Ar įmanoma išvengti kelio sąnario operacijos? (0)

Reumatologė Jūratė Eidžiūnienė | asmeninio archyvo nuotr.

Reumatologė Jūratė Eidžiūnienė | asmeninio archyvo nuotr.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, šiuo metu kelio sąnario operacijos laukia net 5503 pacientai. Vidutiniškai operacijos laukti reikia apie 10,8 mėnesius. Norint šios operacijos išvengti arba bent jau atidėti, reikėtų vengti fiziniam pajėgumui nepritaikytų krūvių, saugotis ūmių traumų, pavyzdžiui, menisko ar raiščio plyšimo, ar kitų sąnario struktūrų pažeidimų. Šimtu procentų garantuoti, kad saugant save ir laikantis gydytojų patarimų pavyks išsaugoti sveikus sąnarius ir išvengti operacijos, neįmanoma, tačiau sumažinti riziką – tikrai galima. Ką daryti, norint apsaugoti kelio sąnarį nuo skausmų ir kaip sumažinti operacijos riziką, pasakoja gydytoja-reumatologė Jūratė Eidžiūnienė.

„Kelio sąnarys yra viena sudėtingiausių ir pažeidžiamiausių dalių kūne, todėl jam reikia itin geros priežiūros. Savo sąnarių būkle privalu domėtis nuolatos, o pajutus pasikartojančius, nors ir nedidelius, skausmus, reikėtų kreiptis į gydytoją, nelaukiant, kol skausmas taps nepakeliamu. Nemažai daliai besikreipiančių anksčiau, paskiriamas gydymas, galintis padėti išvengti sunkių padarinių“, – sako J. Eidžiūnienė.

Kelio sąnarys dėvisi tada, kai nebelieka sinovinio skysčio tarp sąnario bei kremzlės ir šie trinasi vienas į kitą. Norint to išvengti, rekomenduojama naudoti organizmui nekenksmingas ir medicininiais tyrimais patikrintas priemones. Viena tokių gali būti nemedikamentiniai geliai sąnariams, kurių sudėtyje yra nanostruktūros-mikrokapsulės. Mikrokapsulės, kurias sudaro natūralios, žmogaus organizme esančios molekulės, vadinamos fosfolipidais, prasiskverbia į odą ir tiesiogiai jungiasi prie sąnario kremzlės paviršiaus, todėl sumažėja sąnarinių paviršių trintis, gerėja sąnarinio skysčio kokybė ir mažėja skausmas. Be to, naudoti gelį visiškai saugu – jo sudėtyje nėra farmaciškai aktyvių sudedamųjų dalių, galinčių sąveikauti su kitais vartojamais vaistais, o medicininių tyrimų metu nenustatytas nė vienas šalutinis poveikis, išskyrus retai pasitaikantį trumpalaikį odos sudirgimą. Be to, gelį galima naudoti net ir su receptiniais vaistais nuo uždegimo. Jeigu vaistai nepadeda, reikalinga atlikti kelio sąnario operaciją – endoprotezavimą.

Anot gydytojos, nepavykus išvengti operacijos, yra du pasirinkimai – visas arba dalinis kelio sąnario endoprotezavimas. Dalinės operacijos metu pakeičiamos jau susidėvėjusios kelio sąnario dalys, o viso endoprotezavimo metu keičiamos pažeistos sąnario artikuliacinių paviršių dalys – kelio šlaunikaulio gale montuojamas metalo komponentas, o viršutinėje dalyje – plastiko ir metalo komponentai. Operacija nėra itin sudėtinga ir trunka vos kelias valandas, tačiau atsigauti po jos ne visuomet lengva. Ligoninėje gali tekti pabūti savaitę ar pusantros, o į darbą galima sugrįžti praėjus trims mėnesiams. Jeigu darbas nereikalauja fizinių jėgų ir yra sėdimas – reabilitacija kiek trumpesnė.

 

Pirmąsias 4–5 savaites po kelio sąnario keitimo operacijos yra tikimybė atsirasti kraujo krešuliams. Dėl chirurginės operacijos pakinta kraujo sudėtis, todėl jo tėkmė sulėtėja, tačiau esant ribotam judėjimui, į venas suteka daugiau kraujo. Taip nutikus, kraujagyslės kemšasi, susidaro kraujo krešuliai, kurie tampa pavojingi. Sunerimti reikėtų pastebėjus blauzdų tinimą bei mėlynavimą. Siekiant išvengti dar vienos operacijos, kurios metu tirpdomi susidarę krešuliai, būtina laikytis tikslių gydytojo nurodymų – dažniausiai norint sumažinti riziką, krešulių susidarymo profilaktikai skiriami kraują skystinantys preparatai.

 

Norint išvengti pooperacinio sveikimo proceso bei komplikacijų, rekomenduojama vos pajutus diskomfortą kelio sąnariuose bei nors ir menką, tačiau vis pasikartojantį, skausmą, kuo greičiau kreiptis į gydytoją ar vaistininką, kuris padės išsirinkti tinkamiausią gydymo priemonę. Tinkama profilaktika ir priežiūra padės išlaikyti sveiką, problemų ir skausmo nekeliantį, kelio sąnarį.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė