Klaipėdoje atidaryta retų istorinių laikrodžių paroda „Istoriniai rūmų laikrodžiai“ (nuotraukos) (0)

D. Mukienės nuotr.

D. Mukienės nuotr.

Laikrodžiai – kiekvieno iš mūsų kasdieniai palydovai, bet nedaugelis susimąsto, kokį ilgą ir idomų kelią jie nutiksėjo. Pastaraisiais šimtmečiais sukurtų ir ištobulintų laikrodžių mechanizmai buvo talpinami į korpusus, kuriuos visais laikais gamino nagingiausi staliai ir baldžiai, skulptoriai ir juvelyrai, talentingi amatininkai ir dizaineriai.

XVI–XIX a. laikrodžiai buvo brangios retenybės, juos galėjo įsigyti tik turtingieji. Rūmams buvo kuriami vienetiniai, o vėliau – ir kartotiniai laikrodžiai, pagaminti iš retų akmenų, marmuro, tauriųjų metalų, ypatingos medienos, porceliano, papuošti pagal laikotarpio stilių, naudojant vėžlio kiautą, perlamutrą ir kitas brangias apdailos medžiagas. Istoriniai laikrodžiai atskleidžia bendras taikomosios dailės epochų raidos tendencijas.

Parodoje „Istoriniai rūmų laikrodžiai“ eksponuojami išskirtiniai ir vertingi meno kūriniai. Parodos mecenatų Andrėjaus Balykos ir Antano Boso laikrodžiai sudaro turtingą XIX a. rūmuose vyravusių apdailos stilių kolekciją.

Eksponuojami 28 pakabinami, pastatomi laikrodžiai ir jų komplektai iš A. Balykos kolekcijos. Įspūdingi vėlyvojo klasicizmo ir ampyro epochų XIX a. pr. simetriškų monumentalių formų laikrodžiai išpuošti antikiniu dekoru. Auksuotomis save ryjančių gyvačių – amžinybės ir begalybės simbolių, mitologinių deivių ir dievų skulptūromis bei juvelyriniais bareljefais padabinti laikrodžiai buvo neatskiriama to laiko rūmų interjerų dalis.

Masyvūs įmantrių XIX a. vid. neobaroko, romantizmo formų laikrodžių korpusai, pagaminti iš lietos bronzos, marmuro, fajanso, porceliano, ištapyti emaliu, inkrustuoti perlamutru, apipinti filigranu, yra tikri meno šedevrai.

Parodoje galima pamatyti ir du A. Balykos kolekcijos židinius. Būtent ant jų istoriniuose interjeruose buvo statomi laikrodžiai su žvakidėmis – kandeliabrais.

Parodoje eksponuojami 8 laikrodžiai iš A. Boso kolekcijos. Neoklasicistinio stiliaus XIX a. vid. mažosios juvelyrinės plastikos laikrodžiai „Homeras“, „Horacijų priesaika“, „Dionisas ir Erotas“, „Aleksandras Makedonietis“, „Pranciškus I“ užėmė garbingas vietas istoriniuose didikų rūmuose, galėjo būti dovanojami kunigaikščiams ir karaliams.

Laikrodis su antikos graikų dievo Chrono, laiko simbolio, figūra, taip pat deivės atvaizdu puošto laikrodžio ir žvakidžių komplektas yra būdingi XIX a. istorizmo meno pavyzdžiai.

Parodos ekspoziciją vainikuoja laikrodis, papuoštas romantiška monumentalia jūreivio figūra. Daugybe jūrinių inkarų, vėliavų ir burių dekoruotas eksponatas pabrėžia jūrinę Klaipėdos idėją, kuria alsuoja ir Lietuvos uostamiestyje esantis Laikrodžių muziejus.

Susipažinti su unikaliais istoriniais rūmų laikrodžiais iš privačių A. Balykos ir A. Boso kolekcijų Klaipėdos Laikrodžių muziejuje bus galima iki metų pabaigos.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė