VRK spręs ar išduoti parašų rinkimo lapus inciatyvinei grupei „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“ (tiesioginė transliacija) (13)

Visuomenininkai susibūrę į iniciatyvinę grupę „TALKA: Už Lietuvos valstybinę kalbą“ siūlys Seimui vardų ir pavardžių rašybos klausimo sprendimą | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Visuomenininkai susibūrę į iniciatyvinę grupę „TALKA: Už Lietuvos valstybinę kalbą“ siūlo Seimui vardų ir pavardžių rašybos klausimo sprendimą | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Rugsėjo 2 d. 16 val. į posėdį susirinkusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) spręs ar išduoti parašų rinkimo lapus visuomeninei iniciatyvinei grupei „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“.

Ši Lietuvos piliečių iniciatyvinė grupė šių metų rugpjūčio 19 d. VRK užregistravo Lietuvos respublikos asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį pagrindiniame asmens dokumentų puslapyje galimi įrašai tik valstybinės lietuvių kalbos abėcėlės raidėmis pagal tarimą, o įrašai nevalstybine kalba gali būti rašomi paso papildomų įrašų puslapyje arba tapatybės kortelės antroje pusėje.

Piliečių iniciatyvinė grupė siekia pasinaudoti Lietuvos Konstitucijoje įtvirtinta piliečių įstatymo iniciatyvos teise ir pateikti Seimui šį siūlymą svarstyti privaloma tvarka. Tam reikia, kad šią iniciatyvą savo parašais paremtų 50 000 šalies piliečių.

Projektą užregistravusioje iniciatyvinėje grupėje yra: rašytojas dr. Vytautas Rubavičius, Panevėžio vyskupas emeritas J.E. Jonas Kauneckas, istorikai akad. prof. Eugenijus Jovaiša, Povilas Urbšys ir Mindaugas Nefas, aktorius Gediminas Storpirštis, režisierius Jonas Vaitkus, kalbininkas habil. dr. Kazimieras Garšva, politologas Vytautas Sinica, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Gintaras Songaila, kultūros mecenatas, agronomas Ramūnas Karbauskis, verslininkas Mindaugas Karalius ir kiti.

„Nepritardami, įtakingiems politikams atvirai ignoruojantiems Konstitucijoje įtvirtintą Lietuvos žmonių valią ir žūtbūt siekiantiems įteisinti asmenvardžių rašymo dokumentuose nuostatas nuvertinančias lietuvių kalbą kaip valstybinę, nusprendėme pasinaudoti Konstitucijoje įtvirtinta pilietine įstatymų leidybos iniciatyvos teise. Siūlome Seimui nesibaigiančius nesutarimus dėl nelietuviškų  asmenvardžių rašybos oficialiuose dokumentuose išspręsti Latvijoje pasiteisinusiu būdu. Pagrindiniame asmens dokumentų puslapyje vardus ir pavardes siūlome rašyti valstybinės lietuvių kalbos abėcėlės rašmenimis pagal tarimą, o įrašus nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis leisti paso papildomų įrašų puslapyje arba tapatybės kortelės antroje pusėje“, – sako iniciatyvinės grupės narys, akademikas Eugenijus Jovaiša.

Jam antrina iniciatyvinės grupės narys, politologas Vytautas Sinica: „Taip dokumente būtų išsaugotas, pagal Konstituciją privalomas, asmenvardžio įrašas valstybine kalba ir nelietuvių tautybės Lietuvos piliečiai įgytų teisę savo asmenvardžius įsirašyti ir savo gimtąja kalba. O dabartinis įtakingų politikų siūlymas įtraukti kad ir tris papildomus ženklus „w“, „q“ ir „x“ pačios problemos neišspręstų, tik keltų naujas sumaištis“.

Visuomenininkai tikisi, kad VRK priims teigiamą sprendimą ir iki rugsėjo 4 d. išduos parašų rinkimo lapus. Tuomet jie ketina kviesti visas visuomenines bei politines organizacijas jungtis prie parašų rinkimo talkos.

Visi galintys prisidėti prie iniciatyvinės grupės veiklos jau dabar kviečiami rašyti el. paštu talka.kalba@gmail.com, bei prisijungti prie visuomeninės talkos socialiniame tinkle Feisbuk (Fcebook).

Tiesioginę transliacija iš VRK posėdžio galima žiūrėti ČIA, ČIA arba ČIA

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Atrodo, kad tas talkos pavadinime esantis šūkis: “už Lietuvos valstybinę kalbą” yra toks pat lenkiškai suktas, kaip ir savo metu iš Lenkijos sklidęs visiems žinomas: “už mūsų ir jūsų laisvę”…
  Visų pirma talkininkų siūloma Asmens tapatybės kortelės ir paso pakeitimo įstatymo projekto nuostata yra prieštaraujanti konstitucinei nuostatai, kad valstybine yra lietuvių kalba. Taigi akivaizdu, jog toks pakeitimas negalės būti Seimo priimtas. To negali nesuprasti organizatoriai. Tokiu atveju parašų rinkimo akciją tegalima manyti esant, kaip turinčią kitus tikslus, arba tiesiog, kaip jos iniciatorių nesusipratimą. Juk siūloma įstatymo pakeitimo nuostata prikišamai rodytų, kad ją priėmus būtų Lietuvoje atvertos durys pasauliškai valstybinei daugiakalbystei. O valstybė duodama savo piliečiams tokius pasus pasaulio akyse taptų žaisliukinė ar kaip įprasta sakyti – bananų respublika. Taigi su tokiais, atseit, talkinimais, kaip sakoma, bėgant nuo vilko būtų užbėgta ant meškos… Gali būti, kad iš to talkinimo išeitų tik dalies organizatorių savęs pasigarsinimo akcija prieš rinkimus. Be abejonės būtų gerai ir toks rezultatas, tačiau neatrodo, kad kas iš taip pasigarsinusiųjų būtų išmanesni, kilnesnių tikslų asmenys už dabar esančius Seime.

  • Išmaniausias seimas buvo tada kai atėjo Valinckas su pigių prostitučių kompanija.

  • Pikc:

   Taigi, šitai iniciatyvai aktyviai priešinsis kirkiliniai socdemai, liberalai, liankaj ir “Kažin” stiliaus radikalai. Įdomi kompanija. 🙂
   Beje, dėl “argumentų” – papildomas įrašas NIEKAIP neprieštarauja Konstitucijos straipsniui dėl valstybinės kalbos, nes jis būtų ne VIETOJ lietuviško, o ŠALIA jo (jau nekalbant apie tai, kad jis neturėtų tokio paties juridinio statuso). Nusišnekėjimų apie “bananų respubliką” net nėra ko komentuoti – nebent pons “Kažin” pateiks įrodymų, kad dėl lygiai tokios pačios politikos “bananų respublika” laikoma Latvija. 😉

   • Tas papildomas įrašas reikalingas, nes PROBLEMA EGZISTUOJA.
    Pvz., boba ištekėjo už tokio, kurio pavardė prasideda raide W, o mes jos pavardę pradedam raide V. Neatitinka.
    O liankams tai špygutė:
    1. tegul randa pirmą protėvį, kuris atvyko į Lietuvą su lenkiška pavarde;
    2. jokiu būdu ne įrodymas okupaciniai dokumentai;
    3.kadangi tai jau būtų pavardės keitimas, tai dar turėtų įrodyti kuriam galui to reikia (jei gerai tardysim, tai išaiškės, kad Lietuvos sulenkinimui, po ko, aišku, tokiam bus ne nauja pavardė, o kalėjimas).

    • Boba prieš tekėdama turėjo susitaikstyti su valstybėje esama tvarka. Ji viena, o valstybė – milijonai, tai ką jai ištekėjus gali atsirasti teisė juos terorizuoti…

     • Pasižiūrėkim į latvius: ar jiems, įsivedus tą kito puslapio tvarką, kas nors atsitiko?
      Ne.
      Bet problemas išsprendė.
      Tai gal nieko blogo?

      • Sprendimą rašyti pavardę kitame puslapyje galima palaikyti orumo įžeidimu, pažeminimu ar kokia diskriminacija ar pan. Todėl darytina taip, kaip turi būti pagal Konstituciją ir esamus kitus teisės aktus, juolab, kad EŽTT priekaištų dėl to Lietuvai neturi, t.y. palikti kaip yra.

       Dėl pavrdžių rašymo Latvijoje, tai: viena, Lenkija kol kas jos nelaiko “kresais” – ten Lenkijos interesai, santykių padėtis visai kita, antra, apie piliečių pavardžių rašymus joje žinoma tik iš VBS pranešimų…

 2. Šiaip:

  Aš tai neduočiau. Duok durniui geležėlę, tai…

 3. Juokų nepaistykime – pase bus rašoma tai kas negalioja arba, kad ne visas pasas bus pasas, dalis jo bus užrašų knygelė kur valstybė galės rašyti pavardę nevalstybine kalba. Ir tai bus ne bananų respublikos tvarka…

  Ką su piliečių pavardžių rašymu pasuose yra padariusi Latvija patikimos informacijos aptikti neteko. Tik žinau, kad joje yra daug neturinčių Latvijos pilietybės, iš kurių, regis, apie 10 tūkst. yra lenkai. Tai gal apie šių pavardes ir eina kalba…

 4. Kemblys:

  Dar niekur neskaičiau apie ‘Žemės’ referendumo rengėjų klaidas. Manau, kad suklydę asmenys nenori atsakyti už savo klaidas. Jei tie patys asmenys dalyvaus rengiant ‘Kalbos’ referendumą – užlipsime ant to pačio ‘grėblio’.

  Žemė, Kalba, Protėvių pasaulėžiūra – pagrindiniai Tautą siejantys veiksniai. Visi priešai būtent per šiuos veiksnius silpnino lietuvius. Priešams lengviausia silpninti kuriant dirbtinius neva KOVOTOJŲ židinius. Tokie ‘kovotojai’ visomis išgalėmis trukdo susitelkti lietuviams. Jų šūkis: MES KAŽKĄ DAROME, O JŪS?!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė