Palangos Birutės parko dieną – nekasdienis žvilgsnis į kurorto istoriją (dienotvarkė) (0)

Palangos m. nuotr.

Palangos m. nuotr.

Palangos Birutės parką jau šį šeštadienį padabins originalios instaliacijos fotografijos tema – kurortas jau 10-tą kartą visus kviečia į Birutės parko dieną.

Birutės parko diena – visai šeimai skirtas renginys, kurio metu lankytojams suteikiama galimybė ne tik jaukiai pasivaikščioti po šventiškai padabintą parką, bet ir išsamiau susipažinti su kurorto istorija, patiems išbandyti Birutės parke siūlomas ramias pramogas.
Kasmet Birutės parko diena skiriama vis kitai su Palanga susijusiai temai. Šiemetinė tema – fotografija – pasirinkta ne atsitiktinai. „Šiais metais sukanka 150 metų nuo pirmosios Palangos fotografės moters Paulinos Mongirdaitės gimimo. Gimusi 1865-iais Raseinių apskrityje, bajorų Mongirdų šeimoje, 1885-siais Paulina su tėvais atsikėlė gyventi į Palangą. Būtent čia ji 1889 m. atidarė savo fotografijos saloną bei darbavosi, įamžindama kurorto vaizdus bei čia gyvenusius miestiečius. Pripažinę P. Mongirdaitės sugebėjimus, grafai Tiškevičiai užsakė pas ją Palangos bei Kretingos parkų fotografijas, taip pat – šeimos narių nuotraukas. Tai ir paskatino šiemet Birutės parko dieną skirti būtent fotografijos temai“, – kalbėjo renginio sumanytoja ir organizatorė, Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė.

Originalios dekoracijos

Kad lankytojai šeštadienį Birutės parke tikrai pajustų senovinę fotografijos dvasią, itin stengiasi ne tik renginio režisieriai, bet ir menininkai. Editos bei Gintauto Ačų ir Jūratės ir Česlovo Gudžių dirbtuvėse jau keletą savaičių vyksta intensyvus kūrybinis darbas – pirmiausia  reikėjo rasti įdomių būdų, kaip originaliai atskleisti duotąją Birutės parko dienos temą, tuomet sugalvoti, kaip, padedant sukurtoms instaliacijoms, į renginį įtraukti ir parko lankytojus.

Pasak Editos Ačienės, fotografijos instaliacijos – pakankamai siaura ir todėl – sudėtinga tema, tad menininkams teko gerokai pasukti galvas, kad sukurtų patrauklias ir originalias šventines parko dekoracijas. Kad papuošimai gražiai atrodytų gamtoje, E. Ačienės teigimu, kūrėjams visuomet tenka gerokai pasistengti. „O ši – fotografijos – tema apskritai yra pakankamai sudėtinga. Džiaugiuosi, kad turėjome galimybę perskaityti knygą „Pirmieji pajūrio fotografai: Paulina Mongirdaitė, Ignas Stropus“. P. Mongirdaitė, fiksavusi senąją Palangą, mane sužavėjo, o kartu ir įkvėpė kūrybinių minčių“,  – sakė E. Ačienė.

Birutės parko dienų lankytojai turės galimybę išbandyti vieną iš seniausių pasaulyje žinomų vaizdo fiksavimo technikų – pagal garsiojo Leonardo da Vinči aprašytą pirmąjį vaizdo kopijuoklį sukurtą camera obscua.

„Tai yra uždara dėžė su maža skylute vietoj objektyvo. Pro šią skylutę praėję spinduliai sukuria apverstą daikto atvaizdą priešingoje dėžės sienelėje“, – kalbėjo menininkė E. Ačienė.

Įtrauks lankytojus

Birutės parko dienų lankytojai ir kitais būdais bus skatinami „pačiupinėti“ senosios fotografijos temą,tai padaryti galės netgi pasinaudodami šiuolaikinėmis technologijomis. „Norime, kad palangiškiai ir kurorto svečiai su šiuolaikiškomis priemonėmis galėtų visur sudalyvauti. Todėl parke bus įrengtas neva senovinis fotoaparatas, ir kiekvienas galės per jį nufotogtafuoti vaizdą savo mobiliuoju telefonu. Taip pat parko erdvėse bus iškabinta daug ir įvairių (pagal 20 a. pradžios madą) padabintų neva senovinių nuotraukų rėmelių, kuriuose „įsirėminti“ ir nusifotografuoti galės kiekvienas to pageidaujantis, – sakė E. Ačienė. – O štai menininkai J. ir Č. Gudžiai „žaidžia“ su didžiuliais rėmais, kurie kadaise buvo itin madingi paplūdimyje – bus sukurtos figūros su ertmėmis veido vietoje. Norintieji įsiamžinti, galės už jų atsistoti ir pasidaryti nekasdienę nuotrauką su savo veido atvaizdu“.

Nekasdienės nuotraukos

Birutės parko dieną bus galima pasidaryti ir daugiau nekasdienių, senąja Palanga dvelkiančių fotogtafijų. Bus suteikta galimybė įsiamžinti ir su projekto „Birutės parko atspindžiai“ dalyviais – grafais Tiškevičiais bei jų šeimos svečiais persirengusiais aktoriais. Tuo tikslu parke ketinama įrengti specialią sceną su įvairiomis užsklandomis (Palangos vaizdais) bei kolonomis – panašiomis, kokias savo fotoateljė naudojo ir pirmoji pajūrio fotografė moteris P. Mongirdaitė.

Savotiškos fotoateljė Birutės parko lankytojų lauks ir kitose parko erdvėse – pavyzdžiui, ant suolelių bus galima rasti įvairių priemonių (skrybėlaičių at kita) meninei fotogtafijai sukurti. Jomis pasinaudojus, kiekvienas galės pasidaryti įdomią nekasdienę nuotrauką.

Senovinė fotoateljė

Veiks ir Birutės parko foto ateljė – norintieji galės papozuoti fotomenininkui Gintui Kavoliūnui, kuris parko lankytojus fotografuos ir jau po 15 minučių pradžiugins senoviniu būdu padaryta nuotrauka.

O pageidaujantiems sužinoti, kaip anksčiau buvo daromos nuotraukos, G. Kavoliūnas pademonstruos ir daugeliui nežinomą, tačiau įdomią nuotraukų darymo techniką.

Knyga ir muzika

Pavakare, 17 val. Birutės parko dienų lankytojai bus pakviesti į Gintaro muziejų, kur vyks nemokamas teatralizuotas knygos „Pirmieji pajūrio fotografai: Paulina Mongirdaitė, Ignas Stropus“. Renginyje dalyvaus ir knygos autorė Jolanta Klietkutė.

Savaitgaliai Birutės parke atostogų sezono metu neįsivaizduojami ir be garsiojo Palangos orkestro, parko rotondoje visą vasarą klausytojus džiuginančio nemokamais koncertų ciklo „Dūdų vasara“ renginiais. Būtent Palangos orkestro pasirodymas, jau paskutinis šį atostogų sezoną, 18.30 val. vainikuos Birutės parko dieną.

BIRUTĖS PARKO DIENA
SENOJI PALANGOS FOTOGRAFIJA
Rugsėjo 5 d.

12. val. – pirmosios kurorto fotografės PAULINOS MONGIRDAITĖS darbų parodos  atidarymas. (Sodininko namelis)
12.30 val. – ŠVIESA ANT POPIERIAUS. Fotografinio proceso raidos istorija. Dalyvauja fotomenininkas Gintas Kavoliūnas (Sodininko namelis)
13.30–16.30 val. – INSTALIACIJOS FOTOGRAFIJOS TEMA. Birutės parko fotoateljė atidarymas. Dalyvauja menininkai: Edita ir Gintautas Ačai, Jūratė ir Česlovas Gudžiai. (Centrinis parko takas).
17 val. – Knygos „PIRMIEJI PAJŪRIO FOTOGRAFAI: PAULINA MONGIRDAITĖ, IGNAS STROPUS“ sutiktuvės. Dalyvauja autorė Jolanta Klietkutė (Gintaro muziejus).
18.30 val. – PALANGOS ORKESTRO paskutinis vasaros koncertas (Rotonda).

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė