Lygiai po 28 metų atlikta 107-oji širdies persodinimo operacija (0)

VUL Santariškių klinikų nuotr.

VUL Santariškių klinikų nuotr.

1987-ųjų rugsėjo 2 dieną Santariškių klinikose buvo persodinta pirma širdis Baltijos šalyse. Šių metų rugsėjo antrosios naktį įvyko gražus sutapimas – lygiai tą pačią dieną, kaip ir prieš 28 metus, rugsėjo 2-ąją, Vilniuje buvo atlikta 107-oji širdies transplantacija.

Širdies laukė apie metus

Rugsėjo 2-osios naktį Santariškių klinikose širdies transplantacijos operacija atlikta vyrui su koronarine širdies liga. Širdies persodinimo operacijos jis laukė apie metus. Kaip „Santaros žinioms“ sakė Širdies chirurgijos centro vadovas, transplantacijos operacijos komandoje dirbęs prof. Kęstutis Ručinskas, pati operacija pavyko, o ankstyvasis pooperacinis laikotarpis yra visiškai sklandus. Medikai tikisi, kad tokia pat gera padėtis išliks ir vėliau.

Šią širdies transplantacijos operaciją sudarė dvi operacijos. Pirmoji buvo ligoninėje atlikta operacija donorui, ji prasidėjo jau rugsėjo pirmąją, 9 valandą vakaro. Širdies laukęs ligonis pradėtas operuoti po dviejų valandų, ši operacija buvo baigta apie 6.30 val. ryto. Kartu su prof. K. Ručinsku pastarąją operaciją, padedant asistentams, atliko kardiochirurgas dr. Gintaras Kalinauskas.

Ypatingi metai

Šie metai, pasak prof. dr. K. Ručinsko, apskritai yra ypatingi. Be šio gražus sutapimo, šiemet pirmą kartą, bendradarbiaujant su kitomis Europos transplantacijos organizacijomis, iš Prancūzijos buvo atgabenta širdis mažam vaikui. Tai iš tiesų buvo didelis įvykis tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalyse. Birželio 1 dieną pirmą kartą Baltijos šalyse kartu buvo persodinti širdis ir inkstas.

„Ši operacija buvo ypatinga tuo, jog pacientas sulaukė širdies persodinimo su dirbtine širdim. Tokių atvejų pasaulyje yra aprašyti tiktai du. Dabar pusė mūsų pacientų donoro širdies laukia su dirbtine širdimi“, – sakė prof. K. Ručinskas.

Transplantuojama kas mėnesį

Per visą širdies transplantacijos operacijų praktiką Santariškių klinikose įvyko nemažai pokyčių. Anot prof. K. Ručinsko, prieš 28 metus daug kas buvo nežinoma ir visiškai nauja. Per beveik tris dešimtmečius įgyta nemažai vertingos patirties, naujų priemonių.

„Dabar yra pasikeitęs gydymas prieš atmetimą, patobulėję diagnostikos būdai, dėl to mes galime geriau parinkti tinkamą organą, kartu derindami imunologinius tyrimus. Chirurginė technika iš esmės nepasikeitė, bet pagerėjo įvairūs prietaisai, o mes galime žymiai geriau atlikti paciento monitoringą. Dėl to operacijos vyksta saugiau“, – teigė prof. K. Ručinskas.

1987 m. pirmosios širdies transplantacijos dalyviai

1987 m. pirmosios širdies transplantacijos dalyviai

Situaciją pagerino ir tai, kad širdies transplantacijos operacijos atliekamos dažniau. „Anksčiau tai būdavo didžiulis įvykis, nes jos vykdavo retai. Kuo rečiau operuojama, tuo tai sudėtingiau daryti operuojantiems žmonėms. Šiais metais tai jau devintoji širdies transplantacija Vilniuje. Transplantacijos operaciją atliekame praktiškai kas mėnesį“, – sakė Širdies chirurgijos centro vadovas.

Tampa tarsi šeimos nariais

Profesorius teigė širdies transplantacijų operacijose dalyvaująs ar jas atliekąs nuo pat darbo Santariškių klinikose pradžios. Anksčiau dalyvavęs asistentu, o dabar operuojąs ir pats. „Nesu skaičiavęs, bet savarankiškai, ko gero, esu padaręs apie 15 operacijų, o dalyvavęs maždaug 70-yje“, – sakė kardiochirurgas.

Pirmasis profesoriaus pacientas, kuriam jis transplantavo širdį, su šia širdimi gyvena jau apie 7 metus. Visi pacientai su persodintomis širdimis visą likusį gyvenimą yra medikų akiratyje – jie nuolat yra stebimi ir prižiūrimi, medikai paankamai gerai žino, kaip pacientai gyvena, kaip jaučiasi. Medikai juokauja, jog persodintą širdį turintys žmonės tampa vos ne šeimos nariais.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė