V. Radžvilas. Lietuviu būti trukdo tik pilietybė? (10)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Dvigubos pilietybės klausimas jau tapo ne racionalios diskusijos, bet beatodairiškų spekuliacijų tema. Iš tikrųjų, eskaluojant šį klausimą, ciniškai spekuliuojama daugeliu pamatinių sąvokų, kurios yra sąmoningai painiojamos. Girdime nesibaigiančias kalbas, kad dviguba pilietybė padėtų iš Lietuvos išvykusiems žmonėms išlaikyti ryšį su Tauta ir savo kraštu, įrodinėjama, kad tai būtų naudinga valstybei, nes ji turėtų daugiau piliečių.

Mąstant racionaliai, šis klausimas yra nuostabiai paprastas. Pilietybė yra politinis ir teisinis institutas, apibrėžiantis asmens ryšį su savo valstybe. Svarbiausi šio ryšio komponentai – teisės ir pareigos. Asmuo įsipareigoja valstybei vykdyti tam tikras pareigas ir tai daryti nuolatos. Pilietybės institutas nepripažįsta proginio ar atsitiktinio ryšio su valstybe. Vien šito pakanka norint suprasti, kad asmenys, kurie yra išvykę iš Lietuvos ir jau įgiję kitų šalių pilietybę, iš principo negali būti visaverčiais Lietuvos Respublikos piliečiais. Nes jie fiziškai nepajėgūs vykdyti svarbiausios piliečio pareigos – nuolatos dalyvauti išlaikant ir palaikant savąją valstybę.

Todėl dvigubos pilietybės įvedimas savaime suponuoja pilietybės instituto diskriminaciją. Atsiranda dviejų rūšių Lietuvos piliečiai: tie, kurie, turėdami Lietuvos pilietybę, kasdien vykdo savo pareigas ir naudojasi piliečio teisėmis, ir tie, kurie turi tik teises, bet nevykdo jokių pareigų. Ryškiausias pavyzdys, kur gali vesti ši nelygybė, – tai šiandien pablogėjusi geopolitinė situacija ir iškilęs šauktinių kariuomenės grąžinimo klausimas. Galima tik retoriškai paklausti: nejau iš tikrųjų agresijos prieš Lietuvą atveju mes turėtume tuos dviejų rūšių piliečius? Tuos, kurie privalėtų guldyti galvą už savo šalį, nes yra Lietuvoje, ir tuos, kurie iš tolo stebėtų žūstančius tėvynainius ir aiškintų, kad jiems reikalinga Lietuvos pilietybė. Dviguba pilietybė sukurtų labai pavojingą precedentą, kai šalis turėtų tikrus ir popierinius piliečius. Einant šiuo keliu, iškiltų visiškai realios grėsmės nacionaliam saugumui. Vieną kartą pažeidus principą, niekas netrukdys Lietuvoje gyvenantiems rusams, lenkams ir kitų tautybių žmonėms reikalauti Lietuvos pilietybės. Mes puikiai žinome, kad toli gražu ne visi to norės vedami gerų tikslų.

Be to, seniai žinoma, kad tarp pilietybės ir tautiškumo taip pat yra principinis skirtumas. Kiekvienas norintis asmuo gali jaustis lietuviu visą gyvenimą, net jeigu atsidurtų toliausiai nuo savo šalies. Tai yra emocijomis ir tam tikru prisirišimu grindžiamas santykis, kuris yra gana asmeniškas ir kartais įkvepia žmogų padaryti daugiau darbų savo Tautai ir valstybei. Šie darbai yra dovana, todėl skiriasi nuo piliečio kasdienio darbo – prisidėjimo prie savo valstybės išlaikymo. Todėl kalbos, kad dviguba pilietybė padės išeivijoje išlaikyti tautiškumą, deja, yra tik negraži demagogija. Todėl į diskusijas dėl dvigubos pilietybės turėtų būti traukiamas pamatinis klausimas, apie tai, kokios turėtų būti rimtos pareigos Lietuvos valstybei tų žmonių, kurie nori išsaugoti pilietybę. Jei šis klausimas nekeliamas, visa ši diskusija yra tik sukčiavimas, o žmonės nori gyventi pagal principą – kai ir vilkas sotus, ir ožkos sveikos.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .

10 komentarų

 1. Grazina:

  Pareigų, pav. dalyvauti balsavime, nesilaiko kai kurie ir gyvenantys Lietuvoje. O gyvenantys užsienyje dėl kokių nors priežąsčių ( jų gali būti įvairių – pav. vedybos su užsieniečiu) gali vis tik likti aktyvūs Lietuvos piliečiai , domėtis jos reikalais, platini pozityvią informaciją apie Lietuvą, gerinti jos įvaizdį užsienyje ir pan, taip pat dalyvauti balsavimuose ir tt. Tačiau, lietuviams ( Lietuvos piliečiams) gyvenantiems užsienyje, pav. JAV, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Pietų Afrikos Respublikoje ir kitose ne Europos Sąjungos šalyse kartais yra labai svarbu įgyti naujos šalies pilietybę, neprarandant lietuviškosios. Taip pat, pav. žmogus, gyvenęs didesnią savo gyvenimo dalį Lietuvoje, dirbęs jos labui virš dvidešimties metų turi teisę išlikti Lietuvos piliečiu ir atėjus pensijiniam amžiui turėti galimybę sugrįžti į Lietuvą ir gauti tą, nors ir mažulytę, bet uždirbtą pensiją. Ech… pažiūrėkit į kitas šalis, pagaliau, dauguma jų leidžia turėti tą dvigubą pilietybę, kodėl tie lietuviai, ta Lietuva tokia išskirtinė? Net ir nemalonu kartais skaityti tokius filosofu pasisakymus, atrodo, kad jie nieko kito neskaito, tik maudosi savo pačių išmąstymuose….

  • Rita K.:

   Piliečiai turi ne tik teises, bet ir pareigas. Vieną iš tų pareigų yra mokėti mokesčius. Tie , kurie gyvena užsienyje mokesčių nemokės Lietuvai, tai kaip valstybė be pinigų išsilaikys. Aš gyvenu Lietuvoje ir tam, kad Lietuva išsilaikytų, moku mokesčius, kodėl kiti piliečiai turi teisę , bet neturi pareigos prisidėti prie Lietuvos išlaikymo?
   Kita svarbi piliečio pareiga yra ginti savo šalį. Galima tik retoriškai paklausti: nejau iš tikrųjų agresijos prieš Lietuvą atveju mes turėtume dviejų rūšių piliečius? Tuos, kurie privalėtų guldyti galvą už savo šalį, nes yra Lietuvoje, ir tuos, kurie iš tolo stebėtų žūstančius tėvynainius ir aiškintų, kad jiems reikalinga Lietuvos pilietybė, bet prie šalies gynubos neprisidėtų.

   • Ei:

    Gal geriau mažiau mokėti tų mokesčių, nes per didelis mokėjimas veda į tautos žlugdymą. Jei padėtis pagerės, jūsų mokesčius tuoj pat skirs užsienio arabų ir negrų atvežimui į Lietuvą ir jų pritaikymui čia, įtvirtinimui vietoj Lietuvių. Lietuvos valstybės jau nėra, todėl geriau kalbėti ne apie gynybą, o apie puolimą – valstybės Atkūrimą; gal tada išvažiavę lietuviai norėtų grįžti ir kovoti daug labiau, negu čia likę prisitaikėliai, kaip manote, Rita? 😉

  • Rita K.:

   Į Konstituciją įrašius nuostatą, kad “Lietuvos Respublikos pilietis gali būti ir kitos valstybės
   pilietis”, dviguba pilietybe galbūt galėtų pasinaudoti ir Lietuvoje gyvenančios tautinės bendrijos.
   “Ar masinė dviguba pilietybė nepaskatins Rytų Lietuvoje jau dabar įvairiomis formomis vykstančių akivaizdžių
   autonomizacijos procesų?”
   Man labiausiai kelia nerimą, kad pasekę Lietuvos pavyzdžiu tą patį padarytų Lenkija, Rusija ir Baltarusija.
   Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose gyvena daug ne lietuvių. Didelė tikimybė būtų, kad jie visi priimtų Lenkijos,
   Rusijos ir Baltarusijos pilietybes ir būtų dar svaresnis argumentas įvesti tuose rajonuose autonomija su
   trikalbyste. Tik laiko klausimas būtų per kiek laiko tas kraštas bus vėl atplėštas nuo Lietuvos.

 2. Goda:

  jei įsigaliotų įstatymas, leidžiantis dvigubą pilietybę, tuo Lietuvoje atsirastų dvigubų piliečių turinčių dar rusijos arba lenkijos pilietybę.

  rusijos piliečių interesų ginti tuoj atbėgtų žali žmageliukai, o lenkijos piliečių jų Lietuvos pilietybė nesustabdytų nuo siekio Pietryčių Lietuvos prijungimo prie lenkijos.

  o jei dviguba pilietybė būtų skirta tik lietuvių kilmės asmenim, tai tokia tvarka egzistuotų trumpai, nes visas “demokratiškas” pasaulis tuoj apkaltintų Lietuvą fašizmu ir diskriminacija.

  Tą žinodami, Lietuvos priešai veikia nuosekliai: siekia pirmiausia dvigubos pilietybės lietuviams, paskui, be abejo, bus pareikalauta dvigubos pilietybės teisė ir nelietuviams Lietuvos piliečiams – to pareikalaus patys tolerantiškieji Vakarai.

  Gal ekonominiai emigrantai nesupranta šių elementarių tiesų, bet greičiausiai jiems visvien – na ir kas, jei rusija puls Lietuvą, juk jie itiek turi atsarginę kitos šalies pilietybę.

 3. Nepritariu dvigubai pilietybei, nes jei gyveni vienoj šaly ir esi jos pilietis, tai kaip gali būti kitoj šaly jos pilietis? Kažkokia veidmainystė: arba Lietuvą pasirenki, arba kitą šalį, juk negali vienu būti dviejose valstybėse.

 4. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Pona V.Radzvila laikau protingu, issilavinusiu, mastanciu zmogumi! Taciau perskaites sita jo straipsni aiskiai supratau, kad tas mano isivazdavimas yra labai labai toli nuo tikroves…V.Radzvilas viso labo emocingas kvailys! Ir stai kodel! Ogi todel, kad savo straipsnelyje naudoja savoka, kuria ivede neabejotinai kgbistiniai koloborantai, valstybes naikintojai Ta savoka, tai “dviguba” pilietybe, kuri jau sujauke Radzvilo smegenine, nes tokia “dviguba” pilietybe NEEGZISTUOJA! Niekada neegzistavo ir kartu parodo, kad pas pona V.Radzvila neliko lietuvisko mastymo, kas reikstu, kad is tokio reiketu jo ta Lietuvos pilietybe ATIMTI!, jeigu vadovautis nelogiska Radzvilo mastysena! Esme tame, kad nera dvigubos pilietybes savokos, asmenys turintys dvi pilietybes ir daugiau. Yra tokiu zmoniu, kurie turi LR pilietybe ir kitos salies pilietybe, taciau niekas neturi DVIGUBOS! Niekas neturi DVIGUBOS! Taigi pono V.Radzvilo mastyme, kad ir filosofiniame, nieko lietuvisko neaptikta, tik aptikta didele logine klaida ir sia klaida gal jau kokius 20 metu kudakuoja visa Lietuvos valdzia, kuria kitaip ivardinti, kaip koloborantiska NEIMANOMA. Taigi ponas V.Radzvilas gieda Lietuvos valdzios giesme… gal taip saugiau? Gal sazines nera?
  Cituoju V.Radzvila: “Mąstant racionaliai, šis klausimas yra nuostabiai paprastas. Pilietybė yra politinis ir teisinis institutas, apibrėžiantis asmens ryšį su savo valstybe.” Tai va, ponas Radzvilas sita klausima supranta labai paprastai, taciau pamirsta paprasta pagrindini dalyka tai LR Konstitucija, kuri ir apibrezia asmens rysi su savo valstybe. Pasakysiu tiesiai…ne V.Radvilo pasamprotavimai ar pasapaliojimai siuo atveju, apibrezia asmens rysi su savo Valstybe, o LR KONSTITUCIJA! Taciau ponui V.Radzvilui matomai yra akivaizdu, kad reikia NUSISPJAUTI nat LR Konstitucijos, nes jo mat sapaliojimai, kurie is esmes atitinka kgbistu tikslus, yra auksciau uz auksciausiaji Lietuvos istatyma. Tai gal ponas V.Radzvilas jau save prie DIEVU priskiria? Gal save priskiria prie tu, kurie nustato kitu teises ir pareigas… pamirsdamas savo?, t.y. vadovautis LR Konstitiucija! Tai kas tamsta V.Radzvilai esi? Cia ne tamstos filosofinis klausimas, kuriame aiskiai nusikalbejai iki pacio dugno!, cia tautos referendumu priimta LR Konstitucija. Matyt tamstai kaip ir valdziai yra giliai nusispjauti ant visko, kad LR pilieciai prieme referendumu!? Ar ne geda taip nusisneketi, tai gal tokias nesamones ir studentams kali i galva? Taigi pacituosiu savo senai rasomus komentarus tuo klausimu, kurie atitinka LR Konstitucija ir man yra NUSISPJAUTI i savo nuomone, o man yra svarbu sita klausima….. LR pilieciu turejima kitos salies pilietybe, isspresti remiantis tiesiogiai galiojancia LR Konstitucija.
  Taigi vel kartoju, ka esu daugybe kartu parases:
  Visiskai akivaizdu, kad Lietuvos valdzia samoningai yra NEPAJEGi isspresti sio klausimo sutinkamai su tiesiogiai veikiancia LR Konstitucija ir vadovaujasi tik ISKYPELISKU jos isaiskinimu, kas tolygu Konstitucijos suklastojimui. Paskutiniam asilui turetu buti aisku, kad LR konstitucija aiskiai sako, kad atskirais atvejais LR pilietis GALI buti kitos salies pilieciu. Jokiu cia dvigubu, trigubu ar kgbistiniu pilietybiu NEREIKIA! Stai jums trys atvejai: 1) LR pilietis teisetai igijes kitos salies pilietybe GALI buti ir LR pilieciu. 2) Lietuviu kilmes asmuo, kitos salies pilietis, be jokiu apribojimu GALI tapti ir LR pilieciu. 3) LR prezidento dekretu ir istatymo nustatytais kriterijas, LR pilieciu gali tapti ir ne lietuviu kilmes asmuo. Tokie tie 3 atvejai apibreziami aplinkybemis. Jokios LR Konstitucijos taisyti nereikia, reikia ISVAIKYTI Konstitucini teisma uz LR Konstitucijos SUKLASTOJIMA! Atimti is E.Kurio LR pilietybe, paskelbti persona non grata!

 5. Kam čia dar tam Radžvilui senu įpratimu reikėjo voliotis žodžių patale, kad ką pasakytų… Juk Lietuvoje nuomonių laisvė, taigi galima buvo be jokio “voliojimosi” trumpai ir tiesiai išdrožti ką norėjo pasakyti, t.y., – naikinkimės Lietuvą kartu su valdžia… Dabargi “suvoliojo” tokį primityvų išvedžiojimą, kad nėra ką ir nagus kišti prie to.

  • Rita K.:

   Į Konstituciją įrašius nuostatą, kad “Lietuvos Respublikos pilietis gali būti ir kitos valstybės
   pilietis”, dviguba pilietybe galbūt galėtų pasinaudoti ir Lietuvoje gyvenančios tautinės bendrijos.
   “Ar masinė dviguba pilietybė nepaskatins Rytų Lietuvoje jau dabar įvairiomis formomis vykstančių akivaizdžių
   autonomizacijos procesų?”
   Man labiausiai kelia nerimą, kad pasekę Lietuvos pavyzdžiu tą patį padarytų Lenkija, Rusija ir Baltarusija.
   Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose gyvena daug ne lietuvių. Didelė tikimybė būtų, kad jie visi priimtų Lenkijos,
   Rusijos ir Baltarusijos pilietybes ir būtų dar svaresnis argumentas įvesti tuose rajonuose autonomija su
   trikalbyste. Tik laiko klausimas būtų per kiek laiko tas kraštas bus vėl atplėštas nuo Lietuvos.

   • dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

    Ponia Rita K. galvoja, jeigu lietuviai negales tureti Lietuvos pilietybes, turedami kita, tai tada bus isgelbeta Lietuva, niekas jos nesuplesys i gabalus! Tokia mastysena yra nukreipta pries lietuvius pirmiausia! Poniai Ritai noreciau stai ka pasakyti…. Laikykites LR Konstitucijos ir tada sakykite, kad esate piliete. O kitaip…. tai Jusu ideologija pilnai atitinka Lietuva valdanciuju ir naikinanciuju ideologijai – Lietuva be lietuviu – tokia jie ir mato ateiti. Suslovo politika realizuojama.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė