VRK spręs ar išduoti parašų rinkimo lapus inciatyvinei grupei „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“ (tiesioginė transliacija) (13)

Visuomenininkai susibūrę į iniciatyvinę grupę „TALKA: Už Lietuvos valstybinę kalbą“ siūlys Seimui vardų ir pavardžių rašybos klausimo sprendimą | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Visuomenininkai susibūrę į iniciatyvinę grupę „TALKA: Už Lietuvos valstybinę kalbą“ siūlo Seimui vardų ir pavardžių rašybos klausimo sprendimą | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Rugsėjo 2 d. 16 val. į posėdį susirinkusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) spręs ar išduoti parašų rinkimo lapus visuomeninei iniciatyvinei grupei „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“.

Ši Lietuvos piliečių iniciatyvinė grupė šių metų rugpjūčio 19 d. VRK užregistravo Lietuvos respublikos asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį pagrindiniame asmens dokumentų puslapyje galimi įrašai tik valstybinės lietuvių kalbos abėcėlės raidėmis pagal tarimą, o įrašai nevalstybine kalba gali būti rašomi paso papildomų įrašų puslapyje arba tapatybės kortelės antroje pusėje.

Piliečių iniciatyvinė grupė siekia pasinaudoti Lietuvos Konstitucijoje įtvirtinta piliečių įstatymo iniciatyvos teise ir pateikti Seimui šį siūlymą svarstyti privaloma tvarka. Tam reikia, kad šią iniciatyvą savo parašais paremtų 50 000 šalies piliečių.

Projektą užregistravusioje iniciatyvinėje grupėje yra: rašytojas dr. Vytautas Rubavičius, Panevėžio vyskupas emeritas J.E. Jonas Kauneckas, istorikai akad. prof. Eugenijus Jovaiša, Povilas Urbšys ir Mindaugas Nefas, aktorius Gediminas Storpirštis, režisierius Jonas Vaitkus, kalbininkas habil. dr. Kazimieras Garšva, politologas Vytautas Sinica, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Gintaras Songaila, kultūros mecenatas, agronomas Ramūnas Karbauskis, verslininkas Mindaugas Karalius ir kiti.

„Nepritardami, įtakingiems politikams atvirai ignoruojantiems Konstitucijoje įtvirtintą Lietuvos žmonių valią ir žūtbūt siekiantiems įteisinti asmenvardžių rašymo dokumentuose nuostatas nuvertinančias lietuvių kalbą kaip valstybinę, nusprendėme pasinaudoti Konstitucijoje įtvirtinta pilietine įstatymų leidybos iniciatyvos teise. Siūlome Seimui nesibaigiančius nesutarimus dėl nelietuviškų  asmenvardžių rašybos oficialiuose dokumentuose išspręsti Latvijoje pasiteisinusiu būdu. Pagrindiniame asmens dokumentų puslapyje vardus ir pavardes siūlome rašyti valstybinės lietuvių kalbos abėcėlės rašmenimis pagal tarimą, o įrašus nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis leisti paso papildomų įrašų puslapyje arba tapatybės kortelės antroje pusėje“, – sako iniciatyvinės grupės narys, akademikas Eugenijus Jovaiša.

Jam antrina iniciatyvinės grupės narys, politologas Vytautas Sinica: „Taip dokumente būtų išsaugotas, pagal Konstituciją privalomas, asmenvardžio įrašas valstybine kalba ir nelietuvių tautybės Lietuvos piliečiai įgytų teisę savo asmenvardžius įsirašyti ir savo gimtąja kalba. O dabartinis įtakingų politikų siūlymas įtraukti kad ir tris papildomus ženklus „w“, „q“ ir „x“ pačios problemos neišspręstų, tik keltų naujas sumaištis“.

Visuomenininkai tikisi, kad VRK priims teigiamą sprendimą ir iki rugsėjo 4 d. išduos parašų rinkimo lapus. Tuomet jie ketina kviesti visas visuomenines bei politines organizacijas jungtis prie parašų rinkimo talkos.

Visi galintys prisidėti prie iniciatyvinės grupės veiklos jau dabar kviečiami rašyti el. paštu talka.kalba@gmail.com, bei prisijungti prie visuomeninės talkos socialiniame tinkle Feisbuk (Fcebook).

Tiesioginę transliacija iš VRK posėdžio galima žiūrėti ČIA, ČIA arba ČIA

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė