Paminėtos Medininkų žudynių 24-osios metinės (0)

Medininkų žudynių minėjimas  | A. Petrulevičius nuotr.

Medininkų žudynių minėjimas | lrs.lt, A. Petrulevičius nuotr.

Liepos 31 d. paminėtos Medininkų žudynių metinės. Šiemet sukako dvidešimt ketveri metai nuo tragiškų įvykių Medininkuose, kai septyni narsūs nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos pareigūnai už mūsų šalies laisvę atidavė savo gyvybes.

1991 m. liepos 31-osios naktį Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje Medininkų kontrolės poste per omonininkų išpuolį buvo žiauriai nužudyti Lietuvos policijos pareigūnai Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas ir muitinės pareigūnai Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius, Ričardas Rabavičius. Vienintelio sunkiai sužeisto muitinės pareigūno Tomo Šerno gyvybę medikams pavyko išgelbėti.

Šia proga liepos 30-31 dienomis buvo surengti iškilmingi renginiai Vilniuje ir Medininkų pasienio užkardoje. Liepos 30 d. Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčioje vyko Atminimo vakaras „Budėkime dėl santarvės ir taikos“, kurį vedė žudynių liudininkas, Lietuvos evangelikų reformatų generalinis superintendentas T. Šernas.

Liepos 31 d. rytą Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje buvo aukojamos Šv. Mišios už žuvusius pareigūnus, vėliau prie Medininkų memorialo įvyko iškilmingas minėjimas, o Vilniaus Antakalnio kapinėse buvo surengta iškilminga ceremonija.

Renginiuose dalyvavo žuvusių pareigūnų giminės ir artimieji, Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, Vytautas Landsbergis, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas ir kiti valdžios atstovai.

medininku-minejimas-2015-lrs.lt-A.Petrulevicius-nuotr2-K100

Seimo pirmininkė L. Graužinienė ir T. Šernas Medininkų žudynių minėjime | lrs.lt, A. Petrulevičius nuotr.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė sakė: „Medininkų tragedija buvo paskutinis bandymas įbauginti Lietuvą, pasityčioti, palikti po savęs kraujo ir mirties šleifą. Tai buvo paskutinis smūgis. Smogtas iš pasalų. Smogtas nežiūrint į akis. Pažvelgti į akis savo aukoms budeliai neišdrįso. O gal tiesiog patys žudikai buvo akli, kurti, be širdies, be sąžinės, be garbės“.

Baudžiamoji byla dėl žudynių Medininkuose nėra baigta iki šiol. Trys įtariamieji omonininkai, Rusijos piliečiai – Andrejus Laktionovas, Česlavas Mlinykas ir Aleksandras Ryžovas slapstosi Rusijoje, o ši nesutinka jų perduoti Lietuvai.  Vienintelis iš įtariamųjų Konstantinas Michailovas 2007-aisiais buvo sulaikytas Latvijoje ir perduotas Lietuvai. 2011 m.Vilniaus apygardos teismas jį pripažino kaltu ir nuteisė kalėti iki gyvos galvos.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė