Šalies vadovai sveikina Baltijos kelio metinių proga (video) (3)

Baltijos kelias | Alkas.lt, V. Daraškevičiaus nuotr.

Baltijos kelias | Alkas.lt, V. Daraškevičiaus nuotr.

Rugpjūčio 23 d. minint Molotovo-Ribentropo pakto 76-sias ir Baltijos kelio 26-sias metines, Lietuvos Respublikos vadovai pasveikino Tautą Baltijos kelio metinių proga.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino visu būti solidariais ir vertinti savo laisvę.

„Ši diena mūsų atmintyje yra labai skaudi, tačiau kartu ji teikia šviesią viltį ir ryžtą. Niekada nepamiršime, kaip prieš 76 metus dėl Molotovo-Ribbentropo pakto tapome niekšingų mainų objektu. Buvome ilgam pavergti, bet laisvės troškimas liko nenugalėtas, todėl šiandien didžiuojamės prieš 26 metus išėję į Baltijos kelią, tapusį nacionalinio išsivadavimo proveržiu.

Taip pat prisimename išskirtinę mūsų disidentų drąsą – tai jie prieš 28 metus šią dieną prie Adomo Mickevičiaus paminklo viešai pasmerkė brutalius slaptuosius susitarimus. Minime laisvės kovų dalyvius, partizanus, tremtinius – jų auka, sudėta ant laisvės aukuro, įpareigoja kurti, saugoti ir stiprinti mūsų valstybės pamatus. Baltijos kelyje parodėme, kad ne tik galime būti laisvi, bet ir galime įveikti, rodos, neįveikiamus sunkumus. Todėl ir šiandien būkime laisvi ir mokėkime vertinti savo laisvę. Būkime solidarūs ir būkime vieningi“, – sako prezidentė.

Premjeras A. Butkevičius, drauge su Latvijos ir Estijos Vyriausybių vadovais šį savaitgalį dalyvaujantis Baltijos Ministrų Tarybos neformaliame Ministrų Pirmininkų susitikime Palangoje, sveikindamas Tautą sakė:

„Nepaisant skaudžios praeities, šiandien džiaugiuosi, jog prieš 26 metus trijų kaimyninių valstybių žmonės susikibo rankomis ir pareikalavo laisvės ir demokratijos mūsų valstybėms ir žmonėms. Po ilgų metų galime drąsiai sakyti, jog kartu mes nuėjome ilgą kelią. Šiandien mes turime kitokį Vilnių, Rygą ir Taliną – tikrus europinius miestus, modernias Europos Sąjungos sostines“, – sako premjeras A. Butkevičius.

Seimo Pirmininkė L. Graužinienė savo sveikinimo kalboje Baltijos kelią pavadino „drąsių širdžių Laisvės deklaracija pasauliui“:

„Prieš 26-erius metus buvome istorijos kryžkelėje, tačiau nepaisydami kylančios grėsmės ir ateities nežinomybės buvome tikri, kuriuo keliu pasukti. Milijonai žmonių oriai ir atsakingai pasirinko Laisvės kelią. Per tris Baltijos valstybes nusidriekusi simbolinė gyva grandinė buvo drąsių širdžių deklaracija pasauliui, kad esame tvirtai pasiryžę apginti savo prigimtinę teisę gyventi laisvi ir nepriklausomi savo tėvų bei protėvių žemėje.

Prisimindama reikšmingą Baltijos kelio datą, visiems Lietuvos žmonėms linkiu, kad kasdien ir visados mūsų kelrodis būtų darnos ir gerovės siekis valstybėje, mūsų vedliai – vienybė, išmintis ir tikėjimas, o ištikimi bendrakeleiviai – visi, pasišventę kartu dirbti Lietuvos labui“, – sakė Seimo pirmininkė.

1939 m. rugpjūčio 23 dieną Maskvoje Vokietijos užsienio reikalų ministras J. Ribentropas ir TSRS užsienio reikalų liaudies komisaras V. Molotovas pasirašė abiejų šalių nepuolimo paktą, kuris turėjo įtakos Antrojo pasaulinio karo pradžiai.

Paktas panaikino ir Baltijos šalių, taip pat ir Lietuvos, nepriklausomybę. Papildomuose slaptuose protokoluose Estija ir Latvija buvo priskirtos TSRS, o Lietuva palikta Vokietijai. Rugsėjo 28 d. J. Stalinas ir A. Hitleris pasirašė antrąjį Vidurio Europos padalijimo aktą, pagal kurį Lietuva atiduota TSRS.

1989 m. rugpjūčio 23 d., prisimindamas J. Ribentropo – V. Molotovo aktą, atėmusį Baltijos šalių nepriklausomybę, Lietuvos Sąjūdis surengė akciją „Baltijos kelias“. Jo metu Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai (apie 2 mln.) susikibdami rankomis sudarė gyvą grandinę per Baltijos valstybes, taip simboliškai atskirdami Baltijos valstybes nuo Sovietų sąjungos, išreikšdami norą būti laisvais.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Šventės, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė