Sveikatos apsaugos ministerijos funkcijoms skirtas lėšas tirpdo neapdairumas, neveiklumas, netesybos (0)

Arūnas Dulkys | asmeninė nuotr.

Arūnas Dulkys | asmeninė nuotr.

Valstybės kontrolė, atlikusi auditą konstatavo, kad Sveikatos apsaugos ministerijai sunkiai sekasi valdyti jos funkcijoms vykdyti skiriamas biudžeto lėšas ir turtą.Auditoriai nustatė, kad ministerija 8 mln. Lt panaudojo ne funkcijoms vykdyti, o kitoms reikmėms. Iš Vilniaus miesto savivaldybės ji perėmė Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės savininko teises ir pareigas, tačiau neatsakingai įvertino visus perimamus finansinius įsipareigojimus ir sumokėjo 5,6 mln. Lt savivaldybės skolą lizingo bendrovei už ligoninės naudojamą medicininę įrangą. Be to, ministerija padarė 2,3 mln. Lt žalą valstybės biudžetui, nes iki 2011 m. greitosios pagalbos automobiliuose nesugebėjo pradėti naudoti už ES lėšas nupirktos technikos (kompiuterių, navigacinės sistemos, programinės įrangos), todėl jai pirkti panaudotus pinigus teko grąžinti iš ministerijai skirtų asignavimų. Netikslingai panaudota ir beveik 54 tūkst. Lt, nes juos teko sumokėti kaip netesybas po bylinėjimosi teismuose, pavaldžiai įstaigai nutraukus subnuomos sutartį.

Vertindami gebėjimą disponuoti valstybės turtu, auditoriai nustatė, kad ministerija sudarė sąlygas privatiems juridiniams asmenims pelnytis iš valstybės turto. Valstybės kontrolė 2011 metais rekomendavo ministerijai įvertinti Šiauliuose esančių patalpų nuomos sutartį, bet ministerija neatsižvelgė į rekomendacijas ir nuomoja patalpas privačiai bendrovei, o ši jas pernuomoja už beveik 10 kartų didesnę sumą.

„Valstybės tarnybos senbuviai mane tikina, kad prie tokių faktų ir skaičių priprantama. Kaip ekonomistas negaliu su tuo susitaikyti. Privalome visi žinoti, kad ne tik biudžeto lėšos, bet ir valstybės įstatymai turi ekonominę vertę, nes jiems sukurti buvo naudojami riboti ir ekonomiškai vertingi ištekliai“, – sakė valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.
Be to, ministerija neveiksmingai sprendžia sveikatos priežiūros įstaigų teritorijose esančių automobilių stovėjimo aikštelių klausimą. Iki šiol pacientai, atvykę į Santariškių ar Kauno klinikas, turi susimokėti už automobilių stovėjimą. Sveikatos priežiūros įstaigų administracijos, neatlygintinai disponuodamos valstybės turtu, gauna papildomų pajamų, o pacientai patiria papildomų išlaidų.

Valstybės kontrolė antri metai konstatuoja, kad greitosios medicinos pagalbos automobilių parko atnaujinimo programos ministerija neįgyvendina. Dėl ministerijos neveiklumo kyla pavojus, kad, esant nusidėvėjusiam greitosios medicinos pagalbos automobilių parkui, galimos liūdnos pasekmės – pradės strigti skubios pagalbos ligoniams paslaugos.

„Sveikatos apsaugai skiriamas finansavimas taip pat yra ribotas, todėl privalome labai atsakingai vertinti kiekvieną išleistą centą. Kaip valstybės pareigūnas, deja, turiu diagnozuoti: tokia klaidų gausa ir sistemingas aukščiausiosios audito institucijos rekomendacijų ignoravimas yra jau ne biurokratinis, o biuropatologinis reiškinys“, – apibendrino valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė