R. Garuolis: Nubaustas pirmas nelegalus gidas iš užsienio. Dar keturiems gresia baudos (video) (11)

ricardas-garuolis-alkas.lt-nuotr

Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Ričardas Garuolis | Alkas.lt nuotr.

Valstybinis turizmo departamente kažkas dangsto nelegalius gidus?

Šią vasarą per gidų patikrinimus, kuriuos atliko Valstybinis turizmo departamentas kartu su Vilniaus 3-uoju policijos komisariatu, Vilniaus turizmo skyriumi, Vilniaus turizmo informacijos centru bei Gidų ir kelionės vadovų profesine sąjunga „Solidarumas”, buvo sulaikyti šeši užsienio piliečiai nelegaliai teikę gido paslaugas: Pietų Korėjos, Danijos ir Vokietijos piliečiams buvo surašyti protokolai, o Didžiosios Britanijos, Japonijos ir Vokietijos piliečiai buvo įspėti. Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas” narių pastangomis už nelegalią veiklą surašyti protokolai dar dviems nelegaliems gidams: Lenkijos ir Vokietijos piliečiams. Viso per pusantro mėnesio Lietuvoje sulaikyti aštuoni nelegalūs gidai.  Rugpjūčio 18 d. Vilniaus apylinkės teismas pirmą kartą Lietuvos istorijoje 290 eurų bauda nubaudė pirmą užsienietį nelegaliai vedusį ekskursiją Vilniuje. Juo tapo Pietų Korėjos pilietis. Panašios baudos laukia Lenkijos, Danijos ir dviejų Vokietijos piliečių, o juos samdančioms turizmo agentūroms gresia 6 000-10 000 lt baudos.

Alkas.lt kalbina vieną iš šių patikrinimų iniciatorių Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininką Ričardą Garuolį.

– Kodėl tik šiemet buvo nubaustas pirmas nelegalus gidas iš užsienio? Ar anksčiau jų nebuvo?

– Tai ką aš pasakysiu yra tiesiog skandalinga. Patikrinimai vyko ir anksčiau, tačiau sulaikius nelegaliai dirbantį gidą jis buvo tik įspėjamas ir paleidžiamas toliau vesti ekskursijos! Nors ilgametis Valstybinio turizmo departamento (VTD), kuris pagal turizmo įstatymo 16 straipsnį privalo vykdyti turizmo paslaugų tiekėjų t.y. ir gidų stebėseną ir kontrolę,  direktoriaus pavaduotojas Juozas Raguckas  susitikimuose su gidais nuolatos tvirtindavo, kad nelegalių gidų iš užsienio Lietuvoje problemos nėra, o gidams tik taip atrodo, nes gidų patikrinimo metu jų  nebuvo randama, tačiau iš tikrųjų nelegalūs gidai iš užsienio  buvo sulaikomi, bet kadangi jų nebausdavo, o tik įspėdavo, oficialiuose  ataskaitose jie nebuvo matomi.

Dar daugiau, J. Raguckas daug metų tvirtino, kad  nelegalių gidų iš užsienio Lietuvoje išvis nubausti neįmanoma, nes nėra tokių įstatymų. Man paklausus kodėl galima nubausti užsienietį, pažeidusį Lietuvoje eismo taisykles, ar nelegalų prekybininką iš užsienio, bet ne gidą, jis tik skėsteldavo rankomis, atsakydamas, kad nežino kodėl taip yra.

Galų gale mes, gidai patys  nusprendėme peržiūrėti įstatymus ir vasaros pradžioje atradome senų seniausiai veikiantį LR Administracinės teisės pažeidimų kodekso 173 straipsnį, numatantį baudas už neteisėtą komercinę ir profesinę, tame tarpe ir gido, veiklą!

Birželio 22 d. susitikime su Ūkio ministerijos atstovais, kurį, inicijavo Ministro Pirmininko kanceliarija, įteikiau šį įstatymą atsakingiems Ūkio ministerijos atstovams ir profesinės sąjungos vardu pareikalavau pagaliau pradėti vykdyti Lietuvos įstatymus ir  bausti nelegalius gidus, nes įspėjimai jiems nebeturi poveikio, o gidai masiškai, ypač lenkų kalba, keičiami kelionės vadovais, kurie neteisėtai teikia  gido paslaugas.

juiozas-raguckas-v1.valdovurumai.lt-nuotr

J. Raguckas nežinojo nuo Nepriklausomybės pradžios galiojančio įstatymo, kuriuo privalėjo vadovautis! | v1.valdovurumai.lt nuotr.

Po to reikalai pajudėjo. Stebina, kad aukštas pareigas nuo Lietuvos Nepriklausomybės užimantis J. Raguckas nežinojo nuo Nepriklausomybės pradžios galiojančio įstatymo, kuriuo privalėjo vadovautis!

– Minėjote, kad šį susitikimą inicijavo Ministro Pirmininko kanceliarija. Kokia buvo priežastis?

– Parašėme du raštus Ministrui Pirmininkui. Pirmame laiške pranešėme, kad Ūkio ministerijos atstovai apgavo Ministrą Pirmininką A.Butkevičių teigdami, jog visos visuomeninės gidų organizacijos „iš esmės pritarė“ gidų veiklos liberalizavimui, nors jos nepritarė nei vienam Ūkio ministerijos pasiūlymui šiuo klausimu, ir prašėme imtis priemonių, kad Ministras Pirmininkas nebūtų toliau savo pavaldinių apgaudinėjamas.  Seimas vėliau visas Ūkio ministerijos pataisas atmetė.

Antrame laiške prašėme, kad pagaliau būtų sutvarkytas VTD tinklalapis, kuriame yra visi asmenys, turintys teisę dirbti gidais. Nuo pernai rudenio jame nėra pusės gidų. Taip turistinės agentūros negali rasti sau tinkamų gidų, gidai neturi darbo, o valstybė negauna mokesčių. Tarp gidų jau sklinda kalbos, jog šis tinklalapis tyčia nesutvarkomas, kad būtų nuslėpti buvusios VTD valdžios prekyba gidų leidimais, asmenims, kurie nėra baigę privalomų valstybės nustatytų gidų kursų.

Atsiliepdama į mūsų laiškus Ministro Pirmininko kanceliarija ir surengė šį susitikimą.

– Ar daug nelegalių gidų iš užsienio dirba Lietuvoje?

– Kaip įprasta, labiausiai nuo  nelegalių gidų kenčia Lietuvos gidai, dirbantys su Lenkijos turistais.  Tačiau šiemet gidai, turistinių autobusų vairuotojai, suvenyrų pardavėjai, restoranų darbuotojai pranešė, kad padaugėjo nelegalių gidų iš Vokietijos, Italijos ir ypač iš Azijos šalių. Vakarų Lietuvoje padaugėjo Rusijos gidų, dirbančių jau ne tik su rusais, bet ir su vokiečiais. Vilniuje pradėjo veikti nelegalūs gidai iš Baltarusijos.

Padėtis ėmė gerėti, pradėjus bausti nelegalius gidus iš užsienio ir apie tai pasklidus kalboms.  Juk ne tik bauda gresia nelegaliam gidui ar jį samdančiai turistinei įmonei. Turistai paprastai iš turistinės įmonės pareikalauja kompensacijos už sutrukdytą ekskursiją, o tai gali būti daug daugiau negu bauda sumokėta už nelegalaus gido samdymą.

nelegalus-gidas-r.garuolio-nuotr2

Sulaikomas nelegalus gidas | R. Garuolio nuotr.

gidai-1-r.garuolio-nuotr

Sulaikomas nelegalus gidas | R. Garuolio nuotr.

Po kiekvieno gidų patikrinimų man skambindavo Lietuvos gidai ir dėkodavo, kad jiems atsirado daugiau darbo pasiūlymų. Po Pietų Korėjos piliečio sulaikymo Lietuvos gidus pradėjo samdyti Azijos turistinės agentūros. Gidų patikrinimai išgąsdino kai kuriuos Lenkijos gidus ir jie nutraukė savo neteisėtą veiklą.

O lūžis tarp lenkų kalba dirbančių gidų įvyko sulaikius vieną piktybiškai, daug metų nelegaliai dirbusį Lenkijos pilietį Antonį Antošą (Antosz). Kaip pasakojo Lietuvos gidai, į  įspėjimus nutraukti nelegalią veiklą jis atsakydavo „O ką jūs man padarysite?“ arba „Man jūsų Lietuvos įstatymai kaip nuo žąsies vanduo!“ Kadangi, kaip sakė gidai, jis yra ir vienas turistinės agentūros savininkų, kartą sužinojęs apie gidų patikrinimus jis vienai valandai pasamdė Lietuvos gidę, kad jo turistus „saugiai“ pravestų pro Vilniaus senamiestį. Rugpjūčio 6 d. ryte gidų profesinės sąjungos narys man pranešė, kad Antonis Antošas veda ekskursiją Trakų pilyje ir nekreipdamas dėmesio į Lietuvos gidų pastabas ir, matyt žinodamas, kad tą dieną nėra gidų patikrinimų, ketina ją pratęsti Vilniuje. VTD tinklalapyje pasitikrinęs, kad Antoni Antosz pavardės laikinus leidimus gavusių užsienio gidų sąraše nėra, ir internete susiradęs jo nuotrauką, nuvykau prie Aušros vartų. Nufilmavęs jo darbą Vilniaus senamiestyje iškviečiau policiją.

Policijai pasirodžius jis kelis kartus keitė parodymus. Iš pradžių privedęs policiją  prie su kita grupe dirbusios Lietuvos gidės, dirbančios lenkų kalba, bandė įtikinti, kad ji yra jo grupės gidė, o jis ne vedęs ekskursiją, o tik laikinai užėmęs grupę. Policijai tvirtino, kad jo asmens dokumentai yra autobuse, kuris bus Vilniuje tik 16 val. vėliau pasirodė, kad autobusas visą laiką stovėjo prie Rasų kapinių. Policijoje parodžius filmuotą medžiagą apie jo darbą, Antonis Antošas ėmė policininkams tvirtinti, kad Lenkijos išduotas gido pažymėjimas suteikia jam teisę dirbti ir Lietuvoje. VTD atsakingai darbuotojai patvirtinus, kad jis neturi laikino leidimo dirbti Lietuvoje policija surašė protokolą ir jį paleido.

Po šio atvejo Lenkijos turizmo agentūros pradėjo masiškai samdyti Lietuvos gidus.

Tačiau rugpjūčio pabaigoje gidai lenkų kalba man pranešė, kad Antonis  Antošas  vėl veda ekskursijas ir giriasi, kad gavo iš VTD laikiną leidimą dirbti gidu Lietuvoje. Atidariau VTD tinklalapį ir negalėjau patikėti savo akimis: laikinas leidimas dirbti Antoniui Antošui buvo išduotas ne tik atgaline data t.y. nuo 2015 08 01 iki 2016 08 13, bet jis buvo išduotas ilgesniam negu vienerių metų laikotarpiui ką draudžia Lietuvos įstatymai, taip dar kartą pažeidžiant įstatymus.

Tuoj pat apie tai pranešiau visoms atsakingoms Lietuvos institucijoms. Šiuo metu vyksta tyrimas. Po poros dienų jam išduoto leidimo galiojimo terminas sutrumpėjo ir galioja nuo 2015 08 13 iki 2016 08 13 d. Tačiau mes, gidai manome, kad laikini leidimai tokiems etiką pažeidžiantiems gidams išvis  neturėtų  būti suteikiami.

– Kažkas Lietuvos valstybiniame turizmo departamente dangsto nelegalius gidus iš užsienio?

– Už gidų veiklos kontrolę tuo metu buvo atsakingas minėtasis J. Raguckas. Gidų patikrinimų metu mūsų neapleisdavo įtarimas, kad Lenkijos agentūros kažkaip sužino apie juos, nes tą dieną Lenkijos turistų beveik nesutikdavome, nors kitomis dienomis jos išsiskirdavo savo gausumu. Tikimės tyrimas VTD atskleis, kurie valstybės pareigūnai dangstė nelegalius gidus.

– Bet ar po tokių patikrinimų dalyvaujant policijai nenukentės Lietuvos kaip turistinės valstybės įvaizdis?

– Atvirkščiai. Turistai gidų patikrinimus sutiko palankiai. Ypač palankumą reiškė vokiečių turistai, kurie priėję prie tikrintojų rodė nykščius ir sakė: „Sehr gut“ (Labai gerai) ir „Ordnung ist ordnung“ (Tvarka yra tvarka). Turistai suprato, kad Lietuvos valstybei rūpi, kad jie, atvykę į mūsų šalį, gautų kokybiškas turistines paslaugas, ir valstybė stengiasi apsaugoti jų vartotojų teises. Todėl šie patikrinimai pakėlė Lietuvos, kaip turistinės šalies prestižą. Palankiai į patikrinimus žiūrėjo net turistai, kuriems ekskursijas vedė nelegalūs gidai. Jie buvo dėkingi tikrintojams, kurie atskleidė, kad jų turistinė agentūra norėjo pasielgti su jais nesąžiningai ir sutaupyti pinigų nepateikiant tinkamų gido paslaugų, ir piktinosi ne tikrintojais, o šiomis turistinėmis agentūromis.

Tikrinti gidai, išskyrus žinoma tuos, kurie dirbo nelegaliai arba neturėjo nei gido pažymėjimo, nei asmens dokumentų, tikrinimus sutiko labai palankai. Jie sakė: „Pagaliau“. „Seniai laukėme!“. Ypač džiūgavo gidai lenkų kalba, nes patikrinimus matė ir kelionės vadovai iš Lenkijos, kurie jau dažnai ėmė vesti ekskursijas vietoje jų. Taigi, tai buvo rimtas įspėjimas jiems, kad užsiimti nelegalia gido veikla Lietuvoje yra pavojinga.  

– Kaip yra kitose ES šalyse?

– Kiekviena šalis vykdo tokią politiką, kokia jos manymu yra jai naudinga. Žinoma, jų pasirinkimo laisvę kažkiek riboja Europos sąjungos laisvo darbo ir paslaugų judėjimo direktyva.

Visos šalys siekia, kad jas pristatytų vietiniai gidai, kurie yra „vizitinės šalies kortelės“ ir „neoficialūs savo šalies ambasadoriai“, nes nori, kad svečiai jas pamatytų jų piliečio akimis. Gido darbas yra ne vien parodyti ką šalis turi gražaus, padėti turistams maloniai praleisti laiką, bet ir formuoti tai šaliai naudingą nuomonę apie ją, pakelti jos prestižą, pritraukti investicijas, paaiškinti kodėl vienu ar kitu klausimu ta šalis užima vienokią ar kitokią poziciją. Joks užsienio gidas to nepadarys geriau nei vietinis, tuo labiau, kad vietiniai gidai dar ir mokesčius moka. Ne visos šalys gali sau tai leisti.

Estijoje dėl kruizinių laivų gausos gidų trūksta, todėl ji neriboja užsienio gidų veiklos, bet riboja jų veiklą muziejuose. Norint gauti leidimą vesti juose ekskursijas reikia išlaikyti specialius  egzaminus.

Latvijoje ekskursijas galėjo vesti bet kas, be jokio pasiruošimo, todėl latviai pamatę, kaip tai nenaudinga turizmo plėtrai, nuo šių metų pradėjo nebeleisti bet kam vesti ekskursijų Rygoje.

Kai kuriose Europos sąjungos šalyse veikia net speciali Turizmo policija, tikrinanti taip pat gidus. Ypač griežta patikra pasižymi Roma ir kai kurie Austrijos miestai.

Lietuvoje sprendžiant pagal išduotus verslo liudijimus per metus dirba apie 300-400 gidų.  VTD kiekvienais metais išduoda užsieniečiams apie 100 laikinų leidimų, tai sudaro apie 20-30% visų dirbančių Lietuvos gidų. Dar pridėkime nelegalius gidus. O Lietuvoje gidų t.y.  asmenų su aukštuoju išsilavinimu, baigusių specialius gidų kursus ir išlaikiusius Lietuvos istorijos egzaminą, yra virš 4000! Tokio paruoštų gidų potencialo Lietuvai gali pavydėti bet kuri šalis.

— Ką neteisingai apie Lietuvą kalba užsienio gidai?

– Dauguma užsienio gidų dažniausiai žinias apie Lietuvą semiasi iš Vikipedijos ir kitų nepatikimų šaltinių. Lietuva per mažai dėmesio skiria savo pristatymui anglų ir kitomis didžiosiomis pasaulio kalbomis. Jei mes neformuosime nuomonės apie mūsų šalį, ją formuos kiti. Pasiskaitykite kas apie Lietuvos sostinę Vilnių parašyta Vikipedijoje anglų kalba. Pavyzdžiui, sužinosite, kad karo metu ir pokaryje Vilniuje buvo vykdoma lituanizaciją, bet nei žodžio nerasite apie dešimtmečius trūkusią prievartinę polonizaciją.

– O ką neteisingai apie Lietuvą kalba Lenkijos gidai?

– Kaip trumpai yra apibūdinusi viena gidė, dirbanti lenkų kalba, tarp kitko ne lietuvė: „Lenkijos gidai atima iš mūsų darbą, nemoka mokesčių Lietuvos biudžetui ir dar dergia mano šalį“.

Populiariausi neteisingi Lenkijos gidų teiginiai turistams, kuriuos man perdavė gidai lenkų kalba,  yra šie: Trakų pilį pastatė lenkai, viskas kas yra geriausia Lietuvoje ar Vilniuje buvo sukurta lenkų arba už lenkų pinigus, Lietuvoje viskas yra blogiau negu Lenkijoje, lietuviai nekenčia lenkų ir juos  skriaudžia labiausiai pasaulyje ir, žinoma, Lietuvos sostinė buvo, yra ir bus Lenkijos miestas. Taigi, tokios turistinės kelionės vietoj to, kad didintų tarpusavio supratimą, gerintų tarpvalstybinius santykius, tik kursto įtampą tarp šalių, nes grįžę į Lenkiją tokie turistai, savaime suprantama,  balsuoja už Lietuvai labiausiai nedraugiškus politikus.

Naujoji VTD vadovybė ketina ir ne sezono metu vykdyti gidų patikrinimus bei nevengia spręsti gidams svarbių klausimų. Na, o mes gidai, manau, kitą turistinį sezoną pasitiksime geriau pasirengę padėti policijai kovoti su nelegalių gidų darbu.

– Ačiū už pokalbį.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė