Lietuviai „pasaulio muzikos“ žanrą pristatys pasauliui (nuotraukos, video) (1)

11695979_878781762170587_6578192601562519583_

gmgyvai.lt nuotr.

Šių metų lapkričio mėnesio pradžioje „One Root Music“ surengs pirmąjį „pasaulio muzikos“ (angl. world music) žanro koncertą Rygoje, kurio metu bus pristatyta grupė „Huun-Huur-Tu“ iš Tuvos Respublikos.

rganizacija „Gera muzika gyvai“ įkūrė „One Root Music“ agentūrą, skirtą „pasaulio muzikos“ projektų pristatymui užsienyje. Šio žanro koncertus įprasta išgirsti Amerikoje, Vakarų Europoje, Australijoje, tačiau Rytų Europoje tokie pasirodymai vis dar yra naujiena. Nors ši lietuvio Žilvino Švarplio įkurta agentūra jauna, tačiau užtikrintai skleidžia „pasaulio muzikos“ kuriamą grožį.

„Gera muzika gyvai“ – jau aštuonerius metus Lietuvoje aktyviai veikianti ne pelno siekianti organizacija. Ji bent kartą per mėnesį pristato profesionalių ir autentiškų atlikėjų iš įvairiausių pasaulio kampelių koncertus ir taip sėkmingai vykdo savo misiją – gyventojus supažindina su „pasaulio muzikos“ žanru. Surengusi daugiau nei porą šimtų pasirodymų Lietuvoje bei įgijusi naudingos patirties, organizacija praplėtė savo tinklus įkurdama „One Root Music“, kuri šį žanrą pristatys ir kitose Rytų Europos šalyse.

„One Root Music“ – tai muzikos agentūra, tikinti ir gyvenanti „pasaulio muzikos“ idėja. Ji užsiima šio žanro muzikos įrašymu, išleidimu ir koncertų rengimu. Organizacija jungia skirtingų šalių ir kultūrų grupes, šventes, klubus, žmones, muziką bei jos rėmėjus. Ji ne tik skleidžia „pasaulio muzikos“ idėją Baltijos šalyse, bet ir siekia Rytų Europos muziką pristatyti Vakarų šalių klausytojams.

Pats „pasaulio muzikos“ terminas, Vakaruose pradėjęs plisti XX a. antroje pusėje, dabar dažnai yra naudojamas apibūdinant įvairiausių pasaulio tautų (paprastai ne Europos ir JAV) etninę (liaudies) muziką. Taip pat juo yra įvardijama Vakarų pasaulio atlikėjų kūryba, kurioje gausu rytietiškų, egzotiškų motyvų bei kiti muzikos stiliai, pasižymintys neįprastais instrumentais ir skambesiu.

Tačiau šis žanras yra kur kas daugiau nei muzika – ji turtinga ir savo skleidžiama filosofija. Tai yra kūryba, be jokių ribų jungianti skirtingų šalių tradicijas su šiuolaikinio žmogaus jausmais. Ji atspindi dabartinį pasaulį, kuriame skirtingų kultūrų žmonėms vis daugiau bendraujant, dažniau eksperimentuojama ir su tradicine muzika. Todėl „pasaulio muzika“ skatina skirtingų kultūrų bendravimą, atvirumą bei atskleidžia žmonių vienovės idėją.

„One Root Music“ įkūrėjas, pastebėjęs vieningą žmonių norą kurti, inicijavo šią organizaciją, kad padėtų garsams iš skirtingų tradicijų ir vietovių susijungti į bendrus kūrinius, koncertus bei įrašus. Pavadinimas „One Root Music“ (liet. „Vienos šaknies muzika“) atspindi ypatingą „pasaulio muzikos“ galią: atskiros kultūros gali bendrauti net nemokėdamos bendros kalbos, o vien atsiverdamos viena kitai per muziką. Įvairios kultūros kaip ir jų kūryba yra tarsi skirtingos šakos, kylančios iš tų pačių šaknų.

„One Root Music“ kuruojami projektai „MaLituanie“ ir Solo & Indrė jau buvo pastebėti užsienio „pasaulio muzikos“ rinkoje bei susilaukė pripažinimo. Solo & Indrė daina „Damma“ (liet. „Gervė“) laimėjo pirmąją vietą „World Music Network“ grupių konkurse. Greitai po šio įvertinimo koros instrumentu grojančio senegaliečio Solo Cissokho ir lietuvės kanklininkės Indrės Jurgelevičiūtės duetas sulaukė spaudos dėmesio – apie juos straipsnius rašė „Songlines“ bei „fRoots“ muzikos žurnalai, o albumo dainas leidžia Niujorko, Vakarų Europos, Vakarų Afrikos ir net Australijos radijo stotys. „Spin the Globe“ „pasaulio muzikos“ žanro radijas jų dainą atrinko į kompaktinį diską tarp dešimties geriausių pasaulio muzikos kūrinių.

Solo & Indrė | gmgyvai.lt

Solo & Indrė | gmgyvai.lt

Malio ir Lietuvos muzikos tradicijas apjungiantis projektas „MaLituanie“ buvo pakviestas gyvam koncertui ir interviu į BBC 3 radiją Londone bei „Petworth“ šventę. „MaLituanie“ projektas atsirado susibūrus penkiems skirtingų patirčių ir tradicijų muzikantams, kurie per keturias dienas įrašė daugiau nei trisdešimt kūrinių, iš kurių trylika buvo atrinkti į albumą. Neįtikėtina tai, jog kūriniai buvo atliekami po vieną kartą ir iš anksto nesitarus, o, kaip vėliau paaiškėjo, net nemokėdami bendros kalbos atlikėjai dainavo apie tuos pačius dalykus.

BBC | gmgyvai.lt

BBC | gmgyvai.lt

Būtent tokiais ypatingais skirtingų kultūrų muzikiniais pasikalbėjimais gimsta „One Root Music“ projektai. Jų ateityje yra numatyta kurti ir daugiau: „Huun Huur Tu“ (Tuvos Respublika) drauge su „Etran Finatawa“ (Nigeris) bei Maity Mo Rodžers (Mighty Mo Rogers, JAV) su Baba Sisoko (Baba Sissoko, Malis) ir Luka Džordano (Luca Giordano, Italija).

Kategorijos: Baltų žemėse, Etninė kultūra, Kultūra, Menas, Naujienos, Vaizdai ir garsai, Vaizdai sielai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė