Romuviai Švenčionijoje sėmėsi šventumo (nuotraukos) (0)

romuvos-stovykla-2015

Romuvos stovykla 2015 | N. Bukausko nuotr.

Šių metų rugpjūčio 10-16 dienomis Dvarciškiuose vyko jau 27-oji Romuvos stovykla. Tai ilgiausią tradiciją turinti ir puoselėjanti etnokultūros stovykla Lietuvoje. Iš protėvių ateinanti stiprybė kiekvienais metais suburia Romuvos stovykloje ratą nuostabių žmonių, kurie gilinasi į folklorą, mitologiją, amatus ir puoselėja  senusius papročius šventų miškų apsupty.

Romuvos stovykla jau dešimti metai vyksta Dvarciškių kaime, Švenčionių krašte, todėl visai neatisitiktinai šiais metais stovyklos tema buvo „Švenčionija“ – šventų upių ir miškų kraštas, kuriame šventai skambančios giesmės ir žodžiai sukūrė erdvę, kur išmokome pagarbos ir darnos su savimi, gamta, papročiais ir kitu bei kitokiu.

Šių metų stovykloje paskaitos buvo skirtos Švenčionių krašto kultūros pažinimui ir šventumo sampratai baltų kultūroje. Violeta Balčiūnienė pasakojo apie ugnies pagerbimą ir sutartines Švenčionių krašte, Rita Balkutė apie Švenčionių krašte užrašytus užkalbėjimus, Vida Šatkauskienė apie Švenčionių krašto dainas, Dainius Razauskas apie žodžio „šventas“ etimologiją, Jonas Vaiškūnas apie tai, kaip šventumas reiškiasi gamtoje. I. Šatkauskas papasakojo kaip kito mintis nuo senovės Graikijos iki šių dienų Romuvos, o svečias iš Amerikos Donavanas Artenas (Donavan Arthen) pristatė savo atstovaujamą Amerikos „Žemės dvasios bendruomenę“.

Dienos buvo pripildytos įvairių veiklų:  stovyklautojai vijo juostas, iš žalvario kaldinosi papuošalus, viešnios iš Gudijos mokė drobės marginimo būdų bei duonos kepimo paslapčių,  mažieji stovyklos dalyviai šaudė iš lanko. Prie Dvarciškių šventos ugnelės vyko jungtuvių bei vaiko palaiminimo apeigos, buvo švenčiama Žemynai skirta Žolinės šventė.

Tadas Šidiškis stovyklos dalyviams žygiuose aprodė apylinkes, o rugpjūčio dangui lyjant žvaigždėmis išsivedė ir į naktinį žygį. Vakare palydėję saulę dainomis šokdavo naktišokius. Visus džiugino ir įkvėpė nuostabi Žemynos Trinkūnaitės kanklių muzika ir svečių iš JAV dainos.

Šiemetė Romuvos stovykla išsiskyrė svečių gausa iš užsienio. Šiemet stovykloje dalyvavo JAV,  Baltarusijos, Olandijos, Belgijos ir Lenkijos atstovai.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Religija, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė