Marcinkonyse devintąjį kartą susitiko „senieji“ ir „naujieji“ dzūkai (1)

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

Marcinkonyse vyko devintasis iš Varėnos krašto kilusių arba sodybas čia turinčių žymių šalies meno, mokslo, politikos, verslo žmonių susitikimas. Į jį susirinko daugiau nei šimtas kraštiečių su artimaisiais ir draugais („senieji“ ir „naujieji“ dzūkai). Jie ne tik diskutavo apie tai, kaip bendromis jėgomis būtų galima gražinti Varėnos kraštą, bendravo, koncertavo bei pristatė jau įgyvendintus ir būsimus bendrus projektus.

Varėnos kraštas ypatingai vilioja talentingus žmones – gal juos pritraukia unikalūs senieji dzūkiški kaimai, pirmapradės gamtos grožis, o gal jie susižavi dzūkų nuoširdumu  ir vaišingumu? Šiuo metu pušynuose išsibarsčiusiuose kaimeliuose ir vienkiemiuose vasaroja, o kai kurie ir nuolat gyvena maždaug du šimtai dailininkų, rašytojų, keramikų, muzikų, politikų, mokslininkų. Čia jie ne tik poilsiauja ar kuria, bet ir patys vis labiau įsijungia į kaimo bendruomenių gyvenimą. Labai džiugu surinkti naujuosius varėniškius, pamilusius Varėnos kraštą, čia suradusius savo antrąją tėviškę – kūrybai, mokslui ar poilsiui. Varėnos rajono savivaldybės vadovai žymius kraštiečius kviečia nuolat bendrauti su seniūnijų žmonėmis, ieškoti juose talentų, atskleisti meno paslaptis bendruomenės žmonėms.

Šių metų programa leido kraštiečiams ne tik dar labiau pažinti Varėnos kraštą, pabendrauti su seniūnais, kultūros darbuotojais, bet ir patiems kalbėti apie savo veiklą bei su Varėnos rajonu susijusius kūrybinius planus.

Susitikimas prasidėjo ekskursija po rudenėjantį ir raudonuojančiomis spanguolėmis nusagstytą Čepkelių raistą, svečiai turėjo galimybę užkopti į apžvalginį bokštą, pasivaikščioti lankytojų taku po dzūkišką pušyną, susipažinti su unikaliomis Marcinkonių ir Margionių apylinkėmis.

Po ekskursijos pasidalinę į keturias grupes,  svečiai drauge su rajono vadovais, seniūnais ir kultūros darbuotojais aptarė reikialingas bendras veiklas Varėnos kraštui.

Smagi popietė vyko Dzūkijos nacionalinio parko etnografinės sodybos kieme. Čia susibūrę „senieji“ ir „naujieji“ dzūkai“ čia pat ant klojimo sienų, medžiuose, ant žolės eksponavo savo kūrybos darbus – paveikslus, nuotraukas, skulptūras ir kitus meno dirbinus.

Ši vieta tokiems susitikimams pasirinkta ne atsitiktinai – čia, tebegyvuojančiomis senomis dzūkų tradicijomis garsiame kaime, senoje sodyboje, tarp tradicinių buities rakandų ir eksponatų tvyro dzūkiška dvasia. Tad tiems, kurie užaugo panašiose sodybose, malonu atsiminti savo vaikystės dienas, o naujiesiems, kurie nusprendė įsikurti Varėnos krašto smėlynuose, tiesiog būtina pažinti dzūkišką dvasią.

Renginį gražiomis dzūkiškomis dainomis pradėjo Marcinkonių folkloro ansamblio dainininkai.

Visus susirinkusius pasveikinęs Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasidžiaugė, kad Varėnos krašte gausu talentingų žmonių. „Esam didelis būrys, visi mes mylim Dzūkiją, Varėnos kraštą, tad reikia ieškot įvairiausių būdų, kaip drauge jį gražinti“. Rajono vadovas pažadėjo neapsiriboti vien šiais kas antrus metus vykstančiais susitikimais – jis išreiškė norą susirinkti dažniau ir diskutuoti, kaip įgyvendinti naudingas Varėnos rajonui idėjas.

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

Svečius pasveikino ir susitikime dalyvavęs Seimo narys Vidas Mikalauskas.

Į kaimo bendruomenių gyvenimą įsijungusiems kraštiečiams dėkojo ir viena pagrindinių renginio organizatorių – rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Svirskienė.

Šiame susibūrime kiekvienas norintis galėjo prisiliesti prie dailininkų darbo įrankių – drobės, molberto, teptukų, dažų ir dešimtyje drobių nupiešti paveikslą. Tapybos konkursui vadovavo dailininkas Marijus Piekuras, davęs užduotį piešti dzūkų darželio gėles. Norinčių išbandyti kūrybinius sugebėjimus netrūko, ir netrukus dešimt greitai sukurtų paveikslų išsirikiavo sodybos kieme. Jie padovanoti Marcinkonių bendruomenės namams.

Kiekvienas panorėjęs galėjo išbandyti, kaip senuoju dzūkų būdu liejamos kvepiančios vaško žvakės, įsigyti medinių dzūkiškų žaislų.

Iš Perlojos kilęs VDU dėstytojas Sigitas Lužys kalbėdamas dzūkiškai ragino visada atsiminti, kad „dzūkas – daugiau nei etnosas, daugiau nei tautybė, daugiau nei partija ir daugiau nei politika“.

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

Tądien Marcinkonyse susirinko daug ryškių asmenybių, kurios neabejotinai turtina Varėnos kraštą. Susitikime dalyvavo Mielupio kaime sodybą turintis kompozitorius Juozas Širvinskas, iš Mardasavo kilęs dirigentas Petras Bingelis, Paūlių kaime vasarojančios muzikės Raimonda Daunienė su dukromis, Dargužiuose įsikūręs žymus dailininkas Jonas Daniliauskas, dailininkė Sigutė Ach, iš Rudnios kilusi dailininkė Ramunė Vėliuvienė, iš Perlojos kilęs VDU dėstytojas Sigitas Lūžys, Pauosupės kaime sodybą turinti dailininkė-keramikė Gražina Švažienė, Merkinėje vasarojanti žurnalistė Aldona Žemaitytė-Petrauskienė, Senovės kaime įsikūręs žurnalistas ir leidėjas Danielius Mickevičius, Musteikoje sodybą turintis Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas, Rudnelėje vasaromis gyvenantis socialinių mokslų daktaras Vygandas Čaplikas, iš Kabelių kilęs fizikos mokslų daktaras Jonas Grigas, iš Senosios Varėnos – žymus chirurgas, profesorius Giedrius Uždavinys, Rudnelės kaime vasarojantis rašytojas, dramaturgas Kazys Saja su žmona Gražina, Pamerkių ir Kuršių kaime sodybas turintys dailininkai Marijus ir Gediminas Piekurai, dailininkas Romas Žmuidzinavičius, Grybaulios kaime įsikūręs dailininkas Kastytis Skromanas, varėniškiai  tautodailininkai Algirdas Juškevičius, Saulė Lazaravičienė ir Irena Žukauskienė bei kt.

„Senieji“ ir „naujieji“ dzūkai dalijosi mintimis, kad prisiliesdami prie Dzūkijos vertybių, „dzūkiško intelekto“, kuriuo žavimasi net ir Europoje, jie čia stengiasi palikti dalelę savo kūrybos, stengiasi, kad jos paslaptis pažintų ir vietiniai žmonės. Jų dėka jau ne vienerius metus rajone vyksta puikūs koncertai, plenerai, kūrybinės stovyklos.

Svečiai buvo  vaišinami tradiciniais dzūkiškais patiekalais: karšta grybiene, grikių „babka“, valgiais iš grybų ir linksminami senovinėmis dzūkiškomis dainomis ir šokiais, kuriuos atliko Marcinkonių etnografinio ir Varėnos kultūros centro folkloro ansamblių dainininkai.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta sakė, kad šis susitikimas buvo abipusiškai naudingas. „Kraštiečiai išsakė daug įdomių pasiūlymų, tad stengsimės šiuos žmones įjungti į bendrą veiklą ir kartu idėjas įgyvendinti. Susitikimų metų kraštiečiai susipažįsta, gimsta įdomių minčių ir  projektų“.

Pakalbinti kraštiečiai džiaugėsi ir dėkojo rajono vadovams, kultūros darbuotojams ir seniūnams už puikiai surengtą susitikimą, kuris įkvėpė dar labiau prisidėti prie Varėnosįvaizdžio kūrimo, gamtos vertybių apsaugos, lietuvių papročių ir tradicijų puoselėjimo.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Religija, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė