Mirė garsus kalbininkas ir lietuvių kalbos gynėjas profesorius Vincas Urbutis (4)

vincas-urbutis-55a676f81f293

prof. Vincas Urbutis 1929–2015 | „Lietuvos žinios“, J.Žemaitytės nuotr.

Liepos 12 d., sekmadienį, amžinybėn išėjo iškilus Vilniaus universiteto Baltistikos katedros profesorius, baltų kalbų etimologijos ir žodžių darybos tyrėjas, lietuvių kalbos gynėjas, labai išgarsėjusio dviejų laidų sulaukusio veikalo „Lietuvių kalbos išdavystė“ autorius, profesorius, habilituotas daktaras Vincas Urbutis.

Profesoriaus Vinco Urbučio, gimusio 1929 m. vasario 26 d. Mažeikių rajono Petraičių kaime, mokslo kelias glaudžiai susijęs su Vilniaus universitetu. Čia baigė lituanistikos studijas, parašė ir apgynė abi – daktaro ir habilituoto daktaro – disertacijas (1956  ir 1971 m.). 1954 m. pradėjo dirbti VU Lietuvių kalbos katedroje ir 1963 m. tapo docentu. Vėliau perėjo į 1973 m. įkurtą Baltų filologijos katedrą ir po metų tapęs profesoriumi joje išdirbo iki 1994 m. Pradėjus 1965 m. leisti mokslo žurnalą Baltistica, Urbutis buvo įtrauktas į redaktorių kolegiją, kuriai priklausė iki šiol.

Trumpai ir paprastai Urbutį būtų galima apibūdinti kaip vieną ryškiausių baltų kalbų žodžių bei žodynų tyrėją ir pripažintą baltistikos autoritetą. Jis ėmėsi šiuolaikiškai analizuoti lietuvių kalbos leksikologijos ir žodžių darybos problemas, todėl Profesoriaus parengti lietuvių kalbos daiktavardžių darybos aprašai paskelbti Lietuvių kalbos gramatikoje (1965) bei Dabartinės lietuvių kalbos gramatikoje (1994), o teoriniai žodžių darybos klausimai aptarti klasikine tapusioje monografijoje Žodžių darybos teorija (1978; II leidimas 2009).

Už veikalą „Lietuvių kalbos gramatikos” (1965 m.) jam su kitais kalbininkais 1977 m. buvo paskirta Lietuvos valstybinė premija.

Urbutis.Lietuviu kalbos isdavyste_ve.lt

Alkas.lt nuotr.

V. Urbutis iš viso yra paskelbęs per 130 straipsnių, 50 recenzijų. Dauguma jų paskelbti rinkiniuose Baltų etimologijos etiudai (2 tomai, 1981, 2009), Knygos apie žodžius (2010).

1997 m. kuomet Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK)  priėmė savo garsųjį nutarimą Nr. 60, leidžiantį užsieniečių vardus ir pavardes rašyti vadinama „originalo“ kalba prof. V. Urbutis kartu su Justinu Marcinkevičiumi, Marcelijumi Martinaičiu ir kitais iškiliais lietuvių nacionalinės kultūros žmonėmis ryžtingai stojo ginti lietuvių kalbą nuo jai svetimos asmenvardžių rašybos. Garsūs kalbininkai ir kultūros veikėjai kritikuodami lietuvių kalbą darkantį minėtąjį VLKK nutarimą tuomet prirašė sunkiai suskaičiuojamą straipsnių ir pareiškimų šūsnį, o profesorius  Vincas Urbutis neapsikęsdamas parengė ir dviem leidimais išleido knygą „Lietuvių kalbos išdavystė“ (1-asis leidimas 2006 m., 2-asis leidimas 2007 m.).  Šioje plačiai išgarsėjusioje knygoje profesorius pasmerkė brukamą originalią tikrinių svetimvardžių rašybą žiniasklaidoje ir knygų leidyboje ir įvardijo tai –  lietuvių kalbos išdavyste. Mokslininkas įtikinamai parodė, kaip tokia rašyba kenkia lietuvių kalbos dvasiai ir griauna jos savitumą.

Prof. V. Urbutis aiškiai ir argumentuotai pasisakė ir prieš politikų bandymą įteisinti nelietuvišką svetimvardžių rašybą Lietuvos respublikos piliečių pasuose ir kituose oficialiuose dokumentuose.  Pasak jo, leidimas nelietuviškais rašmenimis rašyti asmenvardžius vietoj valstybine kalba užrašytų, ar net šalia sulietuvintų būtų paprasčiausia lietuvių kalbos išdavystė. „Asmenvardžiai – centriniai, svarbiausi paso teksto žodžiai, todėl toks dvejopas jų vartojimas jau būtų tolygus perėjimui prie dvikalbystės, kartu – ir Konstitucijos laužymui, o tai visiškai nereikalinga – lietuvių kalba pajėgi savaip prisitaikyti visų pasaulio kalbų vardus ir juos sėkmingai vartoti vienus“, – rašė profesorius.

Pastarąjį dešimtmetį profesorius itin daug dėmesio skyrė svetimvardžių ortografijai, argumentavo būtinybę juos rašyti lietuviškais rašmenimis. Iki pat mirties, nepaisydamas silpnų akių, atidžiai skaitė naujausią mokslo literatūrą, domėjosi asmenvardžių istorija bažnyčių metrikų knygose.

Profesorius Vincas Urbutis bus pašarvotas Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje.

Atsisveikinimas ketvirtadienį, liepos 16 d., nuo 11 iki 20 val. Urna išnešama penktadienį, liepos 17 d., 10 val., laidojama Židikų (Mažeikių raj.) kapinėse.

Išvykstama autobusu iš S. Daukanto aikštės.

***

Liepos 16 d. užuojautą dėl prof. V. Urbučio mirties Tautininkų sąjungos (TS) vardu pareiškė TS pirmininkas Julius Panka:

„2015 liepos 12 dieną mirus Lietuvių kalbos gynėjui, iškiliam mokslininkui, profesoriui Vincui Urbučiui tautininkų Sąjunga nuoširdžiai užjaučia visus jo kolegas moklininkus ir visus neabejingus lietuvių kalbai mūsų tautiečius. Išėjus Vincui Urbučiui netekome labai rimto baltistikos ir etimologijos tyrinėtojo, tikimės, kad jo darbus tęs patirtį perėmę jo studentai ir pasekėjai“, – rašoma Tautininkų Sąjungos užuojautoje.

Kategorijos: Kalba, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė