, kitokio požiūrio į darbą, pareigą, vienas į kitą. Pvz., pakeltas tonas jau yra kito žmogaus įžeidimas, o mes įpratę „būti teisingi“ kaip tik kuo garsiau šaukdami, nurodinėdami, pykdami. Ten viskas yra planuojama, numatoma, skaičiuojama. Visi turi darbą, jį brangina ir labai daug dirba. Žmogui nereikia tiek nervintis, panikuoti, ieškoti išeičių, rizikuoti. Gal todėl ten net stichinės nelaimės priimamos ramiai, rodos, „planuotai“. Organizuotumas ir paklusnumas – išskirtiniai jų bruožai. Manau, Japonijos kultūroje minusų yra kur kas mažiau nei Lietuvos, yra ko iš jų pasimokyti. Didžiulį įspūdį paliko duoto žodžio svarba, niekada nesijautė jokio žmonių skirstymo luomais. Visur matai nuolankumą, pagarbą, ramybę, jokio pažeminimo ar egoizmo. Jei japonai duoda žodį,  dėl jo gali ir „nusižudyti“, nes reikia jį ištęsėti. Taip pat ir politikoje: jei politikai rinkėjams duotų pažadų neišpildo, nebeturi teisės dalyvauti renkamuose postuose, jie praranda pasitikėjimą visam gyvenimui.  Valdininkai ten – patarnautojai, dirbantys žmogui.

Treneris Antanas Sireika | Asmeninio archyvo nuotr.

Treneris Antanas Sireika | Asmeninio archyvo nuotr.

– Dalyvavote blaivybę propaguojančioje šventėje „Naisių vasara“. Kaip vertinate renginį, kokie įspūdžiai?

– Man nesvetimas kaimas. Sužinojau apie Naisiuose vykstančias šventes, grįžęs iš Japonijos nutariau apsilankyti ir likau labai maloniai nustebintas. Nemažai važinėju po Lietuvos kaimus, turiu daug giminių. Tenka pripažinti, kad kaimo vaizdas ganėtinai niūrus, apleisti vienkiemiai, namai, net ir kaimeliai. Naisiai kaip feniksas kyla iš pelenų: piliakalniai, ežero pakrantė, žydintys gėlynai, sporto aikštė – tai pavyzdžiu laikytinas kaimas.

Mačiau tuos vaizdus seriale „Naisių vasara“, tačiau tokius pačius juos pamačiau ir pats apsilankęs Naisiuose. Manau, tai gražiausias Lietuvos kaimas.

– Esate puikus strategas gerai žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Kokias taisykles ar vertybes skiepijate krepšininkams?

– Pamačius tokias šventes kaip šventė Naisiuose, pavyzdys įkvepia. Matau krepšinį, jaunąją kartą, kurioje akivaizdžiai jaučiama pagarbos, elgesio kultūros stoka. Manau, kiekvienas turėtų pradėti nuo savęs – keisti požiūrį auklėjant jauną žmogų, ugdant pagarbą vieni kitiems, visos tautos istorijai, jos kultūros palikimui. Jauskime pasididžiavimą  ir pagarbą savo kraštui, kiekvienam žmogui. Labai norėčiau matyti šiuos pokyčius mūsų visų gyvenime. Gal todėl toks mielas šis kaimas – Naisiai.

– Kaimuose nemažai geriančių žmonių. Naisiuose tai pavyksta sutvarkyti, tad kyla klausimas, kodėl to negalima padaryti sporte?

– Mano požiūris nepasikeis iki gyvenimo pabaigos: kiekvienas sportininkas pirmiausia yra žmogus, o tik paskui krepšininkas ar kitos sporto šakos atstovas. Nuo to ir reikia pradėti auklėti jaunus sportininkus. Visada kolegoms, treneriams patariu: pirmiausia atėjęs į treniruotę ir pasisveikinęs su vaikais paklausk, kas gero mokykloje, namie? Kaip jis, jo tėtis ar mama jaučiasi, kas svarbaus ar netikėto nutiko? Tik paskui pereik prie sporto. Sportininkai, kaip aktoriai scenoje, negali  apsimetinėti, nes žmonės pradės švilpti. Taip yra ir krepšinio varžybose.Jeigu sportininkas „atsiduoda“, aikštelėje „kaunasi“ sąžiningai ir atsakingai, net ir pralaimėjus žmonės ploja atsistoję, ypač užsienio šalyse. Manau, tai labiau priklauso nuo bendro tautos kultūros lygio.

Jei norime, kad žiūrovai mus gerbtų, reikia pirmiausia išmokyti krepšininkus gerbti save, varžovus ir tuos, kurie atėjo mūsų pažiūrėti. Norėčiau, kad taip būtų auklėjami pradedantys sportuoti vaikai.

Kalbino Živilė Vyštartaitė

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė