Nacionalinis atlasas perduotas Klaipėdos universitetui (0)

Lietuvos nac atlasas Klaipėdos Univer_Ritos Gorodeckienės nuotr

Lietuvos nacionalinis atlasas perduotas Klaipėdos Universitetui | R. Gorodeckienės nuotr.

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) vadovė Daiva Gineikaitė Klaipėdos universiteto mokslo ir meno prorektorei, pavaduojančiai rektorių, doc. dr. Ritai Vaičekauskaitei įteikė pirmą kartą per Lietuvos valstybingumo istoriją išleistą Lietuvos nacionalinį atlasą (I tomą).

Šalies nacionalinis atlasas – politinę nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą simbolizuojantis išsamus enciklopedinio pobūdžio kartografijos leidinys, kuriame objektyviai apibendrinami  kartografuojamos valstybės gamtos ištekliai, ekonomika, socialiniai ir kultūriniai reiškiniai, švietimas, mokslas bei istorija. Nacionalinius atlasus turi visos išsivysčiusios ir savo valstybingumą bei nepriklausomybę puoselėjančios valstybės.

„Sprendžiant valstybės raidos strateginius klausimus, šalies identiteto formavimo uždavinius, nacionalinis atlasas yra vienas iš kertinių leidinių, teikiančių apibendrintą, objektyvią informaciją apie įvairiausias valstybės gyvavimo ir veiklos sritis. Nacionalinis atlasas yra neatskiriama valstybės identiteto dalis, jo informacija reikalinga kaip sisteminės informacijos apie valstybę rinkinys“, – sako D. Gineikaitė, NŽT direktorė.

Lietuvos nacionalinio atlaso I tomą sudaro dvi dalys – „Lietuva pasaulyje ir Europoje“ bei „Gamta ir kraštovaizdis“. Atlaso I tome publikuojami 224 autoriniai teminiai žemėlapiai, pateikiama aprašomoji medžiaga, iliustracijos.

Pagrindinis Atlaso žemėlapių mastelis yra 1:1 000 000. Tai mastelis, leidžiantis smulkiai  kartografuoti reiškinius visoje Lietuvos teritorijoje. Bendresniems, mažiau išsamiems reiškiniams kartografuoti naudoti smulkesni 1:1 500 000; 1:2 000 000, 1:4 000 000 masteliai. Bendras geografinis žemėlapių pagrindas (hidrografinis ir kelių tinklas, gyvenvietės, politinės ir administracinės ribos) susietas su konkrečių žemėlapių masteliais, tai yra turi atitinkamą detalumą (generalizacijos laipsnį), leidžiantį tinkamai atskleisti kartografuotus reiškinius ir procesus. Šalies administracinio suskirstymo pagrindu pasirinktos savivaldybių ribos, o kai kuriuose žemėlapiuose kartografuotos ir apskričių ribos. Istoriniuose žemėlapiuose pateiktos atitinkamo istorinio laikotarpio administracinio suskirstymo (žemių, vaivadijų, apskričių, valsčių) ribos.

Lietuvos nacionalinis atlasas yra išleistas 500 vnt. tiražu. Šis kartografijos leidinys nėra parduodamas. Su nacionaliniu atlasu nuo šiol visuomenė gali susipažinti jau ne tik Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje, Vilniaus universiteto bibliotekoje, Lietuvos mokslų akademijos bibliotekoje (Vilniuje), Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje, bet ir Klaipėdos universiteto bibliotekoje.

Elektroninius nacionalinio atlaso žemėlapius taip pat galima peržiūrėti ir Lietuvos erdvinės informacijos portale.

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Politika ir ekonomika, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė