Žaliojo tilto mūšio 360-ųjų metinių minėjimo organizatoriai nesutaria dėl „balvonų“ ir požiūrio į Rusiją (nuotraukos, video) (51)

Žaliojo tilto mūšio minėjime kalba Romas Batūra, plakatus laiko iniciatyvinės grupės nariai | Kadras iš Šauksmas.lt video reportažo

Žaliojo tilto mūšio minėjime kalba Romas Batūra, plakatus laiko iniciatyvinės grupės nariai | Kadras iš Šauksmas.lt video reportažo

Kontraversiškas vakar vykęs 360-ųjų Žaliojo tilto mūšio metinių minėjimas toliau kelia aistras. Nesutarimų kilo tarp pačių renginio iniciatorių. Kai vieni vakar sakytose kalbose pliekė Rusiją, kiti juto nuoskaudą, kad renginys išėjo kitoks, nei tartasi iniciatyvinėje grupėje.

Alkas.lt jau rašė, kad vakar Vilniuje, prie Žaliojo tilto, buvo minimas vienas skaudžiausių Lietuvos pralaimėjimų Rusijai, kuris, nepaisant to, buvo paradoksaliai įvardintas kaip „pergalė“. 1655 m. rugpjūčio 8 d., artėjant Rusijos kariuomenei, Lietuvos kariuomenė per Žaliąjį tiltą atsitraukė iš likimo valiai palikto Vilniaus, patirdama nemažų nuostolių.

Prie Lietuvos Sąjūdžio suburtų visuomenininkų inicijuoto renginio organizavimo prisidėjo ir Krašto apsaugos ministerija bei Lietuvos kariuomenė. Tą pačią dieną KAM Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamentas pripažino, kad minimo įvykio pavadinimas „pergale“ buvo klaida.

Rusijai simpatizuojančiam portalui Šauksmas.lt paskelbus reportažą iš šio renginio, paaiškėjo, kad nesutarimų kilo ir Žaliojo tilto mūšio minėjimo iniciatyvinėje grupėje. Vienas iš jos narių – aktyvus minėto portalo bendradarbis Kazimieras Juraitis – savo nuoskaudas išdėstė „Šauksme“ paskelbtame straipsnyje.

„Su plakatais yra Iniciatyvinės grupės prie Lietuvos Sąjūdžio entuziastai, kurie tuo pagrindu – senų paveikslų pagrindu, mūsų idėjos pagrindu – paruošė tuos plakatus,“ – taip savo bendraminčius, prisidėjusius organizuojant minėjimą, vakarykščio renginio metu pristatė renginio vedėjas istorikas Romas Batūra. Tačiau iš renginio grįžęs Iniciatyvinės grupės narys Kazimieras Juraitis, minėjimo metu drauge su kitu „Šauksmo“ bendradarbiu Pranu Valicku už R. Batūros nugaros laikęs plakatą „360 metų nuo gynybinio mūšio su Maskvėnų kariuomene 1655 08 08 ant Žaliojo tilto Vilniuje“, ėmė žerti kritiką renginio vedėjui.

„Renginys, kurį vedė doc. dr. Romas Batūra, gavosi kitoks, negu buvę sumanę jo iniciatoriai,“ – tvirtina K. Juraitis, čia pat paaiškindamas, kas buvo ne taip. „Organizuojant renginį sutarta, kad nebus minimos Žaliojo tilto skulptūros, nes dėl šių skulptūrų iniciatyvinės grupės narių nuomonės skiriasi, klausimas per daug politizuotas ir be reikalo kiršinama visuomenė. Be to, kalba turėjo eiti apie įvykius, kuriuos nuo Tarybinio laikotarpio, kurį simbolizuoja skulptūros, skiria 300 metų. Kritusių gynėjų milžinkapį įamžinti būtina nepriklausomai nuo to, kaip pasibaigtų Žaliojo tilto skulptūrų istorija.“

Taigi, daliai renginio iniciatorių buvo svarbu, kad naujo memorialo, įamžinsiančio 1655 m. kovas, idėja nesikirstų su galimybe grąžinti neseniai nuo Žaliojo tilto oficialiai tik restauravimui nukeltas sovietines skulptūras į jų senąją vietą.

Nepatiko K. Juraičiui ir kai kurių renginio dalyvių nepagarbus požiūris į Rusiją. „Tačiau kai kuriems renginio dalyviams ir svečiams, atrodo, karas su rusais nepasibaigė nei 1655-aisiais, nei 1990-aisiais. Kalbose buvo minima ir „amžinas grobuonis Rusija“, Žaliojo tilto skulptūros vėl buvo pravardžiuojamos „balvonais“. Gerai dar, kad keršto kupini svečiai – senukai nepaskelbė karo Rusijai, nors nedaug trūko…“ – ironizuoja K. Juraitis.

Iš tiesų Žaliojo tilto mūšio minėjimo iniciatyvinė grupė prie Lietuvos Sąjūdžio parengė rezoliuciją dėl mūšio vietos įtraukimo į valstybinių paminklų registrą ir atminimo memorialo sukūrimo. Tačiau koks turėtų būti šis memorialas, kol kas neaišku. Ar jis turėtų pakeisti Žaliojo tilto „balvonus“, ar sudaryti su jais darnų kompleksą, iniciatoriai, kaip aiškėja, nesutaria.

Šauksmas.lt video reportažas iš renginio:

Jono Česnavičiaus nuotraukos:

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė