Rasos šventės dieną kilo pati didžiausia magnetinė audra per pastaruosius 12 metų (0)

Saules_stulpai

Alkas.lt nuotr.

Naktį iš birželio 22-os  į 23 d. – Rasos šventės dieną mūsų planetą užklupo galinga magnetinė audra. Šia audrą sukėlė vienas po kito sekę trys galingi žybsniai Saulėje.

Nors pastaruoju metu magnetinė audra slūgsta, tačiau birželio 22 d. 20:23 val. didžiulė Saulės dėmė AR2371 vėl švystelėjo galingą saulės plazmos kiekį į mūsų planetos pusę. Tad vakar prasidėjus stipri žemės magnetinė audra gali dar greitai nenurimti ir net priešingai naktį iš 24 į 25 d. vėl sustiprėti. Tad Rasos šventės naktį ir netgi rytoj išlieka didelė tikimybė pamatyti šiaurinę pašvaistę ir Lietuvos padangėje.

„Galingus žybsnius Saulėje sukėlė aktyvus apie 30-ties Saulės dėmių telkinys susitelkęs ties į Žemę atsisukusio Saulės disko centrine dalimi. Ramesnio Saulės elgesio sulauksime maždaug po savaitės, tai yra apie liepos pradžią, kuomet šios dėmės pasislėps už Saulės disko krašto“, – sako etnokosmolgas Jonas Vaiškūnas.

Panašaus galingumo kaip dabar Žemė užklupusi magnetinė audra 2003 m. spalio 30 d. sutrikdė žiemoti į šiltuosius kraštus skrendančių paukščių orientaciją. Buvo pastebėta, kad, pavyzdžiui, flamingai skridę žiemoti į Egiptą dėl magnetinės audros poveikio nuklydo net į Rusijos Novosibirsko sritį.

Saulės žybsnio metu į erdvę išsviestos medžiagos mastas ir Žemės dydis. NASA nuotr.

Saulės žybsnio metu į erdvę išsviestos medžiagos mastas ir Žemės dydis. NASA nuotr.

Pasak J. Vaiškūno, Žemės magnetinės audros gali sukelti radijo ryšio sutrikimus, sutrikdyti Žemės orbitoje skriejančių kosminių stočių veiklą, žemės elektros perdavimo linijų darbą, geležinkelių automatinio valdymo sistemas. „Pavyzdžiui, dėl smarkios magnetinės audros kilo abejonių dėl, birželio 23 d. karinį palydovą turėjusios iškelti, raketos nešėjos „Sojuz-2.1b“ starto Plesecko kosmodrome Rusijoje“, – teigia J. Vaiškūnas.

Nuo magnetinių audrų labai gali nukentėti ir kosmose dirbantys astronautai. Jiems gresia pavojus gavus per didelę radiacijos dozę net susirgti spinduline liga. Magnetinė audra veikia ir Žemės gyventojų savijautą bei sveikatą. Manoma, kad dėl nestabilaus Žemės magnetinio lauko didėja kraujo krešumas ir širdies priepuolių, infarktų, insultų pavojus. Gali padaugėti pacientų su trinkančiu širdies ritmu – ypač su prieširdžių virpėjimais, taip pat dūstančių ir su nevaldomai aukštais kraujospūdžiais. Sveiki žmones magnetinė audros veikiami gali jausti didesnį nuovargį, padidėjusią nervinę įtampą, lengviau patekti į stresinę būseną.

Smarki ir gana ilgai trunkanti magnetinė audra yra gana retas reiškinys šiam metų laikui. Paprastai Saulės dėmės atsiranda pavasarį – kovo–balandžio mėnesiais, bei rudenį – rugsėjyje ir spalyje. Dabartinei magnetinei audrai savo galingumu prilygstanti 2003 m. magnetinė audra kaip tik ir kilo spalio mėnesį. Panašaus galingumo kaip šiandien magnetinė audra birželio mėnesį buvo kilusi tik1991 m.

„Jeigu būtų giedra tai švenčiant trumpiausią naktį vertėtų įdėmiau pasižvalgyti į šiaurinę dangaus pusę nes tokiai stipriai magnetiniai audrai siaučiant, net ir Lietuvos geografinėje platumoje turime galimybę pamatyti šiaurės pašvaistę“, – sako J. Vaiškūnas ir priduria, kad aukščiausiai į vasaros dangų įkopusi ir visą Žemės šiaurinį pusrutulį skaisčiausiai nušviečianti 2015-ųjų Rasos šventės Saulė šiandien Žemei siunčia sveikinimą savo neeilinių žybsnių srovėmis.

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė