Netoli Briansko esančiame vienuolyne aptikta LDK laikus menanti istorinė relikvija (video) (5)

Vytis-is-Brensko-alkas.lt-nuotr

LDK herbas – Vytis ant Svenės vienuolyne aptiktos akmeninės plokštės | Alkas.lt nuotr.

Rusijos Briansko srityje esančiame Svenės (rus. Svenskij) vienuolyne aptikta istorinė vertybė menanti šio krašto priklausymą Lietuvos didžvalstybei – Lietuvos didžiajai kunigaikštystei (LDK).

Balta akmeninė plokštė, kurioje vaizduojamas LDK herbas – Vytis, buvo aptikta atliekant restauravimo darbus šiame vienuolyne. Manoma, kad šis vertingas radinys yra priskirtinas XIV-XV a., 1356–1500 m. Briansko žemės priklausė LDK. Tačiau iki šio nebuvo aptiktas nė vienas to laikotarpio artefaktas.

Mokslininkai jau pripažino šio radinio unikalumą. Briansko kraštotyros muziejaus darbuotoja Svetlana Nikulina šių metų gegužės mėnesį apie šį radinį pristatė pranešimą tarptautinėje konferencijoje „Etnografijos klausimai“.

Rusijos stačiatikių bažnyčios Svenės vienuolynas, esantis Desnos ir Svinės upių santakoje, apie 4 km. nuo Briansko miesto buvo įkurtas 1288 m. Černigovo kunigaikščio Romano. Iki XVII a. šis vienuolynas buvo vadinamas Svinės (rus. Svinskij monastyrj) vardu pagal lietuvišką upėvardį Svinė (plg. upė Lietuvoje, Merkio baseine ir upė Girdavoje, dabar. rus. Železnodorožnyj, Mažojoje Lietuvoje), tačiau vėliau vienuolyno ir upės vardo pavadinimo šaknis iš Svin- buvo pakeisti į Sven-, kad būtų išvengta negražios sąsajos rusų kalboje su žodžiu – svinja (kiaulė). Mat svinskij rusiškai reiškia „kiauliškas“.

Šioje istorinėje lietuvių ir senovės baltų žemėje istorikų ir archeologų dar laukia nauji netikėti atradimai.

Kategorijos: Baltų žemėse, Istorija, Kultūra, Naujienos, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė