Saugios – ir lietuviškos, ir lenkiškos braškės (0)

yourfreshestfood.com nuotr.

yourfreshestfood.com nuotr.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kasmet tiria, ar parduodamose braškėse pesticidų likučiai neviršija leidžiamų kiekių. Šiemet tyrimų rezultatai patvirtino, kad saugu valgyti tiek lietuviškas, tiek lenkiškas braškes. Tačiau nurodydami kilmės šalį pardavėjai dažnai bando apgauti pirkėjus.

Leistini pesticidų kiekiai neviršyti

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute buvo ištirti 39 mėginiai dėl 276 pavadinimų pesticidų likučių. Didžiausias leistinas kiekis nebuvo viršytas nei viename mėginyje, o penkiuose – visai nerasta pesticidų likučių.

Lenkiškose braškėse dažniausiai pasitaikė pesticidų ciprodinilo ir boskalido likučių, neviršijančių leistinos ribos, o lietuviškose – boskalido ir piraklostrobino. „Tai fungicidai, skirti apsaugoti augalus nuo grybelinių infekcijų, tačiau rasti kiekiai – nekenksmingi žmonių sveikatai. Šiemet visose Europos Sąjungos (ES) šalyse nustatyti tik trys atvejai, kuomet pesticidų likučiai braškėse viršijo didžiausius leistinus kiekius. Nesaugios uogos buvo įvežtos iš Egipto“, – sako VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Drumstienė.

Iš kitų ES valstybių atvežtos braškės dažnai įvardijamos lietuviškomis

Kaip ir kasmet, VMVT tyrė ne tik pesticidų kiekius braškėse, bet ir tikrino šių uogų kokybę ir teisingai nurodytą kilmės šalį. Pastarąjį pusmetį patikrinta 7,5 t šviežių braškių ir dažniausiai buvo fiksuojama neteisingai nurodyta kilmės šalis – iš kitų ES valstybių atvežtos braškės buvo įvardijamos kaip lietuviškos. Tokių pažeidimų šiemet nustatyta 82 proc., 2014 m. – 65 proc., 2013 m. – 87 proc.

„Taip pat išaugo pažeidimų, kuomet nustatomos ligos ir puviniai, skaičius. Vien tik pirmąjį šių metų pusmetį tokie pažeidimai sudarė 5,85 proc. nuo bendro skaičiaus, o 2014 m. – 1,54 proc., 2013 m. – 0,04 proc. Didelis kritulių kiekis įtakojo, kad uogos labiau pažeistos ligų nei ankstesniais metais, tačiau parduoti galima tik sveikas (nepažeistas ligų ir puvinių) uogas“, – pabrėžia A. Drumstienė.

Šiuo metu VMVT inspektoriai tikrina kitų vaisių ir daržovių kokybę bei saugą. Atrenkami persikų, nektarinų, arbūzų, aviečių, juodųjų serbentų, vyšnių, trešnių, mėlynių mėginiai pesticidų likučiams nustatyti.

Iš viso šiemet atrinkti ir ištirti 389 augalinių maisto produktų mėginiai teršalų likučiams ištirti. Nenustatytas nė vienas atvejis, kad teršalų kiekis viršytų teisės aktuose numatytas normas.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė