Seime bus svarstomas antikonstitucinis asmenvardžių rašybos dokumentuose įstatymo projektas (tiesioginė transliacija, nuotraukos, video) (9)

Piketas prie Seimo už lietuvių valstybinę kalbą | J. Česnavičiaus nuotr.

Piketas prie Seimo už lietuvių valstybinę kalbą 2015-06-23 d.| J. Česnavičiaus nuotr.

Birželio 24 d., 11–12 val. (papildyta: darbotvarkė vėluoja daugiau nei 40 min.) Seime bus svarstomas socialdemokratų Gedimino Kirkilo ir Irenos Šiaulienės Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektas (XIIP-1653(2))  kuriuo siekiama atverti galimybę oficialiuose Lietuvos dokumentuose Lietuvos respublikos piliečių vardus ir pavardes rašyti ne lietuviškais rašmenimis.

Birželio 17 d. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) palaimino šį įstatymo projektą nekreipdamas dėmesio į į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) išvadą, jog neturi būti plečiamoms išimtys leidžiančios vardus ir pavardes rašyti nelietuviškais rašmenimis visiems, to pageidaujantiems Lietuvos piliečiams turintiems neapibrėžtą „dokumento šaltinį“ su kažkada užrašyta nelietuviška asmenvardžio forma. Lietuvos Respublikos Konstitucinis teismas 2014 m. vasario 20 d. išaiškino, kad nustatydamas vardo ir pavardės rašymo pase taisykles, Seimas turi gauti lietuvių kalbos specialistų „aiškiai išdėstytą poziciją, aiškius siūlymus, į kuriuos įstatymų leidėjas negali neatsižvelgti“. Tad niekam nekyla abejonių, kad per jėgą stumiantieji šį įstatymo projektą nusižengia Lietuvos Konstitucijos 1-ojo skirsnio 14-am straipsniui „Valstybinė kalba – lietuvių kalba“.

Alternatyvų Valentino Stundžio ir grupės Seimo narių įstatymo projektą (XIIP-1675) neprieštaraujantį VLKK išvadoms ir Lietuvos Konstitucijai Seimo valdantieji yra pristabdę bijodami, kad jis nebūtų teikiamas Seimui svarstymui kartu su G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektu.

Birželio 24 d. 9 val. Vilniaus Sąjūdis bei Tautininkų sąjunga prie Seimo rengia piketą kuriuo sieks paraginti Seimo narius ginti valstybinę lietuvių kalbą.

Tiesioginę Seimo posėdžio transliaciją žiūrėkite ČIA.

Antikonstitucinis G. Kirkilo ir I. Šiaulienės įstatymas į Seimo darbotvarkę jau buvo įtrauktas Rasos šventės dieną, tačiau Seimo Mišriai narių grupės vardu buvo du kartus paprašyta atidėti šio įstatymo projekto svarstymą. Seimo nariams šiam prašymui abu kartu pritarus projekto svarstymas ir buvo atidėtas iki birželio 24 d. Seimo posėdžio.

Jei Seimo nariai pasielgs neprincipingai ir palaikys antikonstitucinį G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektą belieka tikėtis, kad Lietuvos Prezidentė ne sykį žadėjusi ginti lietuvių valstybinę kalbą ir Lietuvos teritorinį vientisumą, išliks principinga ir vetuos šį VLKK ir Lietuvos respublikos Konstitucinio teismo išvadų neatitinkantį projektą.

Papildyta:

8:30 val. Vilniaus Sąjūdis bei Tautininkų sąjunga prie Seimo pradėjo piketą kuriuo siekiama paraginti Seimo narius ginti valstybinę lietuvių kalbą.

10:15 val. TS-LKD frakcijos vardu Jurgis Razma paprašė neįtraukt į Seimo darbotvarkę Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projekto (XIIP-1653(2)), kadangi kartu su šiuo projektu neteikiams svarstyti alternatyvus V. Stundžio ir grupės Seimo narių įstatymo projektas (XIIP-1675). Tačiau Seimo nariai balsavimu nepritarė šiam prašymui: už balsavo – 39, prieš – 33, susilaikė – 37 Seimo nariai.

11:55 val. Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projekto (XIIP-1653(2)) svarstymas prasidėjo. TTK pirmininkui J. Sabatauskui pristačius šį įstatymo projektą, buvo išklausytos Seimo komitetų išvados. Tačiau TS-LKD frakcijos narys V. Stundys paprašęs žodžio dėl vedimo tvarkos, kreipėsi į Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę su pastaba, kad yra pažeidžiamas Seimo Statutas, nes svarstant G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektą kartu nėra svarstomas alternatyvus įstatymo projektas  (XIIP-1675). Seimo pirmininkė atsižvelgė į šią pastabą ir laikydamasi Seimo statuto reikalavimų sustabdė klausimo svarstymą.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė