Restauratoriai spėja aptikę vieną iš „Anapilio“ paslapčių (0)

Vėjo vargonai | Palangos m. nuotr.

Vėjo vargonai | Palangos m. nuotr.

Vieną iš vertingiausių Palangos istorinių statinių – vilą „Anapilis restauruojantys  specialistai spėja aptikę vieną iš šio pastato paslapčių – vėjo vargonus.

Revizuojant šimtamečio medinio namo konstrukcijų būklę pagrindiniame kupole, prie stoglangių buvo aptikti iki tol neregėti skardiniai būgneliai. Jų buvo aštuonetas, po du prie kiekvieno stoglangio kraštų. Radiniai ir jų išdėstymas kėlė daug klausimų dėl galimos paskirties, kol iš detalių susidėliojo vienas įtikinamas atsakymas – tai gali būti vėjo vargonai, minimi senųjų palangiškių pasakojimuose apie senąją vilą ir jos buvusią savininkę grafienę Sofiją Tiškevičienę.

„Restauruojama Palangos vila „Anapilis“ apipinta legendomis ir mistinėmis istorijomis. Panašu, kad ne visos jos buvo laužtos iš piršto. Buvome girdėję apie „Anapilyje“ neva egzistavusį veidrodžių labirintą, tačiau jokių jo ženklų neaptikome. O štai vėjo vargonus tuomečiai statytojai kruopščiai paslėpė dideliame aukštyje. Aštuonetas vėjo gaudyklių sąžiningai atliko savo misiją, „gaudė“ pajūrio vėjus, skleisdamos pastate ir aplink jį keistus garsus, kurie idealiai tiko prie vilos pavadinimo“, – sako UAB „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas.

Interneto platybėse dalykinės informacijos apie vėjo vargonus praktiškai nėra. Didžiuma šaltinių pasakoja apie menininkų ar šiaip nagingų žmonių bandymus „sugauti“ vėją įvairiomis instaliacijomis, išgauti šios stichijos skleidžiamus garsus. Įspūdingų meninių instaliacijų, pavadintų vėjo vargonais,  esama ne vienoje pajūrio ar vandenynų pakrančių valstybėje. Pačius primityviausius vėjo vargonus internautai siūlo susikurti iš eilės plastikinių butelių, išpjausčius juose įvairaus dydžio landas vėjui.

„Analogų mūsų rastiems vėjo vargonams informacinėje erdvėje neradome. Tad mūsų meistrams skardinius būgnelius teko atkurti pagal rastuosius. Jie įtaisyti tose pat vietose kaip ir buvusieji. Tikimės, jog į visas keturias pasaulio kryptis nukreiptos vėjo gaudyklės taip pat sąžiningai atliks savo misiją – „Anapilyje“ ir apie jį toliau kurs paslaptingą atmosferą“,- vylėsi restauravimo bendrovės vadovas.

Netyčia atskleista „Anapilio“ paslaptis netrukus „pasislėps“ po kupolo vidaus apdailos medžiagomis. Pastate esant vėjo vargonus pašaliniams išduos tik jų skleidžiami garsai.
19-ojo amžiaus pabaigoje (apie 1896–1898 m.) statyta medinė vila, pavadinta Sofijos, o po Pirmojo pasaulinio karo – „Anapilio“ vardu, restauruojama nuo š.m. pradžios. Specialistai kruopščiai atkuria visas jos grožybes, išbarstytas per daugiau nei šimtmečio istoriją – keičiamas pastato stogas, atkurti sunykę jo elementai (smailės, bokštelių viršūnės), restauruojami fasadai, atkuriami balkonai, drožiniai. Pastato viduje bus sutvarkytas rūsys, įrengtos naujos elektros, šildymo, vėdinimo, vandentiekio bei telekomunikacijų sistemos, pakeistos supuvusios aukštų perdangos, restauruoti laiptai, langai, durys bei jų elementai – rankenėlės, vyriai ir kt.

Daugiau nei šimtmetį kurortą puošiantis pastatas po restauravimo taps Palangos muziejumi.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė