Lietuvoje daugės kibernetinių nusikaltimų tyrėjų (1)

Nuo kitų metų veiklą pradės Nacionalinis kibernetinio saugumo centras | kam.lt, V. Liutkaus nuotr.

Lietuvoje daugės kibernetinių nusikaltimų tyrėjų | kam.lt, V. Liutkaus nuotr.

Dublino Universiteto Kibernetinių nusikaltimų ir kibernetinio saugumo tyrimų centras (UCD CCI) toliau bendradarbiauja su Lietuvos teisėsauga, kuriai perduoda sukauptą tarptautinę praktiką, naujausias žinias ir moderniausius kibernetinių nusikaltimų tyrimo įrankius.

Šių metų gegužės pabaigoje UCD CCI baigė vesti mokymus pagal bazinę kibernetinių nusikaltimų tyrimų mokymų programą „First responders“, skirtą tyrėjams vykstantiems į nusikaltimo vietą. Pagal šią programą apmokyti dėstytojai iš teisėsaugos institucijų, akademinės bendruomenės, verslo ir Lietuvos kibernetinių nusikaltimų kompetencijų ir tyrimų centro, kurie galės toliau apmokyti virš 2000 tyrėjų ir teisėsaugos institucijų atstovų visoje Lietuvoje, taip sudarant pagrindą plačiai kompetencijų sklaidai. Pagal bazinę mokymų programą apmokyti tyrėjai galės tirti kibernetinius nusikaltimus bet kurioje Lietuvos vietoje.

Išaugęs kompetentingų tyrėjų skaičius leis greičiau ir profesionaliau aptikti ir ištirti nusikaltimus elektroninėje erdvėje, kvalifikuotai surinkti skaitmeninius įkalčius, perduoti juos ekspertams bei pateikti šiuos įrodymus teisme. Tai tampa itin aktualu, nes vis daugiau privataus ir viešojo sektoriaus teikiamų paslaugų persikelia į elektroninę erdvę, auga socialinių tinklų naudotojų ratas, vis daugiau finansinės informacijos pasiekiama elektroninėje erdvėje, o galimybės ilgai nuslėpti elektroninėje erdvėje padarytą nusikaltimą tampa didesnės nei kada nors anksčiau.

Kitų šalių praktikos žinojimas ir tarptautinės teisės žinios praverčia, kai susiduriama su naujomis nusikaltimų formomis ar naujausiomis nusikaltimuose naudojamomis technologijomis. Kibernetiniai nusikaltimai gali būti padaromi iš bet kurios pasaulio vietos, dažnai veikiant grupėmis, todėl nusikaltėlių tenka ieškoti ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse.

Tiriant kibernetinius nusikaltimus tyrėjams tenka išmanyti ne tik kriminalistiką, teisinį tyrimo procesą, bet ir turėti IT srities žinių, žinoti naujausias kibernetinių nusikaltimų tendencijas, taikomas technologijas, schemas, nusikaltimų būdus ir metodus šiems nusikaltimams nuslėpti, mokėti naudotis naujausiais kriminalistiniais įrankiais kibernetiniams nusikaltimams tirti. Tokių žinių sukaupimas, nuolatinis tobulinimas atsižvelgiant į greitai kintančias technologijas, taikomas elektroninėje erdvėje, ilgas, daug išteklių ir labai aukštos kompetencijos reikalaujantis darbas.

UCD CCI, kaip vienas profesionaliausių kibernetinių tyrimų centras Europoje, gali pasiūlyti Lietuvos teisėsaugai pasinaudoti jų turimomis mokymo programomis, pagal kurias galima per trumpą laiką apmokyti šimtus pareigūnų. Lietuvos poreikiams ir teisinei aplinkai adaptuota ir išversta į lietuvių kalbą bazinė mokymo programa taps prieinama platesniam teisėsaugos institucijų ratui jau šiemet. Toks adaptavimas buvo reikalingas, nes tyrėjai turi skirtingo lygio IT žinias, yra įvairaus išsilavinimo ir patirties, dažniausiai tenka veikti Lietuvos ir Europos Sąjungos teisinėje aplinkoje, o procesiniai veiksmai fiksuojami lietuvių kalba.

Didelis Lietuvai perduotos mokymo programos privalumas yra tai, kad kartu su šia programa Lietuvos policija, kitų teisėsaugos institucijų pareigūnai bus apmokomi dirbti su kriminalistiniams skaitmeninių objektų  tyrimams skirtu programinių įrankių rinkiniu. Šie atviro kodo įrankiai skiriasi nuo komercinių tuo, kad jie buvo kuriami  atsižvelgiant į Airijos policijos poreikius ir nesiekiant komercinės naudos.

Adaptuota mokymo programa bus palaikoma Lietuvos kibernetinių nusikaltimų kompetencijų ir tyrimų centro, kur toliau kaupiamos kibernetiniams nusikaltimams tirti reikalingos kompetencijos. Numatoma, kad nuo 2016 m.  mokymo programa teisėsaugos pareigūnams bus prieinama ir nuotoliniu būdu, kas leis suderinti organizuotą ir savarankišką kvalifikacijos kėlimą.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

 1. suderinamumas, nuderinamumas ir perderinamumas
  baigiasi, kai.. išeiname už (kad ir už ES… “šengeninių”
  nesaugotinų) ribų; kame ir kokia prievolė, kai pavyzdingai
  “marš, marš, tra-ta-ta”, net paskui Valstybės Galvą, su ar be
  galvos neriam, nyram ir nardom po kokio tai Cukerbergerio
  tyrus (nors kažkodėl svetimžodiška tyrų tų nuoroda “F”-yrai);
  tyrai, kefyrai ar rūgpieniai turi būt apsaugoti, kai senobiškojo
  “prostokvašin” saugotinumo ideją (be ar su “F”-yrais) net
  teroro gaujos ideologai vaikams savotiškai “naiviai” naudoję,
  – suprask, “F”-yrinis ar panašus “TW”-yrinis išsidarkymas
  (kalba vien apie Pareigūnus mūsų, Konstitucijos vykdymą
  prisiekusius, – tik Juos) už Valstybės, už Valstybinių valst-
  ybės priimtų įsipareigojimų veikti bei vystytis, ribų (ES),
  nėra pavaldūs bei p a v y z d i n g a i įtakingi NESANT
  net ES šalių socialinių-informacinių terpių darinių;

  tad darkymasis, – tiesiai; “fakibakinimasis” ar “twitinimasis”
  i š e i n a n t kelti gerovės (reitingavimo) “F”-yrų ar “TW-yrų”
  ar pan. k l ė t e l i ų, – ydingas, gėdingas bei netinkamas;
  čia net jau net ne graikiška”, o visai eurosąjungišką gėda, –
  kai d y k a i maigojamasi ir įsimanginėhama S V E T U R.

  Tvokit, kad be TIE-SOS dėl kibernetinės erdvės e t i k e t o
  ir mūsų Valstybės pareigūnų etikos bastantis po F ir panašius
  tyrus čia ties tyrėjų ugdymo žinia (nuo pat aukščiausių pradedant)
  ir įrašiau

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė