NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse perėmė Vengrija, ją sustiprins Vokietija (0)

NATO-oro-policijos-misija-Baltijos-salyse-pereme-Vengrija-kam.lt-e.zygaicio-nuotr

NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse perėmė Vengrija | kam.lt, E. Žygaičio nuotr.

Rugpjūčio 31 d. per oficialią ceremoniją Lietuvos kariuomenės Aviacijos bazėje Šiauliuose vadovavimą NATO oro policijai Baltijos šalyse misiją baigusi Norvegija perdavė Vengrijai. Tai bus pirmas kartas, kai Vengrijos karinių oro pajėgų kariai dalyvaus šioje misijoje ir saugos NATO oro erdvę virš Baltijos valstybių.

„Dėka NATO oro policijos misijos, kaip ir kitų aljanso saugumo užtikrinimo priemonių sausumoje ir jūroje Baltijos valstybių žmonės jaučiasi saugesni. NATO aljansas yra pasirengęs reaguoti – sąjungininkai tai aiškiai parodė, po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos nedelsiant atsiųsdami papildomas pajėgas. Esu įsitikinęs, kad oro policijos misija ir toliau liks puikus NATO patikimumo ir solidarumo tarp sąjungininkų pavyzdys,“ – ceremonijoje sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Misijos kontigentų pasikeitimo ceremonjoje taip pat dalyvavo Vengrijos gynybos ministras Čabo Hendė (Csaba Hende), Lietuvos, Latvijos, Estijos, Vengrijos, Norvegijos ir Italijos kariai ir civiliai atstovai.

„ Misiją atlikome saugiai ir sėkmingai ir didžiuojamės, galėję aktyviai prisidėti prie aljanso veiklos. NATO oro policijos misija Baltijos šalyse rodo, kad aljansas yra stiprus ir pasirengęs vadovauti oro policijai efektyviai ir saugiai,“ – ceremonijoje sakė Norvegijos kontingento vadas pulkininkas leitenantas Ivanas Andersenas, kurio kontigentas keturis mėnesius veikė kaip pagrindinis NATO oro policijos misijos kontingetas. Norvegijos kontingento vadas padėkojo Lietuvos ir Italijos kariams už paramą misijos metu. Tai buvo trečioji Norvegijos misija NATO oro policijos misija Baltijos šalyse.

Misijos metu keturiems Norvegijos naikintuvams F-16 pastiprinimą teikė Italijos kariai su keturiais naikintuvais „Eurofighter Typhoon.“ Iš Estijos Amari bazės sustiprinimą teikė Jungtinės Karalystės kariai su keturiais naikintuvais „Eurofighter Typhoon”. Per misijos laikotarpį saugant NATO erdvę virš Baltijos valstybių, gavę signalą iš Jungtinio oro operacijų centro Uedeme (Vokietijoje) NATO naikintuvai kilo maždaug 200 kartų – realioms operacijoms ir mokomiesiems skrydžiams.

Nuo rugsėjo 1 d. NATO oro policijos misija Baltijos valstybėse ir toliau bus sustiprinta. Vengrus iš Amari bazės Estijoje sustiprins Vokietijos karinės oro pajėgos su keturiais naiktuvais „Eurofighter Typhoon“. Be Baltijos valstybių oro erdvės, NATO oro policijos sustiprinimai taip pat pagal poreikį vykdomi ir iš sąjungininkių bazių Lenkijoje ir Rumunijoje.

Baltijos valstybės siekia, kad pagrindinis NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantis kontingentas Šiauliuose būtų sustiprintas papildomais pajėgumais tiek Estijoje, tiek ir Lietuvoje ir dėl to nuolat konsultuojamasi su sąjungininkais. Sąjungininkai ir NATO vadavietės nuolat vertina padėtį ir esant poreikiui gali nedelsiant atsiųsti papildomus sustiprinimo pajėgumus.

NATO šalys pradėjo siųsti savo karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių oro erdvę nuo 2004 metų kovo, Lietuvai, Latvijai ir Estijai tapus NATO narėmis. NATO priėmė sprendimą sustiprinti Oro policijos misiją Baltijos šalyse 2014 m. pavasarį netrukus po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos. Vėliau NATO priėmė sprendimus dėl saugumo priemonių ne tik ore, bet ir sausumoje bei jūroje.

Lietuva kartu su Latvija ir Estija visiems atvykstantiems sąjungininkių kontingentams suteikia priimančiosios šalies paramą, užtikrina logistinę paramą ir bendrai tam skiria iki 15 mln. eurų per metus.

Parengta pagal KAM informaciją

Foto Eugenijus Žygaitis

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė