Šalies nuteistieji įkalinimo įstaigose paskelbė streiką (0)

Kalėjimų departamento nuotr.

Kalėjimų departamento nuotr.

Rugsėjo 1 d. nuteistieji įvairiose įkalinimo įstaigose atsisako pataisos įstaigų teikiamo maisto. Skelbti tokią akciją nuteistuosius paskatino naujoji Bausmių vykdymo kodekso redakcija, kurioje numatyti keli bausmių vykdymo sistemos pokyčiai.

Nė vienas BVK pakeitimas nėra nukreiptas bloginti nuteistųjų sąlygas. Priešingai, bausmių vykdymo sistema eina modernėjimo link,  remiasi Europos šalių praktika. Nuo liepos 31 dienos Kalėjimų departamento ir jam pavaldžių įstaigų darbuotojai ir specialistai vyko į susitikimus su nuteistaisiais, buvo aiškinamos pakeitimų priežastys ir laukiami rezultatai.

Kalėjimų departamentas atkreipia dėmesį, kad streike dalyvaujantys nuteistieji atsisakė tik to maisto, kuris ruošiamas kalinimo įstaigose, tačiau nuteistieji ir toliau aktyviai apsiperka parduotuvėje. Todėl vargu, ar šią akciją galima vadinti bado akcija.

Kalėjimų departamentas pasirengęs paaiškinti, kad ne viskas, apie ką kalba nuteistieji, yra pagrįsta ir teisinga, todėl pateikia kontrargumentus į paskelbto streiko motyvus:

1. Dėl į ilgalaikį pasimatymą pas nuteistąjį nebeįleidžiamų jo vaikų.

Tokia praktika netaikoma nė vienoje Europos valstybėje. Atsiradus naujai pasimatymų formai – trumpalaikis pasimatymas su fizinio kontakto galimybe – leisti ilgalaikius pasimatymus su nakvyne įkalinimo įstaigoje nuteistojo giminaičiams, tuo labiau vaikams, nėra prasmės. Bendras metinis ilgalaikų kiekis didėja, o už gerą elgesį gali būti skirtas skatinimas ir pasimatymų skaičius dar padidintas.

2. Dėl apsipirkimo parduotuvėje maksimalios sumos ribojimo.

Nustatant maksimalias sumas, už kurias nuteistieji galės apsipirkti parduotuvėje, vadovautasi protingumo bei proporcingumo principais, taip pat buvo analizuojami įkalinimo įstaigų pateikti duomenys apie sumas, už kurias nuteistieji apsiperka parduotuvėje, ir nustatytos sumos yra pakankamos.

Pagrindinė nuteistųjų dalis (apie 90 proc.) bausmę atlieka paprastojoje grupėje. Šios grupės nuteistieji apsipirkimui parduotuvėje per mėnesį gali išleisti 3 bazinių socialinės išmokos dydžių sumą – 114 EUR. Atsižvelgiant į tai, kad nuteistieji pilnai išlaikomi valstybės, nurodyta suma yra pakankama ir pagrįsta protingumo bei proporcingumo principais. Šiuo metu Lietuvoje minimali mėnesinė alga – 325 EUR. Už šią sumą žmogui tenka pragyventi mėnesį: prasimaitinti, susimokėti už būstą, komunalines paslaugas, transporto paslaugas, skirti lėšų aprangai, asmens higienai, sveikatos priežiūrai, poilsiui, kultūros priemonėms, dažnai – ir negaunantiems pajamų šeimos nariams išlaikyti.

Lengvojoje grupėje bausmę atliekantys nuteistieji apsipirkimui parduotuvėje per mėnesį gali išleisti 4 bazinių socialinės išmokos dydžių sumą – 152 EUR, drausmės grupėje bausmę atliekantys nuteistieji apsipirkimui parduotuvėje per mėnesį gali išleisti 2 bazinių socialinės išmokos dydžių sumą – 76 EUR. Šiuo metu vidutiniškai parduotuvėje išleidžia apie 90 EUR per mėnesį.

Be to, į nustatytas maksimalias apsipirkimo sumas neįskaitomos sumos, už kurias nuteistieji perka spaudą, knygas ir PĮVTT leidžiamus naudoti elektros prietaisus.

3. Dėl esą draudimo rūkyti įkalinimo įstaigose.

Tai liečia tik apie 3 proc. nuteistųjų, kurie dėl nederamo elgesio gauna nuobaudą terminuotam laikui kamerų tipo patalpose. Tokia yra ir Europos praktika, daugelyje valstybių yra nustatytos nerūkymo zonos, nuteistieji rūkyti gali tik pasivaikščiojimo kiemeliuose. Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo nuostatos draudžia rūkyti gydymo įstaigose taip pat patalpose, jeigu kiti asmenys priversti kvėpuoti tabako dūmais. Esant galimybei, būtų sudaromos sąlygos skaidyti pasivaikščiojimui skirtą laiką į dvi ar daugiau dalių.

Visi BVK keitimai įsigalioja etapais: pirmasis – draudimas kameros tipo patalpose turėti tabako gaminių – įsigalioja jau šiandien. Taip pat nuo 2015 m. rugsėjo 1 d. įsitvirtina Pusiaukelės namų koncepcija, kur galės persikelti bebaigiantys bausmę nuteistieji ir taip lengviau prisitaikyti visuomenėje. Taip pat nuo šios dienos nuteistieji galės gauti vokų su pašto ženklais ir rašymo popieriumi, asmeninę patalynę.

Kiti BVK pakeitimai įsigalios tik nuo 2016 m. balandžio 1 d. ir 2017 m. sausio 1 d.

Oficialiai įkalinimo įstaigų maisto atsisakė 1028 nuteistieji. Iš viso šiandien laisvės atėmimo bausmę atlieka 7100 asmenų.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė