Netekome laisvės kovotojos Genės Grebliauskienės–Žičkutės (nuotraukos) (0)

Genue-Grebliauskiene-asmenine-nuotr

Genė Grebliauskienė (Žičkutė) 1933–2015

2015 m. liepos 9 d. mirė Genė Grebliauskienė (Žičkutė) (gim. 1933)  buv. tremtinė, Lietuvos partizanų ryšininkė, aktyvi TS-LKD,  Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos, Lietuvos moterų lygos, Lietuvos Sąjūdžio Kauno tarybos, Kovo 11-osios gatvės bendrijos narė.

Genė Žičkutė gimė 1933 m. lapkričio 18 d. Utenos raj. Aluntos vls., Trakų kaime Juozo Žičkaus (1879-1951) ir Cirilės Tamulaitytės – Žičkienės (1888-1933) šeimoje, kurioje  užaugo 9 vaikai. Genutė šeimoje buvo jauniausia, mama mirė ją gimdydama. 1945 m. liepos 17 d. Genutės šeima buvo ištremta į Sibirą, Permės sritį. Tėvas Juozas Žičkus 1947 m. pabėgo iš Sibiro, po metų buvo suimtas, kalintas Sibiro kalėjimuose 1951 m. mirė. Trylikametės Genutės pabėgimą iš Sibiro per Maskvą 1947 m. suorganizavo kartu tremtyje buvęs brolis Jonas. Iki Permės Genutė 50 km. ėjo pėsčiomis. Grįžusi į Lietuvą gyveno pas brolį Stasį, slapstėsi kaip tarnaitė. Stasys palaikė ryšius su Lietuvos partizanų būriu, kuriame kovojo brolis Danius, taigi Genutė buvo ryšininkė, partizanams nešė maistą ir vaistus. Įskundus šeimą, 1948 m. NKVD Genutę tardė Ukmergės, Vilniaus kalėjimuose. 1951 m. Genutę antrą kartą ištrėmė į Sibirą. Tais pačiais metais jos brolį Stasį su šeima ištrėmė į Krasnojarsko sritį ir tik 1970 m. jam leido grįžti į Lietuvą. Genutė į Lietuvą sugrįžo 1956 m. 1958 m. ištekėjo, jos vyras Kazimieras dirbo Kauno gamyklose. Užaugino dvi dukras – Viliją (psichologė) ir Daivą (istorikė).

Tėvynės meilė Genutės šeimoje buvo perduodama iš kartos į kartą. Jos prosenelis Mykolas Žičkus buvo 1831 m. sukilimo dalyvis.

Vyriausias brolis Juozas Žičkus (1909-1985) tarnavo Lietuvos kariuomenės aviacijos dalinyje, dirbo pašte Vilijampolėje, 1941 m. NKVD suimtas, žiauriai kankinamas, kad prisipažintų nebūtus nusikaltimus, Minsko kalėjime pasmerktas mirti  buvo vežamas į Červenę sušaudyti.  Per žudynes stebuklingai likęs gyvas, pabėgo, miškais grįžo į vokiečių okupuotą Lietuvą. 1944 m. su šeima pasitraukė į Vokietiją, vėliau į JAV, kur 1985 m. mirė.

Povilas Žičkus (1911-1997) 1938 m. Kaune baigė gimnaziją, mokėsi Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakultete. Kaip studentas aktyviai dalyvavo 1941 m. birželio 22 d. Tautos sukilime, su ginklu saugojo Aleksoto tiltą. Nuo 1941 m. buvo slaptos pogrindžio organizacijos Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjunga (LLKS) narys. Vokiečių okupacijos metu LLKS raginamas įsidarbino Saugumo departamente inspektoriumi, aukojosi, kad  lietuviai „turėtų akis ir ausis“, kad matytų ir girdėtų kas kur darosi ir taip padėtų pogrindžiui. Kaip Saugumo policijos departamento tarnautojas LLKS pogrindžiui teikė žinias apie žmonių vežimus į Vokietiją. 1944 m. gestapo suimtas už pogrindinę antifašistinę veiklą, kalintas nacių Vokietijos kalėjimuose. 1945 m. išlaisvintas JAV kariuomenės. 1949 m. emigravo į JAV, ten mokėsi, po to dirbo Harvardo ir M.I.T. jungtinėje atominių tyrimų laboratorijoje. Buvo Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos išeivijoje pirmininkas, rašė “XX Amžiuje”, “Darbininke”, “Dirvoje”, “Drauge”, “Laisvojoje Lietuvoje”, “Talkoje”, “Žiburiuose”.

Jauniausias Genutės brolis Danius Žičkus (1924-1948) baigė Aluntos Žemės ūkio mokyklą, turėjo agronomo specialybę. 1945 m. šeimą vežant į Sibirą pabėgo ir prisijungė prie Vytauto apygardos „Liūto“ būrio partizanų. Jo slapyvardis buvo „Dainius“. Jis ir A. Treinys buvo nušauti NKVD 1948 m. Kūčių naktį Novagruckų sodyboje, jų kūnai buvo numesti Aluntos turgaus aikštėje, po to Utenoje, ant Dauniškio ežero kranto. Lietuvos atgimimo metu abu partizanai iškilmingai perlaidoti Utenoje prie Taikos karalienės koplyčios.

Už atsidavimą, pasiaukojimą Lietuvos sargyboje G. Grebliauskienei šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė 2011 m. įteikė  Sausio 13-osios medalį. Už aktyvią patriotinę visuomeninę veiklą Genutei daug kartų padėkos raštais, atminimo ženklais dėkojo visuomeninės organizacijos ir TS- LKD.

Genutę prisiminsime kaip kuklų, šiltą ir jaukų žmogų, aktyvią Lietuvos patriotę, ištikimą krikščionę katalikę.  Tegul Genutės patrotiškumo, tautiškumo idėjos ir darbai visada išlieka mūsų atmintyje.

Genės Grebliauskienės  palaikai pašarvoti Kaune, Vilijampolėje, laidojimo namuose  Sąjungos aikštė Nr. 3 . Karstas išnešamas penktadienį, 2015 liepos 10 d. 14.30 val. Laidotuvės Vainatrakio kapinėse.

Kategorijos: Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė