Pirmoje Lietuvoje skaitymo šventėje – žinomų žmonių paskaitos (2)

Aistė Jasaitytė-Čeburiak | Asmeninė A. Jasaitytės-Čeburiak nuotr.

Aistė Jasaitytė-Čeburiak | asmeninė nuotr.

Rugsėjo 11-19 d. Vilniaus Adomo Mickevičiaus bibliotekos vidiniame kiemelyje vyks nemokama miesto skaitymo šventė „(Re)Start“.

Psichologų teigimu, bent 30 minučių trukmės kasdienis knygos skaitymas vaikams daro didžiulę įtaką polinkiui knygas skaityti paauglystėje ir jiems suaugus. Buvusio modelio, psichologės Aistės Jasaitytės-Čeburiak bei aktoriaus Rimanto Bagdzevičiaus teigimu, knygos ne tik lavina vaiką, padeda ugdyti jo asmenybę, bet ir stiprina vaiko ir tėvų ryšį. Įžvalgomis apie skaitymo svarbą vaikams, savęs paieškas knygose ir kitomis mintimis žinomi žmonės dalinsis pirmojoje Lietuvoje urbanistinėje skaitymo šventėje „(Re)Start“. Jaunimui skirtame renginyje rengėjai tikisi atgaivinti ryšį tarp knygosir jauno žmogaus.

„Kiekvienas mano gyvenimo etapas padiktuoja, kokią knygą turėčiau skaityti – atrodo, kad jos į mano rankas patenka neatsitiktinai, – sako A. Jasaitytė-Čeburiak. – Sunku pasakyti, kokiais keliais mane pasiekia knyga, bet visuomet iš jos ką nors gaunu – naujų minčių, aštrių emocijų ar nusiraminimą. Jeigu reikėtų įvardyti knygą, kuri šiuo metu man artimiausia, įdomiausia, turbūt tai būtų dr. Klarisa Pinkola Estes (Clarissa Pinkola Estes) knyga „Bėgančios su vilkais“. Skaitydama ją supratau, kad kiekvienoje moteryje slypi vidinis grožis, laukinė prigimtis, kuri dažnai būna pamiršta ir prislopinta. Kiekviename amžiaus etape, net ir paauglystėje, moterys atras sau aktualių minčių – tai istorijos, kurias skaityti galima visą gyvenimą.“ Mintimis apie šią knygą ir galimomis jos interpretacijomis psichologė su skaitymo šventės dalyviais pasidalins susitikimo metu.

Meilė knygoms, pasak žinomos moters, dažniausiai neatsiranda savaime, ji gimsta dar vaikystėje, tėvams skaitant pasakas prieš miegą. Dvi dukras auginanti A. Jasaitytė-Čeburiak įsitikinusi, kad tėvai, skaitantys vaikams, sužadina ir lavina jų vaizduotę, simbolinį, kritinį mąstymą, moko sutelkti ir išlaikyti dėmesį bei sutvirtina tarpusavio santykius. Psichologė prisimena vaikystėje bei paauglystėje mėgusi tiek jaunimui skirtas, tiek rimtesnes – psichologines, savęs ieškojimo ir pažinimo knygas bei biografijas. Tuometiniai vertinti rašytojai – Hermanas Hesė (Herman Hesse), Paulas Koelas (Paulo Coelho) ir kitų mintys padarė didžiulę įtaką bręstančiai asmenybei.

Na, o aktorius R. Bagdzevičius paauglystėje itin mėgo nuotykinę literatūrą – „Raitelis be galvos“, „Trys muškietininkai“ bei kitos, klasika tapusios knygos, buvo geriausios jo draugės. R. Bagdzevičius sako perskaitęs, turbūt, visas nuotykinei literatūrai priskiriamas knygas, išleistas Lietuvoje. Jas aktorius skaitydavo jau dabar suaugusiems savo vaikams, o šiuo metu džiaugiasi, kad vienintelė jo anūkė taip pat užmiega besiklausydama tėvų skaitomų pasakų. R. Bagdzevičius teigia, kad skaityti vaikams ne tik reikia, bet būtina ir juokdamasis tikina, kad iš valstybės biudžeto reikėtų numatyti lėšų, kurias tėvai privalėtų skirti vaikiškų knygų pirkimui.

„Žinomi žmonės, jų patirtis ir rekomendacijos dažnai daro įspūdį jaunajai kartai, todėl į jiems skirtą skaitymo šventę pakvietėme jų būrelį – tai skaitančios, išsilavinusios, vertingą patirtį sukaupusios asmenybės, kurios pasidalins įžvalgomis ir mielai padiskutuos su visais atėjusiais. Per keturias renginio dienas, vyksiančias kelis savaitgalius iš eilės, į bibliotekos kiemelį bus kviečiami diskusijų, edukacinių užsiėmimų, parodų, džiazo muzikos, o svarbiausia – knygų mylėtojai. Iš viso planuojame daugiau nei 20 skirtingų renginių ir užsiėmimų, patogią poilsio ir skaitymo erdvę. Kaip byloja renginio pavadinimas, stengsimės į knygą pažvelgti kitaip ir iš naujo ją atrasti“, – teigia viena šventės rengėjų, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Laura Juchnevič.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė